Osvětlování bytů – Část 4. Kuchyň
-- Tomáš Maixner, soudní znalec --
Pokračujme ve výpravě prostory vzorově osvětleného bytu. Již jsme do něho vstoupili, provedli očistu a nějakým nedopatřením jsme v něm i pracovali. Nejvyšší čas se věnovat obnově energie. A kde jinde než v jídelně, potažmo kuchyni? Posilující spánek ponechám na jindy, vždyť jen modelky a anorektičky chodí spát hladové.
Kuchyně
Prostor, který je pro některé chlapy místem, kde se mohou prsit kulinářskou magií. Já osobně to moc nechápu. A to ani tehdy, kdy muž z kuchyně odchází pobaven vařením a spoušť špinavého nádobí přenechává k likvidaci ostatním. Pro ostatní chlapy je to místo celkem nudné a zbytečně vybavené. Na vaření zcela postačí rychlovarná konvice na kafe, lednice na pivo. Pro zvlášť zhýčkané ještě mikrovlnka na rozmražení hotovky.
Dámy ovšem toto místo považují až za svatyni. Tedy, jak která. Ne všechny jsou typu hospodyněk. Mnohé naopak považují kuchyni za ekvivalent sklepení určeného pro výkon práva útrpného. Ale všechny tři skupiny, hospodyňky, trpitelky a muži kulináři, potřebují na práci vidět. Jde o pracoviště stejně, jako je pracovištěm dílna kutilova.
Obr. 1. Osvětlení pracovní plochy lineární zářivkou; svítidlo není cloněné a pokud by bylo v zorném poli osob sedících u jídelního stolu, bylo by to nešťastné řešení
Nejběžnější kuchyně jsou koncipovány tak, že je pracovní linka u jedné nebo více stěn. Je zřejmé, že v takovém případě je poněkud nedostatečné osvětlení umístěné na stropě. Zejména, když je uprostřed místnosti za zády kuchtíka. Dotyčný si stíní.
Je tedy nasnadě rozhodnutí, kam umístit svítidla pro zajištění dobrého vidění na pracovní ploše. Pod horní skříňky kuchyňské linky. Jestliže je, jak je obvyklé, součástí kuchyně i jídelní kout, je třeba mít na mysli to, že nízko umístěná svítidla mohou oslňovat osoby, které zasednou ke stolu. V takových případech je zapotřebí svítidla zaclonit. Buď je to možné jejich zakrytím svislou deskou, nebo instalací těch, která jsou již konstruována tak, aby nevyzařovala do strany (obr. 1). U ostrovních typů kuchyní se horní skříňky nevyskytují. Tam je úloha osvětlit pracovní desku o něco jednodušší, svítidla je možné umístit na strop do vhodných pozic.
Svítidla pod kuchyňskou linkou obvykle nelze umístit nad varnou plotnu. Z celkem pochopitelných důvodů. Zde bývá odsavač par. V něm je obyčejně nějaké osvětlení. Většinou nevalné úrovně.Obsah hrnců ovšem není třeba příliš zkoumat – většinou postačí informace, zda se vaří/nevaří. Alespoň tolik moje praxe. Jestliže by se však přece jen někomu zdálo osvětlení nedostatečné, je třeba hledat vhodné řešení. Napadá mě doplnění zářivkovým svítidlem pro teplé provozy. Rozhodně bych se vyhnul světelným diodám. I přestože se použití LED pásů přímo nabízí. Nebudu polemizovat, zda by poskytly dostatečné osvětlení. Rozhodující je, že by jejich existence neměla dlouhého trvání. Nelze zapomenout na jejich vysokou citlivost na teplotu. Nedostatečné chlazení způsobuje pokles světelného toku a značně zkracuje dobu života.
Obr. 2. I stará „stahovačka“ může osvětlit jídelní kout
Světelné zdroje v kuchyni
Když už o světelných zdrojích: Svítidla pod kuchyňskou linkou, která budou mimo tepelné působení sporáku, je možné osadit světelnými diodami. Přináší to dvě úskalí, která je nutné mít na paměti. Obě se týkají podání barev. Ostatně, to se týká i případu, kdy se použijí lineární zářivky (někdy je možné použít i paktní).
Takže obecně: světelný zdroj by měl mít co nejvěrnější podání barev, všeobecný index podání barev R a by měl být alespoň 90. Přestože norma [1] připouští i 80 (pro kuchyně restaurací). Barevný tón světla (náhradní teplota chromatičnosti) má být v pracovních prostorech neutrálně bílý, tedy 3 300 až 5 300 K. To bych preferoval v profesionálních kuchyních. Některé hospodyňky lze za takové považovat, žijí přípravou krmě pro své blízké. Ostatním bych doporučil volit barevný tón teplejší, tedy s náhradní teplotou chromatičnosti do 3 300 K. Důvod je nasnadě. Pominu to, že kuchyň je součástí bytu, který je obvykle osvětlen spíše teplejšími barevnými odstíny. Ovšem v kuchyni je často jídelní kout. A ten by měl být rozhodně osvětlen světelnými zdroji s teple bílým barevným tónem. Pak i pracovní plocha by měla být osvětlena světelnými zdroji podobných barevných vlastností. Přinejmenším proto, aby pokrm vypadal na kuchyňské lince stejně jako na jídelním stole.
Obr. 3. Upravené osvětlení v digestoři…; nebudu se zabývat tím, zda jde o svítidlo certifikované, důležité je, že opravdu svítí, a jen doufám, že neohrožuje na životě
Dovolím si poznámku k použití halogenových žárovek s reflektorem. Stále ještě lze taková řešení najít. Mají jednu přednost, všeobecný index podání barev je 100 a vyzářené světlo je teple bílé. Tím výhody končí. Pro dostatečně intenzivní a rovnoměrné osvětlení pracovní desky je jich zapotřebí větší počet. Stejný počet stínů pak bude vrhat jakýkoliv předmět. Násobné stíny zhoršují komfort vidění, a především prostorové vidění. Co to znamená, když oním předmětem vrhajícím stíny je nůž, asi není třeba rozvádět.
Přestože je naše kuchyňská linka osvětlena lineárními zářivkami pod horními skříňkami, ve chvíli, kdy moje žena bere do ruky nůž, beru do ruky lékárničku. Někdy ani sebelepší osvětlení neeliminuje nedostatky v motorice. Na druhou stranu: po ošetření ran dokončí své dílo a výsledky jejího úsilí jsou uchvacující.
Obr. 4. V textu jsem pominul denní osvětlení v kuchyni, není příliš obvyklé, rozhodně je však dobré; kuchařinka má kontakt s okolím, může dohlížet na potomky na zahradě usilující o svůj život a matčiny nervy, „lampička“ na stěně přisvětluje pracovní plochu; kdyby se někdo rozhodl pro podobné řešení, je nezbytné postupovat opatrně – „lampička“ může být zdrojem oslnění; je překvapivé, že ta na obrázku neoslňuje
Celkové osvětlení
Svítidla pod skříňkou osvětlí pouze pracovní plochu. Aby bylo vidět také do skříněk, je třeba umístit ještě další svítidla na strop. Ovšem tak, aby si kuchařinka nestínila. Kuchyňský prostor je ostatně tak jako tak nutné osvětlit celý. Přinejmenším pro základní orientaci. Možností je dost.
Vzpomenu na někdejší způsob osvětlování panelákových kuchyní. Tehdy se na horní skříňky umisťovalo zářivkové svítidlo. Ovšem na horní straně – ušetřil se vývod ve stropě. Nepřímé osvětlení však není právě to nejvhodnější pro pracovní, ale ani pro konzumační prostor (o něm dále). Snad jako doplňkové nepřímé osvětlení je prosté stínů, zhoršuje orientaci. Je to opak nepříznivého osvětlení halogenovými žárovkami. Nebo obecně přímými svítidly. Ta nepovažuji za vhodná pro celkové osvětlení. Je dobré, když je část světelného toku směrována ke stropu. Vhodný podíl nepřímého světla naplní prostor světlem, přímá složka zajistí jeho dostatečnou úroveň pro vlastní činnost.
Obr. 5. „Vydyzajnovaná“ kuchyň v (polo)ostrovním provedení; svítidla na stropě plní spíše dekorativní funkci, ovšem pracovní deska je osvětlena slušně, kromě pravé části, která je však patrně využívána jen jako odkladní plocha; trochu bych se obával oslnění od trojice svítidel typu „Brusel“, která jsou umístěna velmi nízko nad barovým koutem
Jídelní kout či jídelna
To je místo, kde je naopak vhodné použít svítidlo s (převážně) přímou charakteristikou (obr. 2). Je dobré, když světlo dopadá na předmět zájmu, tedy na prostřenou tabuli. Vyšší hladina osvětlení není na škodu, vhodné je použití svílejšími spuštěného poměrně nízko nad stolem – výhoda stahovaček. Přitom je však nutné dbát na to, aby spodní hrana svítidla byla nad úrovní očí té nejvyšší osoby. To proto, aby viděla do očí stolujícího na opačném konci stolu. Svítidlo nesmí být nepřiměřeně jasné, v žádném případě nesmí být zdrojem oslnění. A to ani pro ty nejmenší osoby, obvykle děti. Svítidlo na obr. 2 je vhodnější pro domácnost, kde jsou již děti odrostlejší. To proto, že otevřené nedostatečně kryje světelný zdroj.
Ani zde se nesmí zapomenout na určitou míru celkového osvětlení. Ať už jde o jídelnu nebo kuchyň s jídelním koutem, není dobré, když se zbytek místnosti ztrácí v temnotách. Stejně jako jinde v bytě, i zde lze příjemného efektu dosáhnout třeba osvětlením obrazu, květiny či příborníku.
Obr. 6. Výrobci odsavačů par obvykle nemají potuchy o osvětlování, tak se snadno stane, že nadšení hospodyňky z nové digestoře opadne při první potřebě vidět na plotnu; je dobré trvat na praktické zkoušce ještě před koupí
Kolik?
Stále si stojím za tím, že volba úrovně osvětlení v bytě je věc velmi ošidná a individuální. V předešlých dílech jsem psal, že je třeba udržovat celý byt na jisté úrovni, neosvětlovat určitou místnost výrazně více nebo méně než ostatní prostory. V kuchyni je tomu trochu jinak. Je to pracoviště. Je třeba dobře vidět na práci. Podle normy [1] je v kuchyni požadavek na hladinu udržované osvětlenosti 500 lx. Této hodnoty by bylo dobré dosáhnout na pracovní ploše kuchyňské linky. A přiměřeně této hodnotě osvětlit zbytek místnosti. S důrazem na jídelní stůl. Na něm by mělo být ideálně 300 lx. Ale může zde být i méně, jestliže zbytek bytu bude laděn do nižších hladin osvětlení. Pak bude zvýrazněna plocha stolu i v případě, že bude osvětlena třeba na 200 lx.
I nad jídelním stolem, nebo v celé jídelně, lze jen doporučit stmívatelné osvětlení. Je tak možné vytvořit různou atmosféru. Mnohdy se u jídelního stolu nejen konzumuje, ale také klábosí s kamarádkou, zatímco se v troubě peče dobrá krmě. A v takových chvílích je příhodnější mírnější hladina osvětlení.
Literatura:
[1] ČSN EN 12464-1 Světlo a osvětlení – Osvětlení pracovních prostorů – Část 1: Vnitřní pracovní prostory.
Trendy v kuchyních - modulární kuchyně
14.05.2013
Zařizujete kuchyň a záleží vám na tom, aby byla maximálně flexibilní a dala se v případě potřeby přestavět? Nemáte dostatek financí na to, abyste pořídili celou kuchyň najednou? Řešením je modulární kuchyně, jejíž základ vytvoříte i s omezenými finančními prostředky a kterou můžete dokupovat a rozšiřovat postupně.
Modulární kuchyně je vlastně kuchyně postavená z kousků. Nemusíte tak kupovat klasickou kuchyňskou linku s vestavěnými skříňkami nahoře i dole, která vám neumožňuje příliš dalšího tvůrčího rozvoje. Zejména pokud žijete v podnájmu a víte, že takové bydlení pro vás není na dlouho, je modulární kuchyně dobrou volbou. Přestože se neplánujete v takovém bytě usadit, potřebujete si občas něco uvařit a z toho důvodu je tím nejracionálnějším východiskem právě pořízení základních prvků čili modulů. Díky nim budete moci v kuchyni normálně fungovat a až se rozhodnete přestěhovat, vezmete si všechny věci jednoduše s sebou.
Modulární kuchyně IKEA
V modulární kuchyni máte možnost sestavit si vše, co potřebujete postupně, podle toho, jak vám budou vycházet finance. Nejdříve si tak můžete koupit sporák, potom dřez, stůl a nakonec všechno ostatní. Modulární kuchyně je velmi flexibilní, otevřená, různorodá a rozhodně se tak nehodí pro puntičkáře, kteří potřebují mít vše dopředu naplánované. Je určena spíše pro svobodomyslné povahy a bohémy.
Kde většinou myslí na všechno, je IKEA - jednoduše si tam můžete vybrat tu část kuchyně, kterou potřebujete
Čím začít?
Tím prvním, co je třeba do modulární kuchyně pořídit, je varné centrum – bez toho se v kuchyni zkrátka neobejdeme, stejně tak jako bez mycího centra a pracovní plochy, které by proto měly následovat. Jednotlivé prvky, které do modulární kuchyně pořizujeme, by měly vynikat otevřeností a jakousi odlehčeností. Například pracovní ostrůvek nevypadá jako masivní blok, s nímž je problém pohnout, ale spíše jej tvoří jídelní či pracovní stůl na nožkách. Co se týče úložných prostor, je v tomto kuchyňském konceptu počítáno s otevřenými policemi, do nichž se ukládá nádobí, nejrůznější kuchyňské pomůcky i všechny potřebné zásoby. Věci jsou tak hezky po ruce a máte v nich přehled. Takové řešení je sice náročnější na udržování pořádku, ale za předpokladu, že v policích budou opravdu jen věci, které používáte pravidelně, nehrozí, že by docházelo k nepřehlednosti a vzniku chaosu. Naopak mít na očích věci denní potřeby je v kuchyni více než žádoucí. Dáváte tak vzniknout tvůrčí atmosféře.
Jak kuchyň uspořádat?
To, jak jsme v kuchyni výkonní a jak se nám v ní pracuje, výrazně ovlivňuje uspořádání pracovní plochy, spotřebičů a jednotlivých nástrojů. V modulární kuchyni by mělo být uspořádání efektivní a jednotlivé moduly by na sebe měly vzájemně navazovat. Při zařizování modulární kuchyně máte ponechanou volnou ruku, což byste měli využít ve svůj prospěch. Kuchyňské spotřebiče a nástroje vybírejte pečlivě a řiďte se zásadou, že lepší je pořídit si méně, zato kvalitnějších kusů. K základním vlastnostem modulárních spotřebičů patří jejich kompaktnost a to, že v sobě většinou zahrnují více funkcí. Setkáte se s nimi i v profesionálních kuchyních, jsou tak velmi odolné vůči opotřebení a zvládají náročný provoz i bez velkých nároků na údržbu.
Velmi oblíbeným spotřebičem do modulární kuchyně je Candy Trio 9503 X, kombinace varné desky, trouby a myčky nádobí na 6 souprav
Kuchyň ryze modulární
Poslední dobou se na trhu objevují kuchyňské řady, které jsou designéry již od prvopočátku koncipovány jako modulární. Dříve kuchyně připomínaly technicky dokonalé, hygienicky čisté a přitom chladné laboratoře, dnes se však mění v jakousi neformální řemeslnou dílnu, kde je příprava jídla brána jako příjemná společenská záležitost. V modulárních kuchyních se často prolínají nejrůznější styly, oblíbený je například vintage či retro styl kombinovaný se stylem industriálním. Právě v dřívějších dobách, zejména v 50. letech minulého století bylo zvykem zařizovat kuchyně solitérními kusy. Také materiály, které se pro modulární kuchyně používají, dodávají zařízení jistou patinu a tak navozují hřejivý pocit domova. Jsou tak jasným protikladem minimalistickým a často také přetechnizovaným kuchyňským linkám. Základem do modulární kuchyně mohou být velké retro sporáky, které vyrábí hned několik značek – Smeg, Aga, Onofri, Wolf nebo Fratelli.
Ostrůvek Elmar Work připomíná vybavením i cenou spíše zařízení poloprofesionální kuchyně. Nerezový ostrůvek s dvojdřezem, varnou deskou a policemi pořídíte za 309 000 Kč.
Nezávislá kuchyně
Modulární kuchyně by měla být především samostatná a nezávislá a tak je ideální, když může být sestavena z jednotlivých funkčních bloků, kdy jeden slouží k vaření, druhý k mytí nádobí a třetí k přípravě jídel. Každý tento blok je na tom druhém naprosto nezávislý, může fungovat samostatně a tak je možné jej přičlenit k již hotové kuchyni, či lze kombinovat s jinými nábytkovými řadami. Dnes jsou k sehnání také takové moduly, které je možné umístit jak do malých městských bytů, tak i standardních prostor. Nábytek je totiž k dostání v různých velikostech a je tak značně variabilní. Můžete s ním vytvářet zajímavá architektonická uspořádání.
Kuchyňský blok "Start Up Rio", KIKA
Kuchyňský blok "Chalet", KIKA
- jpa -
Osvětlení kuchyně: kvalitní kuchyňská světla
Pokud se chystáte nakoupit osvětlení do kuchyně, je potřeba si jeho umístění dobře naplánovat. Rozhodně by osvětlení kuchyně nemělo končit u výběru jednoho svítidla. Když nakombinujete přídavná světla s hlavním osvětlením, budete se v kuchyni cítit opravdu dobře a práce vám půjde od ruky. Zvláštní pozornost potom věnujte osvětlení jídelního stolu, kuchyňské linky nebo ostrůvku, kde bude probíhat vaření a konzumace jídla. Tyto plochy by měly být osvětlené s dostatečnou intenzitou. Pod ruce si při práci s jídlem potřebujete dobře vidět. Osvětlení s příliš nízkým výkonem by nemuselo být dostačující, naopak hodně intenzivní jasné světlo by mohlo udělat více škody než užitku a při práci vás nepříjemně oslňovat. Je nutné volit také vhodnou barvu světla, do kuchyně se hodí svítidla s denní bílou teplotou světla okolo 4000-5000K.
Na co si dávat pozor při výběru?
Pokud se chystáte nakoupit osvětlení do kuchyně, je potřeba si jeho umístění dobře naplánovat. Rozhodně by osvětlení kuchyně nemělo končit u výběru jednoho svítidla. Když nakombinujete přídavná světla s hlavním osvětlením, budete se v kuchyni cítit opravdu dobře a práce vám půjde od ruky. Zvláštní pozornost potom věnujte osvětlení jídelního stolu, kuchyňské linky nebo ostrůvku, kde bude probíhat vaření a konzumace jídla. Tyto plochy by měly být osvětlené s dostatečnou intenzitou. Pod ruce si při práci s jídlem potřebujete dobře vidět. Osvětlení s příliš nízkým výkonem by nemuselo být dostačující, naopak hodně intenzivní jasné světlo by mohlo udělat více škody než užitku a při práci vás nepříjemně oslňovat. Je nutné volit také vhodnou barvu světla, do kuchyně se hodí svítidla s denní bílou teplotou světla okolo 4000-5000K.
Jaký zvolit počet a výkon svítidel?
Co se týká výkonu, je v kuchyni dobré vsadit spíše na svítidla se středním či vyšším výkonem. Pokud si nejste jistí, jaký počet a výkon svítidel do kuchyně zvolit, můžete si pomoci jednoduchým výpočtem. Doporučujeme, aby se celkový výkon instalovaných svítidel v kuchyni pohyboval okolo 3-4W/m2 podlahové plochy. Pokud má vaše kuchyň například podlahovou plochu 12 m2, měl by se celkový výkon svítidel pohybovat v rozmezí 36-48W. Určitě se v rámci kuchyně nesoustřeďte pouze na jedno svítidlo. Stejně jako v ostatních místnostech, i v kuchyni platí, že je lepší použít více svítidel s menším výkonem, abyste dosáhli optimálního rozložení a rovnoměrnosti osvětlení. Tím zamezíte vytváření nepříjemných stínů a odlesků. Pokud se rozhodnete osvětlit kuchyňskou linku pomocí LED pásku, určitě sáhněte po variantě s výkonem minimálně 12W/m.
K čemu slouží kuchyňské osvětlení?
Hlavním úkolem kuchyňského osvětlení je poskytnout dostatek světla pro vaření a konzumaci jídla, proto by mělo být jasné, neoslňující a příjemné pro oči. Jedině tak se vám bude v kuchyni pracovat dobře. Při vaření a přípravě jídel, kdy se často krájí ostrými noži, je důležitá bezpečnost. A právě tu zajištuje LED osvětlení. Bez dobrého světla v kuchyni by to opravdu nešlo. Nasvícené by měly být veškeré pracovní plochy, jako je kuchyňská linka i pracovní ostrůvky. K osvětlení linky se velmi často využívají LED pásky, které svým tenkým vzhledem a hezkým profilům nenaruší design, naopak ho spíše podtrhnou a nechají vyniknout. Skvěle poslouží k tomuto účelu i LED zářivková svítidla. Ta se dají umístit pod vrchní skříňky kuchyňské linky. Jako osvětlení ostrůvku jsou nejčastěji volena závěsná svítidla. Nejen, že splní účel osvětlení, ale kuchyně také rázem dostane zcela nový rozměr a závěsná světla se stanou hezkým doplňkem. Nesmíme také zapomenout na osvětlení jídelního stolu. Na dobré jídlo je potřeba vidět a většinou je právě jídelní stůl místem, kde se setkává celá rodina při společné večeři. Závěsné lustry na lankách, které se dají výškově nastavovat, budou nad váš stůl ideálním svítidlem.
V jaké výšce instalovat LED osvětlení?
Instalační výška se u svítidel liší především podle typu a výkonu. Všeobecně lze však doporučit, že stropní osvětlení nižších výkonů do 12W je vhodné instalovat do maximální výšky 2,5 metru. Svítidla se středním výkonem okolo 15-25 Wattů lze instalovat na stropy, které jsou maximálně 3 metry vysoké. A nakonec svítidla vysokých výkonů nad 25W lze instalovat do výšek až 4 metry, aby osvětlení bylo efektivní. Nad jídelní stůl jsou perfektní závěsná svítidla, která se dají výškově nastavit pomocí speciálních lanek. Ideální výška umístění svítidla nad stolem je mezi 80-100 centimetry od plochy stolu.
Výhody a nevýhody LED osvětlení?
U LED osvětlení je největší výhodou jeho úspornost a dlouhá životnost. Světlo, které LED svítidla vydávají, je mnohem příjemnější pro zrak, než je tomu u běžných žárovek nebo halogenových svítidel. Můžete vybírat také stmívatelná svítidla, u kterých si jednoduše přizpůsobíte intenzitu osvětlení pomocí nástěnného stmívače nebo dálkového ovladače, případně chytrá SMART svítidla, která můžete nastavovat přesně podle vašich potřeb. Nastavovat lze kromě stmívání také barvu světla, odpadá tedy nutnost rozhodování a jejího výběru při nákupu. Jedinou nevýhodu jsme shledali pouze v tom, že při výběru může být pro vás díky naší široké nabídce svítidel rozhodování složité. Ale to nevadí, protože vám rádi s vaším výběrem pomůžeme.
Jaká svítidla jsou nejprodávanější?
Nejprodávanější svítidla na našem e-shopu naleznete jednoduše. Stačí si nad nabídkou zakliknout řazení od nejprodávanějších a první světla, která se vám zobrazí, jsou zaručeně nejoblíbenější a nejvíce kupovaná našimi zákazníky. Nemůžete se rozhodnout? Podívejte se, co nejčastěji nakupují ostatní. Třeba se nakonec necháte inspirovat.
Nejlevnější osvětlení do kuchyně?
Osvětlení můžete filtrovat i podle nejlevnějšího v příslušné kategorii. Pokud byste rádi vybírali z levných produktů, pak platí, že čím nižší je výkon, tím většinou klesá i cena. V případě LED pásku pod kuchyňskou linku počítejte, že cena včetně základního příslušenství se pohybuje okolo 500 Kč za metr délky. V této ceně je již započítaný LED pásek, hliníkový profil, difuzor a napájecí zdroj. Nabízíme spoustu akčního zboží za příjemné ceny, pokud tedy chcete ušetřit, hledejte produkty s označením akce.
Jak udržovat LED osvětlení?
LED osvětlení je téměř bezúdržbové, samozřejmě je dobré občas zbavit svítidla prachu a nečistot, které mohou při větších nánosech působit jako izolační vrstva. Svítidla se poté mohou přehřívat a nesprávně fungovat. Další speciální údržba však potřeba není.
Jaké jsou druhy montáží LED svítidel?
V kuchyni lze použít svítidla s různými druhy montáže, od klasických přisazených, která jsou vhodná pro většinu stropů i stěn až po závěsná, která jsou oblíbená kvůli jejich elegantnímu vzhledu a možnosti přizpůsobení výšky zavěšení. Dále jsou to vestavné panely do sádrokartonových nebo dřevěných stropů i klasické bodovky.
Jaké je příslušenství k LED osvětlení?
Většina svítidel je dodávána včetně příslušenství potřebného k jejich instalaci. V popisech jednotlivých produktů najdete informaci, co vše je součástí balení i jaké další příslušenství doporučujeme přikoupit. K LED páskům se určitě podívejte na hliníkové profily, napájecí zdroje a další montážní příslušenství, jako jsou různé úchyty, spojky, konektory, kabely a další výrobky, které by se vám mohly při instalaci hodit. Pokud nezakoupíte přímo stmívatelná svítidla, můžete přikoupit vhodné zdroje a stmívače, díky kterým budete moci ovládat intenzitu osvětlení.
Jaké lze objednat tvary a barvy LED svítidel?
Na máte možnost vybírat svítidla do kuchyně různých tvarů i barev. Nabízíme svítidla v kulatém, čtvercovém a obdélníkovém provedení, tenká lineární svítidla i svítidla nepravidelných tvarů. Ze závěsného osvětlení můžete vybírat LED lustry v retro stylu nebo v jednoduchém moderním provedení, jako jsou například závěsná Thin svítidla. Ta jsou perfektní volbou osvětlení kuchyňského ostrůvku. Hodí se především do moderních a elegantních kuchyní. Díky širokému výběru barev je můžete dokonale sladit s kuchyňskou linkou. Kulaté i hranaté bodovky nepokazí žádný strop výborně se hodí jako doplňkové osvětlení. Naše krásné designové LED panely, které je možné instalovat přímo na strop jako přisazené nebo na lanka jako závěsné osvětlení se budou vyjímat v každém interiéru kuchyně. Svítidla nabízíme v mnoha barvách a stačí si jen vybrat tu pravou. Potřebujete osvětlení bílé, černé, chromové, zlaté či šedé? Nebo rádi experimentujete s barvami a líbilo by se vám svítidlo žluté, zelené, červené či modré? Všechny tyto barvy a spoustu dalších najdete v naší nabídce kuchyňského osvětlení. Vytvořte si s našimi moderními LED světly příjemné vaření a posezení v kuchyni.
Jakou světelnou barvu vybrat?
Aby se vám v kuchyni dobře pracovalo, mělo by být osvětlení přirozené a jasné. Nemělo by být slabé, ale ani příliš silné, aby při práci a pobytu v kuchyni neoslňovalo. Do kuchyně doporučujeme vybírat svítidla s chromatičností od 4000K do 5000K, která se nejvíce přibližují dennímu světlu a poskytují přirozené osvětlení s minimálním zkreslením barev. Nižší či vyšší hodnoty by mohly být do kuchyňských prostor příliš tmavé nebo naopak moc jasné a působit tak nepříjemným dojmem. Barva denního světla je pro kuchyně ideální. Poslouží skvěle při přípravě dobrých pokrmů a nebude škodit vašemu zraku. Nad jídelní stůl je skvělou volbou svítidlo s funkcí stmívání, díky které nastavíte intenzitu světla přesně podle potřeby a situace.
Jsou LED světla úsporná?
90. To je číslo, které v procentech vyjadřuje míru úspory energie, které můžete s LED osvětlením dosáhnout. Nejen, že je naše LED osvětlení ekologické a šetří životní prostředí, ale zároveň je vysoce efektivní a ekonomické. S našimi LED svítidly tak můžete opravdu ušetřit až 90% energie, než je tomu s běžnými žárovkami nebo halogenkami. To zároveň výrazně zvyšuje komfort bydlení, protože už nebudete muset přemýšlet, zda jste náhodou nezapomněli zhasnout a díky nízké spotřebě si budete moci užívat dostatek světla při všech činnostech. Další pozitivní zprávou je fakt, že LED svítidla mají dlouhou životnost. LED čipy bez problému vydrží až 50 000 hodin svícení. Tím vám na mnoho let odpadá potřeba svítidla měnit a tak se snižují i další náklady za žárovky a náhradní svítidla. A to se vyplatí! Není ani divu, že je LED technologie především díky těmto skvělým výhodám stále oblíbenější.
Proč nakoupit LED osvětlení na
Nákup u nás se vyplatí. V nabídce naleznete pouze kvalitní svítidla, a to buď naší vlastní značky, nebo od prověřených výrobců. Důkazem spokojenosti jsou pozitivní recenze našich zákazníků, kteří si u nás již osvětlení zakoupili. Recenze na portálech Google i si můžete projít a přesvědčit se, že nákupem u nás rozhodně neprohloupíte. Hlavními výhodami, které zákazníci zmiňují, jsou příznivé ceny, široký výběr, rychlé dodání a dobrý zákaznický servis. S nákupem vám rádi poradíme a v případě zájmu dokážeme vypracovat světelný projekt. Naši zákazníci jsou pro nás velmi důležití, proto děláme svou práci kvalitně, poskytujeme poradenství ohledně LED svítidel a nabízíme spoustu akcí a slev. U nás najdete jen přátelskou atmosféru a samozřejmě kvalitní úsporné LED osvětlení.
Potřebujete návrh nebo projekt osvětlení?
Projekty, které jsme již zrealizovali, můžete najít na našem blogu, ve kterém mimo to najdete i spoustu praktických rad a návodů. Tyto články většinou obsahují i fotodokumentaci nainstalovaného osvětlení a tak se jimi můžete nechat inspirovat. Další zajímavou sekcí na našem e-shopu jsou reference, kde po rozkliknutí najdete velké známé společnosti, které s námi spolupracovaly nebo u nás osvětlení zakoupily. Potřebujete-li vypracovat návrh osvětlení vaší kuchyně, pak se na nás neváhejte obrátit prostřednictvím e-mailu Na e-mail nám stačí zaslat rozměry kuchyňské místnosti a výšku stropu, případně technické plány nebo vizualizaci kuchyně, pokud je máte k dispozici. Obratem vám odpovíme, čekací doba poté závisí na vytíženosti našich projektantů. Menší projekty většinou zvládneme zpracovat během několika dnů, složitější mohou zabrat i několik týdnů.
Nabízíme našim zákazníkům nějaké slevy?
Těší nás, když mají zákazníci z nákupu radost, proto nabízíme různé druhy slev. Na našem e-shopu najdete spoustu akčních nabídek, stačí se dívat po produktech s označením AKCE. Při nákupu u nás máte doručení na výdejní místo zdarma již při nákupu nad 1000 Kč. Koncoví zákazníci mohou získat množstevní slevu při nákupu nad 10000 Kč. Pokud jste elektrikář, montážní firma, obchodník, architekt nebo provozujete designové studio a nabízíte svítidla dále vašim zákazníkům, můžete si udělat registraci jako velkoobchodní zákazník a kontaktovat nás na e-mailu Nastavíme vám velkoobchodní slevu na celý sortiment a poté již můžete trvale nakupovat za zvýhodněné ceny. Větší projekty na osvětlení bytových domů, administrativních budov či výrobních a skladových hal s vámi rádi vyřešíme individuálně. Pomůžeme vám s přípravou projektu, výběrem vhodných svítidel, vypracujeme světelné výpočty a připravíme cenovou nabídku přímo pro konkrétní zakázku.