TEST 7 chemických WC 2022 – RECENZE & Návod JAK vybrat

TEST 7 chemických WC 2022 – RECENZE & Návod JAK vybrat

Chemické WC můžete využít na cesty karavanem, lodí nebo pro své chaty a chalupy bez přípojek k odpadu. V dnešním testu chemických toalet vám poradíme, jak chemický záchod vybrat, jak naložit s odpadem a také vybereme nejlepší varianty. Vítězem se stal objemný a pohodlný model Calter 12/21L.

Nejlepší chemické záchody

Recenze Calter 12/21L – Nejlepší chemický záchod celkově

Pro náročné

Výrobce: Calter | Barva: bílá | Objem nádrže na vodu: 21 l | Objem sběrné nádrže: 12 l | Hmotnost: 5,3 kg | Nosnost: 130 kg | Výška sedáku: 43 cm | Rozměry v cm (v × š × h): 43,5 × 42 × 37 | Splachovací mechanismus: pístový | Přibližná cena: 2 549 Kč

Klady Kvalitní provedení

Velký objem

Indikátor naplnění

Systém splachování a uzavírání

Pohodlné sezení

Zápory Vyšší cena

Každý, kdo plánuje pravidelně používat chemické WC například na letní chatě nebo při dovolené, by se měl poohlédnout po kvalitním provedení, jaké nabízí právě Calter 12/21L. Tento modelu bude ideálním a plnohodnotným řešením na místech, kde není klasická toaleta. Může se pochlubit dobrým zpracováním z odolného plastu, avšak při nákupu je nutné počítat s vyšší pořizovací cenou.

Chemické WC Calter má dvě oddělené nádoby – vodní nádrž o objemu 12 litrů a mísu na odpad s 21 litry. Tato kapacita je dostačující jak pro mnohočlenné rodiny, tak pro početnější skupiny kamarádů na letních dovolených. Díky velkému objemu není nutné WC příliš častou vylévat. Chytrý indikátor vás navíc informuje, když se toaleta naplní. Odpadní nádoba je uzavíratelná, aby se zamezilo šíření zápachu. Splachování je pak řešené pomocí zabudované pumpy.

Calter 12/21L má velkou nosnost 130 kg a přitom váží jen 5,3 kg. Kromě vysoké kvality zpracování vás potěší i hezkým, jednoduchým a nenápadným designem. Díky svým rozměrům a tvarování zajistí pohodlné sezení. Pro snadnější manipulaci mají oba zásobník držátka.

Recenze Campingaz 20L Portable Toilet – Nejoblíbenější chemické WC

Zlatý střed

Výrobce: Campingaz | Barva: bílá | Objem nádrže na vodu: 20 l | Objem sběrné nádrže: 16 l | Hmotnost: 5,2 kg | Nosnost: 130 kg | Výška sedáku: 41 cm | Rozměry v cm (v × š × h): 56 × 39 × 41 | Splachovací mechanismus: pístový | Přibližná cena: 2 249 Kč

Klady Nejlepší poměr kvalita vs. cena

Pohodlná výška sedáku (i pro starší osoby)

Pístový splachovací mechanismus

Antibakteriální ošetření

Nosnost 130 kg

Zápory Vyšší hmotnost WC

Nepohodlné plnění vodou

Model 20L Portable Toilet je vhodný pro časté používání na chalupách, v chatách či na zahradách (zahradní wc). Navíc díky komfortní výšce sedáku jej mohou pohodlně používat i starší osoby nebo osoby se zdravotním postižením.

Proč je tato chemické toaleta tak oblíbená? Uživatelé si chválí hlavně dobrý poměr ceny a kvality, ale ve svých recenzích nezapomínají pochválit i praktický pístový mechanismus splachování. Chemický záchod Campingaz 20L Portable Toilet je stabilní a může se pochlubit vysokou nosností až 130 kg. Velkým plusem je rozhodně i antibakteriální ošetření mísy, takže se nemusíte bát o svou hygienu.

Bohužel ani tento model není bezchybný. Vzhledem k tomu, že se jedná o přenosné WC, je docela nepříjemná jeho vyšší hmotnost, která může dosáhnout až 21 kg při naplněné spodní nádrži na fekálie. Mnoho uživatelů upozorňuje i na nepohodlné plnění nádrže vodou, protože má nádrž úzké hrdlo.

I přes tyto drobné nedokonalosti můžeme testovaný chemický záchod Campingaz 20L Portable Toilet doporučit všem, kteří chtějí kvalitu za rozumnou cenu.

Recenze Bo-Camp Portable Toilet 7L Compact – Chemické WC vhodné pro časté přenášení

Levný základ

Výrobce: Bo-Camp | Barva: šedá | Objem nádrže na vodu: neobsahuje | Objem sběrné nádrže: 7 l | Hmotnost: 2,2 kg | Nosnost: 80 kg | Výška sedáku: 41 cm | Rozměry v cm (v × š × h): 45 × 44 × 43 | Splachovací mechanismus: neobsahuje | Přibližná cena: 1 400 Kč

Klady Hmotnost pouze 2,2 kg

Integrovaný držák toaletního papíru

Stabilní konstrukce

Nízká cena

Zápory Nosnost 80 kg

Chybí provedení v bílé barvě

Chemickou toaletu Bo-Camp Portable Toilet jednoznačně oceníte na cestách. Snadno se přenáší díky rozkládací konstrukci a váze pouhých 2,2 kg. Přes nízkou hmotnost si zachovala dostatečně robustní zpracování a především výbornou stabilitu. Potěší také integrovaný držák na toaletní papír nebo vestavěný osvěžovač vzduchu.

Sběrná nádoba pojme 7 litrů odpadu. Je součástí vyjímatelného kbelíku s rukojetí pro snadnou manipulaci. Chemické WC Bo-Camp Portable Toilet se příliš nehodí pro mohutnější postavy. Nosnost dosahuje pouze 80 kg. Šedá barva také neosloví každého. Nemusíte se bát žádného nepohodlí. Výška a tvar sedáku se neliší od běžné toalety.

Srovnání a TEST 6 chemických toalet

Nejprodávanější chemické záchody

Jak vybrat chemický záchod

Chemické WC je praktické zařízení, které můžete vidět nejenom na festivalech a stavbách. Spousta lidí si chemický záchod pořizuje i na své cesty karavanem nebo do kempů. S mobilní chemickou toaletou se můžete setkat i na chalupách či chatách. Chemická toaleta se hodí všude tam, kde chybí přípojka k odpadu.

V posledních letech slouží chemický záchod i jako zdravotní pomůcka pro seniory a osoby s omezenou mobilitou. Těm toto zařízení výrazně zvyšuje komfort.

Jak funguje chemické WC

Nevíte, jak funguje chemický záchod? Chemický záchod je tvořen ze dvou základních částí – z nádrže na odpad a ze zásobníku na oplachovou vodu. Její součástí je standardně také saponát.

Před použitím chemického záchodu se do něj musí vložit nebo nalít speciální chemická složka. Ta může mít podobu tablet, gelů, prášku nebo rozložitelných sáčků. Tato chemická látka rozkládá fekálie v odpadní nádrži, kde je odpad uskladněn. Tím zabraňuje šíření zápachu, bakterií, virů a nechtěného procesu rozkladu.

Nádržku je potřeba pravidelně vylévat a následně propláchnout vodou. Ideálně se doporučuje i její čištění pomocí speciální čistící chemie. Pravidelná údržba zvyšuje hygienu a prodlužuje životnost produktu.

Druhy chemického WC

Při výběru chemického WC se můžete setkat hned se dvěma druhy – vybírat můžete mezi přenosným nebo pevně zabudovaným záchodem.

Přenosná mobilní chemická toaleta

Klady Lze snadno přenášet

Nižší pořizovací cena

Není potřeba přípojka k odpadu

Zápory Obtížná údržba

Menší objem sběrné nádrže

Přenosný záchod je vybaven vlastní menší nádrží, takže ho můžete snadno přenášet. Jde tedy o žádanější variantu, kterou můžete vidět nejenom na festivalech a dalších venkovních akcích, ale i na stavbách, chalupách či jako zahradní WC. S mobilním WC se můžete setkat i v kempech nebo na cestách.

K provozu přenosného WC nepotřebujete přípojku k odpadu, ale naopak budete potřebovat vodu na splachování této toalety. Výhodou je i nižší pořizovací cena. Naopak počítejte s obtížnější údržbou a menším objemem sběrné nádrže, takže bude potřeba chemickou toaletu vylévat častěji.

Pevně zabudovaná chemická toaleta

Klady Větší objem sběrné nádoby

Snadná údržba u připojení k odpadu

Zápory Vyšší pořizovací cena

Obtížná údržba (pokud není napojeno na odpad)

Se zabudovanou toaletou se můžete nejčastěji setkat v karavanech, v autobusech, v mobilních domech apod. Výhodou je větší objem sběrné nádoby a také snadnější údržba.

Zabudované WC můžete totiž napojit na běžný odpad. Pokud je odpad k dispozici, nemusíte se starat o pravidelné vyprazdňování a záchod pouze čistíte. Když přípojku k odpadu k dispozici nemáte, chemické WC sice můžete používat, ale je potřeba pravidelně vyprazdňovat sběrnou nádobu. To se u těžšího chemického WC dělá obtížně. A další nevýhodou je samozřejmě cena. Ta je o něco vyšší než u mobilních přenosných chemických toalet.

Rozměry WC a výška sedátka

Ať už hledáte chemické WC na zahradu nebo WC do karavanu, vždy vás bude zajímat jeho velikost a pro větší pohodlí i výška sedátka. Při výběru velikosti myslete na to, jak často budete chemické WC používat i jak často ho plánujete přenášet.

Chcete-li mít větší komfort, vyberte si vyšší sedátko. Zvláště osoby se zdravotním postižením nebo starší lidé by měli zvolit vyšší chemické WC, aby se jim lépe sedalo a vstávalo z toalety. Většinou se výška sedátka chemické toalety pohybuje okolo 40 cm, ale někteří výrobci nabízí možnost zakoupení speciálního nástavce, který sedátko zvýší ještě o pár centimetrů.

Objem odpadní nádrže

Při nákupu se setkáte i s dalšími parametry jako je například objem odpadní nádrže. Tento parametr určuje, kolik odpadu a splachovací vody je toaleta schopna pojmout. Čím menší nádrž je, tím častěji ji budete muset čistit.

Odpadní nádrž má vždy větší objem než nádrž na vodu. Nejčastěji se setkáte s kapacitou nádoby okolo 18 litrů. Seženete však chemickou toaletu s nižší i vyšší kapacitou. Obecně platí, že mobilní WC má menší odpadní nádrž než pevně zabudované chemické toalety.

Hmotnost a nosnost

Pokud budete mobilní chemické WC často přenášet, bude vás zajímat i váha samotné toalety. Nejčastěji se setkáte s hmotností okolo 4-5 kg, ale setkáte se samozřejmě s váhou menší než 4 kg. Nejtěžší chemické WC má váhu okolo 6 kg.

Říkáte si, že 6 kg není nic? K váze chemického WC musíte vždy připočíst i hmotnost odpadu. Větší sběrné nádoby tak mohou dosáhnout hmotnosti okolo 25 kg. To se při pravidelném vylévání docela pronese, nemyslíte?

Hmotnost většinou ovlivňuje také nosnost toalety. Čím těžší chemickou toaletu máte, tím vyšší nosnost snese. Nosnost těch nejlehčích toalet začíná přibližně na 100 kg. Kvalitnější těžší toalety mají naddimenzovanou nosnost okolo 300 kg.

Jak je to s toaletním papírem

Chemický záchod bohužel vyžaduje jiný typ toaletního papíru. Klasický toaletní papír se totiž hůře rozkládá a může způsobit ucpávání toalety, což určitě nechcete.

K chemické toaletě patří speciální rozkladový toaletní papír. Jeho cena se pohybuje přibližně od 70 Kč do 200 Kč za 4 role WC papíru. Klasický toaletní papír je levnější, takže mu dává spousta uživatelů přednost. Pokud se ho nechcete vzdát ani vy, využijte pro jeho vyhazování speciální nádobu. Tento postup je však poměrně nehygienický, takže jej spíše nedoporučujeme.

Splachování chemické toalety

U chemických toalet se nejčastěji setkáte s manuálním splachováním, ale ty dražší modely mají i speciální elektronickou pumpu pro větší pohodlí.

Měchové manuální splachování – má speciální měch, který vypadá jako plastová harmonika . Jsou jím osazeny ty nejlevnější záchody, protože se vyznačuje nízkou cenou. Nevýhodou je ale obtížnější ovládání, protože při mačkání je potřeba vynaložit větší sílu.

– má speciální měch, který vypadá jako . Jsou jím osazeny ty nejlevnější záchody, protože se vyznačuje nízkou cenou. Nevýhodou je ale obtížnější ovládání, protože při mačkání je potřeba vynaložit větší sílu. Pístové manuální splachování – mají kvalitnější a dražší toalety. Při splachování nemusíte vynaložit velkou sílu a také vám píst splachování vydrží déle .

– mají kvalitnější a dražší toalety. Při splachování nemusíte vynaložit velkou sílu a také vám píst splachování . Elektronická pumpa – luxusnější chemické toalety mají speciální elektronickou pumpu, která splachuje za vás.

Doplňky a příslušenství k chemickým WC

Při nákupu se zajímejte také o dostupnost náhradních dílů nebo možnosti servisu chemického WC na zahradu. Přeci jen se jedná o nestandardní druh zboží, takže náhradní díly nemusí být samozřejmostí u všech značek. Doporučujeme vybírat z renomovaných značek jako je Thetford, Fiamma, Rulyt nebo Campingaz.

Jaké díly můžete potřebovat? Nejčastěji se vyměňuje čerpadlo, speciální měch splachování, hadice, plovák, ukazatel stavu či ventilek.

Mezi nejžádanější příslušenství k chemickému WC patří kabina, kterou můžete zakoupit ke všem typům svého WC a vytvořit tak efekt klasické kadibudky. Díky této kabině můžete záchod umístit kamkoliv. Další důležité doplňky jsou i chemické náplně do chemického WC.

Chemické náplně do chemické toalety

Jak už od nás víte, chemické záchody nemohou fungovat bez speciálních chemických prostředků. Ty můžete sehnat ve formě tablet, gelů, prášku nebo rozložitelných sáčků. K čemu je tato náplň dobrá? Rozkládá výkaly a odstraňuje zápach, bakterie a viry.

Existují dva základní typy chemických prostředků – rozkladová chemie a údržbová chemie. Rozkladová chemie je k používání chemické toalety nezbytná, zatímco údržbová chemie je pouze doporučená. Dále můžete zakoupit čistící chemii, která – jak už název napovídá – má na starost čištění mobilních i pevných toalet.

Testado radí Pokud chcete, aby vám vydržela chemická toaleta co nejdéle, doporučujeme používat i údržbovou a čistící chemii.

Typ chemie

Popis Rozkladová chemie Rozkladová chemie je nezbytná, protože rozpouští odpad a zabraňuje šíření zápachu. Někdy se označuje jako modrá chemie a nalévá se přímo do nádrže na odpadní vodu. Dávkování modré chemie se řídí podle velikosti nádrže. Údržbová chemie Údržbová chemie není povinná, ale pro větší komfort ji doporučujeme. Slouží totiž k provonění toalety a pro dezinfekci. Zároveň vytváří speciální ochranný film na povrchu mísy, takže usnadňuje její čištění a prodlužuje životnost chemického WC. Údržbová chemie se přidává do nádržky na vodu. Čistící chemie Pro dokonale čistou toaletu doporučujeme pravidelně 3× až 4× do roka používat i chemii pro čištění kazety. Ta rozpouští usazeniny vodního kamene a prodlužuje životnost vaší toalety.

Ceny chemie

A jak se pohybuje cena chemie? Přibližně 10 dávek modré chemie zakoupíte okolo 100–200 Kč. Cenu samozřejmě ovlivňuje i typ chemie, množství a někdy i značka. Dostupné jsou i cenově zvýhodněné sady od 5 litrů a více.

Jak dlouho vydrží chemická toaleta

Na otázku, jak často je potřeba vylévat chemické WC, není jednoznačná odpověď. Interval se může lišit podle typu použité chemie, podle počtu použití, ale i podle ročního období. Například ekologickou chemii musíte vyměňovat častěji. V zimě není potřeba vylévat chemické WC tak často, ale naopak v létě je i z důvodu větší hygieny lepší vylévat WC častěji a pravidelně.

Obvykle se výměna rozkladové modré chemie provádí přibližně po 4 až 14 dnech podle intervalu použití. Některé chemické toalety mají dokonce indikátor sběrné nádoby, kde si můžete ověřit, jak je nádoba plná, a kdy bude potřeba ji vylít a vyčistit.

Zásady vylévání chemického WC

Pokud si budete pořizovat chemické WC, měli byste být obeznámeni se zásadami jeho správného vylévání. Kam s odpadem? To záleží hlavně na typu použité chemie.

Nikdy – opakujeme nikdy nevylévejte obsah odpadní nádržce do volné přírody. Při použití ekologicky rozložitelné náplně můžete vylévat obsah chemické toalety do záchodu nebo domácího odpadu. Silnější chemie je povoleno vylévat pouze do speciálních výlevek. Ty jsou součástí většiny kempů, ale najdete je i na benzinových zastávkách.

Pozor Nikdy nevylévejte obsah chemického WC do volné přírody! A to ani v případě použití ekologické náplně. V opačném případě dochází k nebezpečné kontaminaci vody a půdy!

Nejoblíbenější značky chemického WC

Chemické toalety Thetford

Nizozemská společnost Thetford se zabývá výrobou příslušenství do karavanů, obytných vozidel, mobilních domů a lodí. Mezi tímto příslušenstvím se nachází i kvalitní chemické toalety, které jsou oblíbené po celém světe. Thetford nabízí k toaletám i vlastní chemii i rozkladatelné toaletní papíry.

Chemické toalety Campingaz

Francouzská značka Campingaz zjednodušuje život všem milovníkům kempování již od roku 1949. Ve své nabídce mají příslušenství pro pohodlné kempování, stanování nebo pro cesty karavanem. Jejich chemické záchody jsou kvalitní, bezpečné a spolehlivé.

Cenové rozpětí chemických záchodů

Nejlevnější chemická WC do 1 000 Kč

Cenová kategorie do 1 000 Kč je určená uživatelům, kteří hledají lehkou přenosnou toaletu nižší kvality. Jsou vhodné pro méně časté použití například na zahradu nebo na občasný výlet.

Chemická WC od 1 000 Kč – 4 000 Kč

Běžné chemické toalety seženete v cenové kategorii od 1 000 Kč do 4 000 Kč. Můžete je využít na chaty, na chalupy nebo do karavanů. Za tuto cenu najdete kvalitnější mobilní chemické WC s vyšší nosností, snazší obsluhou a jednoduchou údržbou.

Chemická WC od 4 000 Kč do 10 000 Kč

Do částky 10 000 Kč získáte velice kvalitní chemickou toaletu určenou pro každodenní využití. Skvěle se hodí například do mobilních domů, karavanů, ale i na chaty, chalupy i zahrady. Velmi často jde přitom o vestavěné varianty, které můžete připojit na odpad.

Luxusní chemická WC od 10 000 Kč

Pokud patříte mezi opravdu náročné uživatele, doporučujeme se poohlédnout v této cenové kategorii. Najdete v ní vysoce kvalitní zabudované chemické toalety, a dokonce i kompostovací WC. Často se jedná o keramické modely s elektrickým splachováním, vynikajícím systémem separace odpadu a jednoduchou údržbou. Opravdu luxusní modely přesahují hranici 20 000 Kč.

Kde koupit chemické WC

Chemické toalety můžete zakoupit nejenom na srovnávacím portále Heureka, ale i na bazaru. V případě Heureky si můžete ověřit zkušenosti ostatních uživatelů s danými výrobky a porovnat si nejlepší cenu v obchodech. Při nákupu na bazaru můžete výrazně ušetřit. Chemické záchody někdy najdete i na e-shopu Lidl.

Použité zdroje:

Wikipedia

Inspectapedia

Campingandcaravanningclub

Stavebni-vzdelani

Nejoblíbenější chemické toalety


Leave a comment