Programátorem z bezpečí domova už za 4 měsíce
Výhled v mnoha oborech není zrovna růžový. Poslední nouzová opatření, pokud vše půjde dobře, padnou v dubnu 2021. Jenže pak ještě dlouhé týdny a měsíce bude nabíhat výroba a firmy se budou vzpamatovávat ze ztrát a ran, které v předchozích obdobích utržily. Aby přežily, budou muset přizpůsobit výrobu a propouštět své zaměstnance. Odbory očekávají, že půjde minimálně o 400 tisíc lidí, kteří přijdou o místo. Spolu s nimi na úřady práce zamíří i dalších sto tisíc živnostníků. Propad české ekonomiky se odhaduje o 6,5 procenta. Situace může být horší než za krize v letech 2008 a 2009.
Posílená role IT a nárůst potřeby programátorů
Jedním z mála odvětví, kterého se koronavirus nedotkne, je IT. Vysoká poptávka po odbornících zde byla již před příchodem COVID-19 a nejinak to bude po něm. Právě pandemie totiž urychlila nástup moderních technologií. Mnoho firem bylo nuceno zcela přejít do online režimu. Aby vše v budoucnu fungovalo a nouzový režim byl nahrazen trvale udržitelným, budou muset podniky posílit IT oddělení, aby se měl o nové systémy kdo starat.
Z bezpečí domova a odkudkoliv
Pokud cítíte, že je vaše profese ohrožena nebo se chcete přesunout do lukrativního oboru, neváhejte. Pro změnu je ideální doba. Stejně ještě nějaký čas budete muset zůstat doma a na kolotoč pohovorů hned tak nedojde. Využijte toto období smysluplně a pusťte se do rekvalifikace z pohodlí a bezpečí svého domova bez ohledu na budoucí nařízení vlády. Jako vstupenka do světa IT vám může posloužit další plnohodnotný online rekvalifikační kur na junior programátora, který spustí 1. března 2021 Green Fox Academy. Ale mějte na paměti, že uzávěrka přihlášek do výběrového řízení je už 31. ledna 2021.
Super intenzivní kurz nebo studium při práci
Velkou výhodou tohoto kurzu je, že si sami můžete zvolit jeho intenzitu. Záleží tak jen na vás, zda půjdete do celodenního vzdělávání, kdy je výuka každý pracovní den vždy od 9 do 18 hodin, nebo zvolíte variantu večerního a víkendového studia. Ta zahrnuje dva večery v týdnu a pak sobotu či neděli. Ať tak či onak za pár měsíců, budete připraveni na novou profesi. Konkrétně u intenzivní výuky to bude za čtyři měsíce, u part-time kurzu pak za 10,5 měsíce.
Studium bude probíhat v malých skupinkách a chybět nebude ani individuální mentoring. Výuka bude převážně v českém jazyce, avšak komunikační znalost angličtiny je stále v IT oboru nezbytná. Také budete mít možnost se v klidu vrátit a znovu si přehrát jakoukoliv předchozí živou lekci. Kdybyste v průběhu kurzu zatoužili přejít na prezenční výuku a docházet do učeben, i to je možné.
Nejen díky programování lze uspět
V kurzu se naučíte nejen kódovat a programovací jazyk Java, který je teď firmami nejžádanější, ale budete si moci také pod vedením psychologa a kouče zlepšit své měkké dovednosti. Ty vám pak přijdou více než vhod po nástupu do nového zaměstnání. Bez týmové práce, prezentace a komunikace se totiž v dnešní době neobejdete. A když už jsme zmínili nové místo, pak je na místě dodat, že organizátor kurzu dává 100% garanci všem, kteří složí závěrečné zkoušky, že jim do šesti měsíců najde zaměstnání. Přitom je jedno, zda půjde o intenzivní či part-time kurz. Že nejde jen o plané sliby, dokazují čísla, kdy 99 % absolventů pracuje na pozici junior programátora. Uplatnění našli ve firmách jako Lundegaard či Artinii.
Nemáte peníze? Zaplaťte klidně až po nástupu do práce
Další velkou výhodou je, že Green Fox Academy nabízí také flexibilitu při platbě školného. Máte-li finanční rezervy, pak zvolte platbu předem. Pokud zrovna nejste v situaci, kdy byste si mohli takový výdaj dovolit, nevadí. Kurz můžete uhradit zpětně, až nastoupíte do zaměstnání.
Zní vám to všechno dobře, ale pořád si nejste jistí, zda IT a kódování je pro vás to pravé? Váháte, zda máte na to stát se programátorem? Pak zkuste výběrové řízení. Je koncipováno tak, aby ve vás našlo skrytého génia. Pokud jím projdete, máte předem jasnou zářnou budoucnost. Během něho se totiž ukáže, zda máte všechny potřebné schopnosti a vlastnosti pro to, abyste v oboru, kterému bude patřit budoucnost, uspěli. Zkusíte to?
Více na Online rekvalifikační kurz na Junior programátora
-AŠ-
Bezpečí domova, obzvláště v současné době, je pro každého naprosto zásadní. O tom, jak ochránit domov před běžnými riziky se dozvíte v novém článku.
Jak ochránit domov před běžnými riziky
Bezpečí domova, obzvláště v současné době, je pro každého naprosto zásadní. Existuje totiž mnoho situací, které mohou váš poklidný život v bytě nebo domě citelně změnit. Ne vždy je možné se těmto nepředvídatelným událostem vyhnout, ale správně sjednaným pojištěním můžete velmi zmírnit jejich negativní dopad.
Pojištění domácnosti
„Můžete si jej s nadsázkou představit jako pojištění všeho, co by při otočení bytu či domu naruby spadlo na zem. Pomáhá v situacích, které člověk nemůže ovlivnit. Může se jednat o nějakou živelní pohromu, jako je vichřice, ale vztahuje se také na vloupání,“ vysvětluje Lukáš Král, specialista na pojištění ze srovnávacího portálu Obecně přetrvává nejasnost mezi termíny povodeň a záplava. První z nich označuje zatopení vodou z vodních toků a nádrží, zatímco záplavu způsobuje přívalová voda stékající po povrchu z přívalových dešťů anebo havárie vodovodního potrubí. Nejčastějšími škodami na majetku bývají právě ty způsobené poruchou vodovodního zařízení, vichřicí, krupobitím či bleskem.
Pouze 10 % seniorů nad 60 let se zajímá o pojištění domácnosti.
Potřeba mít svůj domov pojištěný je u Čechů stále silnější, což také dokládají nejnovější údaje o 1206 návštěvnících srovnávacích portálů a Z nich vyplynulo, že největší zájem o pojištění domácnosti mají současní třicátníci, kteří tvoří celou třetinu pojistníků. Na druhou stranu lidé starší 60 let hledají nové pojištění pouze v 10 % případů. To je velmi málo vzhledem k rizikovým situacím, které u nich doma mohou nastat. „Například následky záplavy způsobené rozbitým vodovodním potrubím mohou být bolestné, obzvlášť pokud máte v ložnici jen několik měsíců starou postel s ergonomickou matrací vyrobenou na míru. Stejně tak nešťastné by bylo, kdybyste se vrátili z nákupu a zjistili, že vás mezitím navštívil zloděj a odnesl si veškerou hotovost, kterou jste pro vnoučata schovávali v prádelníku,“ vyjmenovává potenciální rizikové situace Daniel Gorol, finanční specialista portálu
Jaká se rozlišují hlavní rizika
živly - požár, úder blesku, vichřice, krupobití, zemětřesení, sesuv půdy, výbuch, pád stromu nebo příliš velká váha sněhu
odcizení – krádež, vloupání a vandalismus
povodeň – povodeň a záplava
Na co se pojištění vztahuje
vnitřní vybavení domácnosti – nábytek, elektrické spotřebiče, televizory, počítače, tiskárny, různé přehrávače, fotografické přístroje apod.
osobní věci – peníze a cenné papíry, obrazy, šperky, drahé kovy a kameny, cenné sbírky nebo sportovní vybavení (jízdní kola, lyže aj.)
stavební součásti bytu či domu – kuchyňská linka, vestavěné spotřebiče, podlahy, tapety, malby, obklady stěn a stropů
věci v uzamykatelných nebytových prostorách – sklep, garáže, půda nebo balkón
Varianty pojištění domácnosti
Nechat si domácnost pojistit se rozhodně vyplatí, ať už jste majitelem bytu či domu, anebo nájemníkem. Pokud se pro něj rozhodnete, nejprve je třeba si promyslet, vůči jakým rizikům byste chtěli svou domácnost pojistit. Existují totiž různé varianty pojištění. Například základní varianta, kterou si vybírají dvě třetiny Čechů, vás bude chránit proti živelním škodám, jako je požár, výbuch, vichřice, krupobití nebo úder blesku. Ne vždy se ale vztahuje také na škodu vzniklou kvůli rozbitému vodovodnímu zařízení, která je jednou z nejčastějších pojistných událostí. Další varianty pojištění domácnosti se zase mohou vztahovat na odcizení a vandalismus, případně škody spojené s povodněmi a záplavami. Na co přesně se pojištění vztahuje, je vždy stanovenou v pojistné smlouvě a pojistných podmínkách.
Jak jej sjednat a kolik stojí
Jistě vás potěší, že to zvládnete z pohodlí domova. Jen musíte mít doma internet. Můžete si buď projít webové stránky různých pojišťoven, anebo si práci zjednodušit a porovnat si jejich nabídky na jednom místě. S tím vám pomohou online srovnávače pojištění, kde do jednoduché kalkulačky vyplníte několik základních údajů (lokalita, velikost bytu nebo domu ap.). Poté se vám zobrazí přehledné srovnání pojištění domácnosti podle vámi zadaných požadavků. Přímo na stránkách daného srovnávače si můžete vybranou variantu pojištění také objednat. Následně obdržíte rekapitulaci všech bodů do smlouvy, která vám poté bude zaslána domů k podpisu poštou, případně e-mailem.
Cena pojištění domácnosti se odvíjí od velikosti bytu či domu, konkrétní lokality, zvolené pojistné částky i kvality pojistného krytí. Například základní pojištění bytu na 200 000 Kč vyjde v Praze ročně na 600 Kč, v Plzni na 450 Kč a v Teplicích pouze na 350 Kč.
Pojištění občanské odpovědnosti
Tento typ pojištění odborníci doporučují zejména seniorům. Říká se mu také pojištění odpovědnosti pro běžný život a kryje veškeré škody na zdraví a majetku, které dotyčný pojistník a členové jeho domácnosti – včetně zvířat – neúmyslně způsobí svou činností cizí osobě. Toto pojištění pomáhá např. v situaci, kdy kvůli neuzavřenému kohoutku vytopíte sousední byt, když část vaší střechy spadne na něčí auto anebo když váš pes někoho pokouše. Daniel Gorol z doporučuje: „Ideální cestou k bezpečnějšímu domovu je tedy kombinace obou typů pojištění – pojištění domácnosti pro situace, které mohou ohrozit váš domov, a pojištění odpovědnosti pro to, jak můžete vy nedopatřením ohrozit (nejen) domácnost svých sousedů.“ Oba typy pojištění si mimochodem sjednává polovina účastníků zmíněného průzkumu.
Jak jej sjednat a kolik stojí
Nejsnazší je vyřídit si pojištění občanské odpovědnosti rovnou při sjednání pojištění domácnosti – některé pojišťovny jej v takovém případě nabízejí zdarma. Pojištění občanské odpovědnosti si však můžete sjednat i samostatně u většiny pojišťoven přímo na jejich webových stránkách. Jeho cena stojí v základních variantách zhruba od 500 korun za rok.
Tereza Kunová
Pocit bezpečí, teplo domova a dobré chutě
Jsou byznysy, kterým se daří do té míry, že nejen expandují, ale chtějí svou strategii vyztužit i vstupem na burzu. V týdeníku Hrot se v rozhovoru s ředitelem a spoluvlastníkem České zbrojovky Lubomírem Kovaříkem dočtete, že jejich dnes hlavní odbytiště, Spojené státy, mají v hledáčku nejen z hlediska prodeje osobních zbraní obyvatelstvu, ale chtějí přes lokalizovanou výrobu splňující „Buy America Act“ proniknout ve velkém i do ozbrojených složek. Pro pacifi sty to není zrovna nekontroverzní čtení, ale Kovařík má své argumenty dobře poskládané a docela těžko se vyvracejí, když víte, že většina zločinů není spáchána legálně drženými zbraněmi.
Na druhé straně jsou i jiné obory, pro něž je karanténa a omezování společenských akcí, na nichž se shromažďují lidé, aby se bavili, existenční katastrofou. Ti opravdu velcí pořadatelé koncertů dosáhnou na nějaké podpory, ale hudební festivaly a pořádání koncertů v klubech jsou celý ekosystém zaměstnávající obrovský počet často vysoce kvalifikovaných specialistů, kteří už jednu sezonu nemají do čeho píchnout. Jako živnostníci dostali finanční kompenzaci, odklady, ale byznys sám se nevrací, a tak začínají hledat nové zaměstnání nebo doufají a brigádničí. Pokud by se tato trýzeň, kterou popisujeme v tématu čísla, měla převalit do další sezony, budou mít ekonomové další případové studie o nevratné změně. A že by to byla velká škoda.
Že slunce zapadá a studený vítr přichází, poznáte nejlíp podle toho, jak ti mazanější vyklidili pláž. Prozíraví a inovativní přešli na jiná paliva v teplárnách už před časem, jiní opustili obor úplně a vydělané peníze se rozhodli investovat tam, kde je tráva zelenější. Kvůli stále se zrychlujícímu útěku od uhlí a rostoucím cenám povolenek se kdysi spolehlivé tiskárny na volný cash fl ow stávají slabými odlesky někdejší slávy.