Nejlepší pamlsky pro psy a jak jimi psa odměňovat?

Nejlepší pamlsky pro psy a jak jimi psa odměňovat?

Pamlsky pro psy: TOP 10 pamlsků

Každý, kdo má doma za mazlíčka psa, se mu snaží dopřát maximální komfort. Není divu – většina pejskařů považuje své čtyřnohé parťáky za členy rodiny, kteří si zaslouží stejnou pozornost jako všichni ostatní. Psi, podobně jako my, rádi mlsají. Bohužel většina našich pochutin je pro ně nebezpečná či dokonce vysoce toxická, a proto nemá smysl jim dávat například dort či čokoládu s představou, že jim tím děláme dobře.

Váš mazlíček vám bude mnohem vděčnější, když mu čas od času dáte nějaký ten pamlsek. Ty jsou totiž vyrobeny přesně podle potřeb psů, díky čemuž se nemusíte bát, že byste jim jakkoli ublížili. Jak už tomu, ale bývá ne všechny produkty jsou tak kvalitní, jak někteří výrobci slibují a je tak namístě si vždy ověřit jejich složení.

I když se to může zdát jako nemožné, některé pamlsky pro psy obsahují suroviny či dokonce chemické látky, které mohou vážně ohrozit zdraví psa. Tomu se můžete vyhnout jejich pečlivým výběrem, který zajistí, že pamlsek bude pro vašeho nejlepšího přítele opravdu nezávadný. V dnešním článku se tedy podrobně podíváme na to, čemu byste měli při výběru věnovat pozornost a jak by měly opravdu kvalitní pamlsky pro psy vypadat.

Pamlsky pro psy: Porovnání 10 nejlepších pamlsků pro psy podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších pamlsků pro psy. Jak jsme tyto pamlsky pro pejsky vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto pamlsky jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit pamlsky pro psy podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší pamlsek pro psy.

Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení pamlsků pro psy od jejich uživatelů.

Jak vybrat pamlsek pro psa?

Jak jsme nakousli již v úvodu, výběr pamlsku je důležitý pro zdraví psa, který si tak bude moci zdravě zamlsat. Každému psovi vyhovuje něco jiného, a proto je výběr hodně individuální. V první řadě se řiďte podle jeho dispozic, jako je velikost, rasa, či věk. Nezapomínejte ale ani na jeho zdravotní stav. Pokud váš pejsek drží například nějakou dietu, nebo je na nějakou surovinu alergický, měli byste se informovat o tom, jaké pamlsky jsou pro něj vhodné.

Poradit se můžete například se svým veterinářem. Podávat pamlsky je nevhodné například u psů s nadváhou, kteří mohou při konzumaci nevhodných dobrůtek dále přibývat na váze. Váš výběr by se měl opírat hlavně o složení pamlsků, které by měly obsahovat pouze kvalitní a zdraví neškodné suroviny.

Při výběru pamlsku se zaměřte na:

Věk psa

Typ plemene

Velikost psa

Zdravotní stav psa

Složení pamlsku

Co by měly pamlsky pro psy obsahovat?

Každý pamlsek, který se rozhodnete dát svému psovi by měl být nutričně vyvážený. To znamená, že by měl obsahovat správný podíl bílkovin, sacharidů a tuků. Nejlepší pamlsky jsou především ty, které mají co možná nejvyšší podíl přírodních surovin. V souvislosti s tím mohou být pamlsky i bohatým zdrojem různých vitamínů a minerálů.

Pro psy jsou důležité zejména tyto vitamíny:

vitamín A

vitamín B

vitamín C

vitamín D

vitamín E

vitamín K

glukosamin

chondroitin sulfát

vápník (pozor na předávkování)

fosfor (pozor na předávkování)

Co by neměly pamlsky pro psy obsahovat?

Podobně jako v některých lidských potravinách a produktech, najdeme i v těch psích látky, které jim mohou způsobit trávící potíže, nebo mít negativní vliv na jejich zdraví. V extrémních případech se jedná i o chemikálie, jejichž působení může být až fatální.

Nebezpečné jsou například pamlsky z buvolí kůže, které často obsahují škodlivá barviva a chemikálie. V praxi se můžete řídit jednoduchým pravidlem, že čím je pamlsek barevnější, tím nezdravější je. Pokud navíc na obalu nenajdete podrobné složení produktu, vyhněte se mu raději obloukem.

Velký problém v pamlscích představují i cukry a tuky, které vedou ke psí obezitě. V neposlední řadě si dejte pozor i na obiloviny, které mohou psům při přílišné konzumaci ublížit. I když jsou vitamíny a minerály pro psy důležité, nikdy byste to s nimi neměli přehánět. Vysoké dávky vápníku či fosforu totiž mohou vést i k osteochodnróze, která způsobuje postupné odumírání chrupavek a následně i artrózu.

Jaké je správné dávkování pamlsků pro psy?

V první řadě se řiďte svým selským rozumem a jednoduchým pravidlem – všeho moc škodí. Stejně jako děti nemohou jíst bonbóny či marťánky ve velkém množství, ani psi si nemohou celý den pochutnávat na pamlscích. Jejich doporučená dávka by měla být vždy uvedena na zadní straně obalu. Většinou se však jedná o 8 až 12 kousků za den.

Druhy pamlsků pro psy

Psí pamlsky můžeme rozdělit hned na několik základních druhů, které se liší svým použitím. Některé pamlsky se totiž hodí k dennímu používání a jiné naopak ne. Je tedy důležité znát rozdíl mezi nimi a vyvarovat se jejich chybnému dávkování či použití.

Tréninkové a výcvikové pamlsky pro psy

Jedním z nejrozšířenějších druhů pamlsků pro psy jsou ty tréninkové, které využijete zejména pří výcviku. Často se jedná o menší pamlsky s měkkou konzistencí, které nedisponují vysokou energetickou hodnotou. Zpravidla je tak můžete psovi podávat ve vyšších dávkách jako odměnu za dobře odvedenou práci.

Psí pamlsky pro zabavení

Psí pamlsky pro zabavení jsou určené, proto aby psa zabavily ve volných chvílích. Jedná se například o dentální pamlsky, které může pes žvýkat i několik desítek minut. Důležité je, aby i tyto pamlsky byly nezávadné a tvořily je z většiny kvalitní přírodní suroviny.

Psí pamlsky pro mlsání

Na trhu můžete najít i pamlsky, které by měl pes konzumovat pouze sporadicky. Jejich složení sice není závadné, ale ve své podstatě se jedná o kalorickou bombu, která by při dlouhodobé konzumaci mohla způsobit až k nadváhu či obezitu.

Funkční pamlsky pro psy

Jak již bylo řečeno, psi potřebují ke svému správnému vývoji dostatek vitamínů. Ty jim můžete dodávat i prostřednictvím funkčních pamlsků, které jsou k tomuto účelu určeny. Najít v nich můžete různé druhy vitamínů a minerálů, které podpoří zdraví vašeho mazlíčka.

Domácí pamlsky pro psy

Posledním velmi rozšířeným druhem jsou domácí pamlsky pro psy, které si můžete vyrobit doma sami. Díky tomu si můžete být jistí, že pamlsky neobsahují žádné škodliviny ani nekvalitní suroviny. Na druhou stranu jejich příprava vyžaduje dostatečné znalosti ohledně správné výživy psů, což může být pro někoho i pořádně složité.

Parametry pamlsků pro psy

Aby toho nebylo dost, pamlsky pro psy můžete vybírat i podle různých parametrů. Jedině tak se vám podaří vybrat pamlsek, který bude psovi sedět přímo na míru a bude pro něj i prospěšný.

Konzistence

Pamlsky pro psy je možné dělit podle jejich konzistence. Tu byste měli brát v úvahu buď kvůli věku vašeho čtyřnohého parťáka, nebo podle jeho preferencí. Někteří psi umí být pěkně vybíraví, takže se může stát, že si oblíbí pouze jeden druh pamlsku.

Měkké pamlsky pro psy

Prvním druhem jsou měkké pamlsky pro psy, které jde snáze rozkousat. Vhodné jsou tak hlavně pro štěňata, psí seniory či malá plemena. Oceníte je i při tréninku, kdy bude pro psa jednodušší je rychle pozřít a pustit se zase do práce.

Tvrdé pamlsky pro psy

Opakem jsou tvrdé pamlsky pro psy, které se v nabídce obchodů objevují nejčastěji. Jedná se jak o různé dropsy či kostičky, ale i kůže a opravdové kosti. Psi je tedy využívají především ke žvýkání, čímž opečovávají svůj chrup. Tvrdé pamlsky ale obsahují nechtěné či dokonce škodlivé látky, proto je potřeba si vždy ověřit jejich složení.

Sušené pamlsky pro psy

Samostatnou kategorií jsou sušené pamlsky, které většinou obsahují vysoký podíl masa. V ideálním případě by měly obsahovat 100 % masa a nebýt ošetřeny žádnými chemickými látkami. To si můžete vždy ověřit u přímo u prodejce nebo na obalu produktu. Psi v sobě i po tolika letech nezapřou své divoké geny, a proto se mohou po sušených pamlscích doslova utlouct.

Věk psa

Při výběru správných pamlsků je důležitý i věk. Naši čtyřnohý miláčci v různých fázích svého života vyžadují jinou výživu a péči, a právě k tomu je potřeba přizpůsobit i jejich stravu.

Pamlsky pro štěňata

Na výběr vhodných pamlsků byste měli dbát zejména u štěňat. Ta jsou totiž poměrně náchylná na změnu stravy, která má velký vliv na jejich další vývoj. Právě proto je nutné, aby jakékoli potraviny či produkty, které konzumují byly vyrobeny z opravdu kvalitních surovin. Z počátku je dobré podávat štěňatům funkční pamlsky, které jsou pro ně určené a dokážou jim dodat všechny vitamíny a živiny, které během svého růstu potřebují. Vyhýbat byste se měli výrobkům s vysokým obsahem fosforu či vápníku.

Pamlsky pro dospělé psy

Největší výběr naleznete hlavně v kategorií pamlsků pro dospělé psy, kteří většinou nejsou nějak omezováni a mohou si dovolit prakticky jakékoli psí pochutiny. Dbát byste měli pouze na to, aby byly rozměry pamlsků adekvátní k velikosti psa. Pro menší pejsky je lepší kupovat malé pamlsky, které se jim budou lépe konzumovat. Naopak velká plemena ocení větší pamlsky, jako jsou například velké piškoty či kosti.

Pamlsky pro starší psy

Starší psi mají podobně jako staří lidé vyšší nároky na potraviny, které konzumují a tím pádem i živiny, které jim i ve vysokém věku pomáhají zůstat vitální. Pozor si dejte na to, aby pamlsky neobsahovaly příliš tuků a cukrů, po kterých by pes zbytečně přibíral na váze.

Starší psi totiž nejsou schopni takový výdej spotřebovat. Vhodné jim je podávat různé funkční pamlsky, jejichž pomocí si mohou čistit chrup, nebo přijímat některé vitamíny. Vybírat se tedy vyplatí hlavně z měkkých pamlsků, které půjdou psovi lépe kousat.

Pamlsky pro psy s alergií

Samostatnou kategorií, do které spadají psi v jakémkoli věku, jsou pamlsky pro psy s alergií. V posledních letech se u psů objevuje čím dál tím více alergií, které je v některých případech mohou ohrozit i na životě. Pokud váš čtyřnohý mazlíček trpí nějakou alergií, měli byste na to myslet i při výběru pamlsků, které mohou běžně obsahovat i některé alergeny.

Obecně jsou doporučovány pamlsky, které obsahují vysoký podíl živočišných produktů, jako je například kvalitní sušené maso. Zde však pozor, někteří psi totiž mohou být právě na některé druhy mas alergičtí.

Proto je lepší vybírat pamlsky z masa, u kterého se alergie projevuje jen mizivě:

jehněčí maso

králičí maso

kachní maso

konina

zvěřina

Pamlsky pro psy: Příslušenství

Pamlsky mají samozřejmě široké využití, přičemž se někdy neobejdete ani bez potřebného příslušenství. Navíc pamlsky pro psy nedokážou vašim miláčkům dopřát všechny potřebné živiny a nelze je tedy brát jako jediný zdroj vitamínů a dalších látek. Pokud jim tedy chcete dopřát opravdový komfort, měli byste zvážit i koupi těchto produktů.

Dávkovač na pamlsky pro psy

Jestliže jste fanoušky interaktivních hraček, určitě svému psovi pořiďte dávkovač na pamlsky. Ten může mít v základní verzi podobu míčku na pamlsky, který naplníte a poté ho dáte psovi na hraní. Ten si tak užije spoustu zábavy, procvičí svoji inteligenci a zároveň si pochutná i na svém oblíbeném pamlsku.

Dávkovač může být i mnohem propracovanější. Známé jsou například přístroje pro zlepšení paměti, kdy musí pes zmáčknout tlačítko proto, aby dostal svůj pamlsek. Výjimkou nejsou ani různé hlavolamy, které musí váš mazlík nejprve vyřešit a až poté se dostane ke svým dobrůtkám.

Pouzdro na pamlsky pro psy

Při výcviku či pravidelném tréninku se vám určitě bude hodit pouzdro na pamlsky, které můžete vzít s sebou. Opadává vám tak zbytečné tahání velkých balení pamlsků, které je těžké i pořádně uzavřít. Většinu pouzder si navíc můžete jednoduše připnout k opasku, čímž si trénink psa značně usnadníte.

Miska pro psy

Důležitou výbavou každého pejskaře je nepochybně miska pro psy, kterou využijete i při podávání pamlsku. Někteří psi jsou totiž vybíraví podobně jako kočky a může jim tak vadit například jezení pamlsku z ruky či ze země. To můžete vyřešit tím, že jim jejich odměnu, a to zejména když se jedná o velký kousek, položíte do misky.

Úložný box na pamlsky pro psy

Pamlsky by měly být podobně jako krmivo uloženy na suchém místě, kam na ně nesvítí přímé sluneční světlo. Navíc některé obaly netěsní tak jak mají, což může vést k tomu, že pamlsky pomalu ztratí svoji specifickou vůni a váš pes o ně přestane projevovat zájem. Proto je vhodné je uložit do boxu či barelu na granule, kde budou zcela chráněny.

Lososový olej pro psy

Svému mazlíčkovi můžete důležité živiny dodat i pomocí lososového oleje, který obsahuje důležité Omega 3 a Omega 6 mastné kyseliny. V souvislosti s tím pomáhá psům snižovat cholesterol v jejich krvi a vyživovat jejich srst, aby byla dostatečně hustá a lesklá. Pozitivní účinky má i v dalších oblastech zdraví, kdy dokáže předcházet například zánětům kůže, problémům s reprodukcí a podporovat imunitu a celkovou obranyschopnost.

Vitamínové pasty pro psy

Vitamíny je psům možné dodat i prostřednictvím různých vitamínových past, ve kterých jsou obsažené všechny důležité látky. Jejich hlavní výhodou je především jednodušší aplikace, kdy můžete pastu přimíchat do psího krmiva nebo ji psovi podáte přímo.

Vitamíny pro psy

I psi potřebují dodávat svému tělu vitamíny, které jim někdy mohou chybět a jen těžko se jim je podaří doplnit konzumací běžného krmiva. Právě proto je nutné jim některé z nich dodávat skrze vitamínové doplňky, které mohou mít buď podobu tablet, prášku či kapek.

Cena pamlsků pro psy

Kvalita pamlsků pro psy se řídí především podle ceny, což potvrzuje pravidlo, že za kvalitu si musíte někdy prostě připlatit. Níže se podíváme hned na tři cenové kategorie pamlsků pro psy, se kterými se běžně setkáte v kamenných prodejnách či e-shopech. Jelikož jsou pamlsky někdy prodávány po kusech, zaměříme se na orientační cenu celého balení.

Cena pamlsků pro psy do 50 Kč s DPH

Jak již bylo řečeno, kvalita není zadarmo, takže nemůžete od pamlsků do 50 kč očekávat zázraky. Zpravidla se jedná o jednoduché dropsy či produkty z kůže, které pes sní během chvilky. Takové výrobky bohužel často obsahují i škodlivé látky, které mohou vašeho čtyřnohého miláčka ohrozit i na zdraví.

Nejčastěji se jedná o různá barviva či konzervanty, které z dlouhodobého hlediska mohou napáchat nemalé škody. To však neznamená, že by všechny pamlsky v této cenové kategorii byly automaticky špatné. V některých případech se může jednat o opravdu jednoduché pamlsky, které se skládají jen z několika ingrediencí. Vždy se zaměřte hlavně na jejich složení, které vám prozradí, zda se jedná o správnou volbu. Vhodné mohou být například pro výcvik, pro který je potřeba opravdu hodně pamlsků.

Cena pamlsků pro psy od 50 Kč do 200 kč s DPH

Za zlatou střední cestu lze považovat pamlsky v cenové relaci od 50 Kč do 200 Kč, které by měly již splňovat potřebnou kvalitu. I přesto ale nezapomínejte na čtení etiket, které vám prozradí jejich skutečné složení. V této kategorii naleznete jak klasické, tak i prémiové pamlsky. Mezi ně se řadí i námi zmíněné funkční pamlsky, s jejichž pomocí můžete svému mazlíčkovi dodat potřebné vitamíny nebo mu pomoci s některými neduhy.

Cena pamlsků pro psy nad 200 Kč s DPH

Superpremiové pamlsky mají často cenovku ve výši 200 Kč a výše. Často se jedná o produkty, které obsahují vysoký podíl masa a dalších kvalitních přírodních látek. Potěší vás i svojí nutriční vyrovnaností, která zaručí, že váš pejsek nebude zbytečně nabírat kila na víc pokaždé, kdy mu dopřejete něco k mlsání.

Takovéto pamlsky by navíc neměly obsahovat žádné náhražky ani konzervanty. I tak si ale vždy tuto informaci ověřte na zadní straně obalu. Pokud tedy chcete svému psímu parťákovi dopřát opravdu to nejlepší, jsou superpremiové pamlsky tou správnou volbou.

Domácí pamlsky pro psy a kočky recepty

Domácí je domácí; a to platí nejen u jídla pro lidi, ale i pro zvířátka. Chcete svému čtyřnohému mazlíkovi dopřát něco extra? Na trhu je poměrně široká nabídka „domácích“ pamlsků od malých firem, ještě lepší ale je vyrobit dobroty pro zvíře skutečně u vás doma. Jen tak máte perfektní přehled o tom, čím svého miláčka krmíte.

Vaříme pro pejska i kočičku

Pes je nejlepší přítel člověka... A kdo má kočku, ten ví, že i ty umí být pěkně přítulné. Domácí mazlíčci jsou pro mnoho lidí dalšími členy rodiny a chtějí jim dopřát to nejlepší. Pokud se k těmto lidem řadíte, nechte se inspirovat recepty na domácí pamlsky, které ocení pejsci i kočičky.

Upozornění: Pokud váš mazlík není zvyklý na domácí dobrůtky, jděte na něj pomalu. Každé zvíře na výraznou změnu v jídelníčku reaguje jinak. Jednomu poctivé domácí mlsky ihned zachutnají, jinému může být nevolno a další je nejdřív ani nesežere. Zkoušejte to, mějte trpělivost, sledujte zvíře a přizpůsobte se mu.

Zakázané dobrůtky

Než se vrhneme na samotné recepty, rychle is zopakujeme, jaké potraviny by zvířátka vůbec neměla, protože jim mohou přitížit nebo pro ně být i jedovaté. Psi by nikdy neměli jíst kávu, kakao, hroznové víno, ořechy a jakékoliv pecky, umělé sladidlo Xylitol, avokádo a cibuli a česnek. Poslední dvě věci nesmí ani kočičky, kterým zároveň vadí rajčata, syrové brambory a syrová vejce. Až smrtelně toxická může být pro zvířata čokoláda.

Článek z magazínu Jedlíkova cesta kolem světa: Mexiko dalo světu čokoládu i barbecue

Recepty na zvířecí dobroty

Žvýkací masové bonbony pro číči

Co budete potřebovat:

120 gramů masové kojenecké výživy

1 vejce

5 lžic nasekané petrželky

1 lžíci olivového oleje

1 hrnek rýžové mouky

1/2 šálku vařené rýže

Postup: V míse smíchejte všechny ingredience na tužší těsto. To rozprostřete po celé ploše plechu v jedné vrstvě. Pečte 12 až 15 minut. Poté vytáhněte, nechte trochu vychladnout a nakrájejte na malé čtverečky. Dejte znovu péct, tentokrát na 8 minut - a je hotovo! Náš tip! Aby byly bonbonky pro kočku lákavější, do těsta můžete přisypat lžíci sušené šanty kočičí.

Játrová odměna pro hodné pejsky i fenky

Co budete potřebovat:

500 až 650 gramů vepřových jater

2 vejce

60 gramů celozrnné mouky

Postup: Rozmixujte syrová játra na kašičku. Do té rozklepněte vejce a přisypte mouku. Vše dobře promíchejte a vypracujte hladké těsto. Nalijte jej na plech a pečte 15 minut na 175°C. Placku nechte vychladnout a pak ji nakrájejte na kousky ve velikosti vhodné pro vašeho mazlíka. Skladujte v lednici.

Tuňákové potěšení pro kočky

Co budete potřebovat:

plechovku tuňáka ve vlastní šťávě

1 vejce

1 lžíci olivového oleje

1 hrnek celozrnné mouky

2 lžíce vody

sušenou šantu

Postup: Všechny ingredience smíchejte dohromady a rozmixujte. Ze vzniklé hmoty ručně tvarujte malé kuličky nebo kostičky. Skládejte je na plech vyložený pečícím papírem a pečte na 180°C asi 12 minut. Spotřebujte do týdne.

Článek z magazínu Jak využít úrodu višní? Vyrobte omamně voňavý likér, pralinky nebo výborný sós k sýrům

Mrkvové sušenky pro psí vegetariány

Co budete potřebovat:

200 gramů mrkve nastrouhané na jemno

250 gramů celozrnná mouky

1 vejce

4 lžíce vody

3 lžíce olivového oleje

1/2 pytlíku prášku do pečiva

Postup: Nejprve vyšlehejte celé vejce s olejem, pak do směsi přisypte ostatní ingredience. Vypracujte těsto a to vyválejte na plát. Vykrajovátkem libovolného tvaru vykrojte sušenky. Dávejte je na plech vyložený pečícím papírem a pečte 15 minut na 175°C. Hotové sušenky budou krásně zlaté a budou sladce vonět po mrkvi.

Nejlepší pamlsky pro psy a jak jimi psa odměňovat?

Odměna za splněný pokyn či jen tak něco dobrého na zub – i to je pamlsek pro psy. Pamlsky mají v životě psů své pevné místo a snad každý páníček svému mazlíčkovi jednou za čas nějaký dopřeje. Jaké jsou nejlepší pamlsky pro psy a na co si u nich dávat pozor? Je rozdíl mezi pamlskem pro velkého psa a pamlskem pro štěně? Jak často psy pamlsky odměňovat a existují nějaké šikovné recepty na domácí psí pochoutky?

TOP 3 nejlepší pamlsky, de našich zkušeností

Stará klasika Hill’s Canine Hypoallergenic Treats Hill’s HypoAllergenic pamlsky jsou chutné a zdravé pamlsky určené jako odměna pro psy s potravní intolerancí a pro podporu kožní funkce. Porovnat ceny

Stará klasika Carnilove dog Lamb & cranberries Křupavý pamlsek z čerstvého jehněčího masa s brusinkami. Doplňkové krmivo pro psy. Lahodný pamlsek z jehněčího masa vhodný pro citlivé psy. Porovnat ceny

Stará klasika Contipro Kelparen Dentální tyčinky Kelparen jsou unikátní dentální tyčinky s trojím účinkem založeny na jedinečné kombinaci aktivních látek a mechanického čištění. Porovnat ceny

K čemu pamlsky pro psy slouží?

Pamlsky pro psy tvoří sice nepatrnou, zato velmi důležitou součást psího jídelníčku. Nejčastěji slouží jako pomůcka při výcviku, ovšem pamlsek můžete dát svému pejskovi i jen tak, pro zpestření dne. Některé pamlsky navíc pomáhají utužovat psí zdraví, pomáhají jim s péčí o chrup, srst či klouby. Bez ohledu na to, jak často psy pamlsky krmíte (nikdy by nemělo jít o větší část celkově přijaté potravy), je nutné jejich výběru věnovat značnou pozornost. Stejně jako krmiva vybíráme opravdu pečlivě, nemůžeme si ani u pamlsků dovolit výběr podcenit. Nekvalitní pamlsek obsahující škodlivé látky pejskovi nejen, že nepomůže, ale naopak mu může způsobit vážnější zdravotní komplikace. I u pamlsků je proto důležité číst složení a všímat si, co všechno obsahují. Jako pamlsky můžete samozřejmě použít i některé dobroty, které naleznete u sebe doma. Ne všechny jsou ale pro psy vhodné, více se o tématu dočtete níže v odstavci Domácí pamlsky pro psy.

Jak vybrat ten nejlepší pamlsek?

Jak se dozvíte níže, existuje hned několik druhů pamlsků. Ze všeho nejdříve bychom si proto měli ujasnit, pro jak starého či velkého pejska pamlsek pořizujeme. Bereme v potaz také kondici psa či jeho zdravotní stav. U pamlsku pro psy je velmi důležité všímat si složení. To nám totiž řekne vše o tom, jak je pamlsek kvalitní, bezpečný a zdraví prospěšný. Dobrý pamlsek pro psy by neměl být příliš kalorický, sledujte tedy obsah sacharidů a tuků. Ideální je, pokud pamlsek neobsahuje téměř žádné kalorie, ty by měl pes totiž získávat z běžné stravy. Dochucovadla, konzervanty a barviva (případně alergeny) pejskům škodí a kvalitní pamlsek by se měl obejít zcela bez nich. Naopak by ale měl být bohatý na bílkoviny, vitamíny, vápník a fosfor a další důležité minerály. Pamlsek musí pejskovi samozřejmě také chutnat. Každý pes má jiný jazýček, většině ale více chutnají dobroty s vysokým podílem masové složky.

Typy pamlsků pro psy

Existuje několik základních rozdělení pamlsků pro psy. Letmý pohled na nabídku jakéhokoliv obchodu vám prozradí, že pamlsky se mohou lišit nejen cenou, tvarem či velikostí, ale také složením, tvrdostí nebo svým určením. Ne každý pamlsek je vhodný pro každého psa a právě pečlivé prozkoumání možností a toho, co pořizujete, vám zajistí, že svému miláčkovi pořídíte jen to nejlepší.

Měkké a tvrdé pamlsky pro psy

Měkčí pamlsky jsou vhodné zejména pro psy, kterým může rozkousávání těch tvrdých dělat problém. Měkké pamlsky tedy pořiďte štěňatům, malým psům či psím seniorům. Pamlsky pro psy s měkčí konzistencí mají ale i jiné výhody. Pes jejich žvýkáním netráví tolik času, takže při jejich použití během tréninku neodvádíte jeho pozornost na delší dobu jinam. Tvrdé pamlsky zase často slouží i jako dentální pomůcka a pomáhají pejskům udržovat chrup v dobrém stavu. Nejčastější jsou to tzv. buvolí kosti. Jedná se o pamlsky vyráběné z kůže, většinou – ale ne vždy – buvolí. Mohou mít tvar kosti, uzlu či dokonce boty (pozor, pokud nechcete, aby váš pejsek žvýkal i opravdové boty, raději mu pamlsky ani hračky v této podobě nepořizujte). U tohoto typu pamlsku je však velmi důležité pohlídat si složení, aby neobsahoval zbytečné škodlivé chemikálie. Dejte raději přednost opravdovým kostem či rohům, které pejskovi při žvýkání poslouží stejně dobře, ale nijak mu neublíží.

TOP pamlsky Akinu

Akinu je česká společnost, která vznikla před více než 20 lety. Její název je odvozen od pejska zakladatelů, akity inu jménem Agi. Cílem této firmy je nabízet chovatelům kvalitní prostředky, které zajistí tu nejlepší péči o zdraví a vitalitu jejich mazlíčků.

TOP pamlsky Brit

Produkty značky Brit vyvíjí, vyrábí a také distribuuje česká společnost VAFO PRAHA. Její historie sahá do roku 1994 a v současnosti jsou výrobky Brit prodávány ve více než 70 zemích celého světa. Za kvalitu krmiv zodpovídají profesionálové, kteří jsou také sami chovatelé. Prioritou je kondice a zdraví, krmiva neobsahují žádné škodlivé látky a produkty nejsou testované na laboratorně chovaných zvířatech.

TOP pamlsky Carnilove

Za značkou Carnilove stojí česká rodinná firma, která se výrobě krmiv věnuje již více než 20 let. K dispozici má hned 4 moderní výrobní závody a své produkty distribuuje po celém světě. Carnilove se specializuje na holistická krmiva, tedy taková, která se nejvíce blíží přirozené potravě psů. Ačkoliv jsou při zpracování používány nejmodernější technologie a postupy, použité suroviny i jejich poměr odpovídají jídelníčku psů, jaký byl před nástupem zemědělství.

Sušené pamlsky pro psy

Sušené pamlsky jsou oblíbené nejen u psů pro svou výraznou chuť i vůni, ale také u majitelů pro svou výživovou hodnotu. Nejčastěji narazíte na sušené maso a sušené vnitřnosti, pořídit ale můžete také sušené uši, ocásky, rypáky, pařáty a další části zvířat, které psům nesmírně chutnají. Sušený pamlsek z masa můžete navíc svému psovi vyrobit i sami, viz níže Domácí pamlsky pro psy.

Funkční pamlsky pro psy

Tyto pamlsky obsahují celou řadu vitamínů a dalších látek, které zlepšují zdravotní stav psa. Na trhu narazíte na spoustu funkčních pamlsků, které se liší svým složením a také hlavní funkcí. Asi nejběžnějším typem jsou dentální pamlsky pro psy, které pomáhají s čištěním mezizubním prostorů, odstraňují ze zubů plak, masírují dásně, čistí a zároveň posilují zuby a také osvěžují dech. Pořídit ale můžete i funkční pamlsky, které zlepší stav srsti psa, posílí klouby a svaly, zpomalí stárnutí, posílí imunitní systém, podporují mobilitu a urychlují zotavení při tréninku nebo jsou určené jako prevence proti parazitům. Funkční pamlsky jsou skvělým způsobem, jak svému mazlíčkovi dopřát něco chutného a zdraví prospěšného zároveň.

Tréninkové pamlsky pro psy

Tento typ pamlsků, který je využíván při výcviku či výchově, bývá nejčastěji poloměkký a má kompaktní velikost. Pamlsky určené pro trénink nezaberou příliš místa, takže je můžete nosit u sebe, a pejsek jejich žvýkáním nestráví zbytečný čas, který je nutné věnovat výcviku.

Pamlsky pro štěňata

Štěňatům a malým pejskům pořizujte pamlsky menších velikostí, které nebudou mít problém slupnout. Pro psy ve vývinu je také dobré pořídit funkční pamlsky, které jim pomohou dobře růst. Ve složení si pohlídejte správný poměr a obsah fosforu a vápníku, jejichž nadbytek může být pro štěně nebezpečný. Ideálně tedy pořizujte pamlsky, které jsou přímo určené štěňatům a u kterých máte jistotu, že jim nijak neublíží.

Pamlsky pro velké psy

Majitelé velkých psů by měli dávat přednost pamlskům větších velikostí, aby měl jejich pejsek vůbec pocit, že něco pozřel. Právě pro velké psy jsou velmi vhodné tvrdé pamlsky v podobě různých kostí či rohů. Pokud potřebujete nějakou dobrotu při výcviku, klidně dejte velkému psovi několik menších kousků najednou.

Domácí pamlsky pro psy

Pokud chcete mít jistotu, že pamlsek pro psa neobsahuje nic škodlivého a je naopak plný dobrých a zdravých věcí, vyrobte mu ho sami doma. Nemusíte se bát, domácí pamlsky pro psy nejsou vůbec složité a zvládne je připravit i úplný začátečník. Receptů navíc existuje velké množství, takže je z čeho vybírat. Pohlídejte si, že používáte suroviny, které jsou pro psy vhodné, a zcela se vyhněte těm, který by pejskovi mohli ublížit. O potravinách, které jsou pro psy toxické a zdraví škodlivé se více dočtete v našem článku Jak krmit štěně, aby dobře rostlo a prospívalo? Surovin, z kterých lze domácí pamlsky vyrábět, je ale stále mnoho. Můžete se pouštět i do vlastních experimentů a zkoušet, co vašemu psovi nejvíce chutná. Budete-li do pamlsků přidávat maso či vejce, pořádně je povařte. Domácí pamlsky uchovávejte v lednici či mrazáku, sušenky usušte (ideální v troubě) a skladujte na místě, kam nepronikne vlhkost, aby nezplesnivěly.

Recepty na domácí pamlsky pro psy

Lepek je velmi častým alergenem u psů, je proto lepší dávat přednost bezlepkovým moukám (amarantová, cizrnová, jáhlová, kokosová, kukuřičná, mandlová, rýžová). Těsto můžete ale zahustit také ovesnými vločkami (jejich pomletím získáte ovesnou mouku), které obsahují mnoho živin a jsou především skvělým zdrojem vlákniny. Ujistěte se, že víte, které potraviny vašemu pejskovi nesedí, a vyhněte se jejich používání. Sledujte, jak pes po domácích pamlscích tráví a všímejte si veškerých změn.

Domácí sušené maso

Na domácí sušené maso můžete použít jakékoliv, nejoblíbenější jsou hovězí a kuřecí. Zbavte maso všech blan a tučných částí – čím libovější maso bude, tím lépe. Maso nakrájejte na tenké plátky. Můžete ho dát nejdříve na hodinu do mrazáku, zmrazené maso se snadněji krájí. Máte-li sušičku potravin, rozložte na ni plátky a sušte 3 hodiny na 70 °C. Poté zkontrolujte, zda není nějaký kousek syrový. Potřebujete-li tvrdší kousky, nechte maso ještě nějakou chvíli posušit. Maso můžete usušit také v troubě. Napíchejte plátky na špejle a pečte 20 minut na 75 °C, poté snižte teplotu na 60 °C a sušte dalších 8 až 10 hodin. Skladujte v uzavřeném sáčku nebo nádobě v ledničce. Domácí sušené maso vydrží přibližně 1 týden.

Domácí psí piškoty

Suroviny: 2 vejce, 150 gramů mouky, 25 gramů škrobu, lžička kypřícího prášku, 3 lžíce vody, sůl (případně skořice na oslazení a pro lepší vůni)

Postup: Žloutky oddělte od bílků a spolu s vodou z nich vyšlehejte pevnou pěnu. Smíchejte mouku s kypřicím práškem a škrobem (i skořicí) a postupně směs do žloutkové pěny přisypávejte. Z bílků si vyšlehejte tuhý sníh, který postupně, pomalu a velmi opatrně vmíchávejte do těsta ze žloutků. Z hotového těsta tvořte malé bochánky a pokládejte je na plech vyložený pečicím papírem. Piškoty v troubě nakynou, takže mezi nimi nechávejte větší mezery. Pečte v předehřáté troubě na 170 °C po dobu asi 10 minut. Hotové piškoty mají krásnou zlatavou barvu.

Jablečné sušenky s jogurtem

Suroviny: 150 gramů mouky, 100 gramů ovesných vloček, 150 gramů přírodního jogurtu, jablko, lžíce medu, skořice

Postup: Jablko nastrouhejte a promíchejte s ostatními surovinami. Z těsta můžete vyválet plát a vykrajovat tvary, případně utvořte v dlani kuličky a z nich placku tlustou zhruba 1 cm. Jablečné sušenky s jogurtem pokládejte na plech vyložený pečicím papírem a pečte v předehřáté troubě 45 minut na 150 °C.

Masové sušenky

Suroviny: 250 gramů mletého masa, vejce, hrnek ovesných vloček, majoránka

Postup: Suroviny smíchejte a tvořte z nich tenké placičky. Pokládejte na plech vyložený pečicím papírem a pečte v předehřáté troubě přibližně 20 minut na 175 °C.

Mrkvové sušenky

Suroviny: 250 gramů mouky, 200 gramů nastrouhané mrkve, vejce, ½ prášku do pečiva, 3 lžíce oleje, 4 lžíce vlažné vody

Postup: Vejce vyšlehejte spolu s olejem a postupně přidávejte ostatní suroviny. Těsto můžete vyválet na plát tlustý zhruba 1 cm a vykrajovat tvary, nebo z něj utvořte v dlani kuličky a z nich placku. Pokud se těsto příliš lepí, přidejte trochu mouky. Sušenky pokládejte na plech vyložený pečicím papírem a 15 minut pečte v předehřáté troubě na 175 °C. Hotové sušenky poznáte podle nazlátlé barvy.

Sýrové sušenky

Suroviny: 200 gramů mouky, 100 gramů strouhaného sýra, 100 gramů tvarohu, vejce, lžíce oleje, voda

Postup: Všechny suroviny smíchejte a tvarujte do kuliček, nebo tyčinek. Je-li těsto příliš tuhé, přidejte trochu vody. Sušenky pokládejte na plech vyložený pečicím papírem a pečte v předehřáté troubě na 180 °C přibližně 180 minut.

Tuňákové sušenky

Suroviny: konzerva tuňáka ve vlastní šťávě, vejce, mouka

Postup: Smíchejte tuňáka a vejce a přidávejte mouku, dokud těsto nezhoustne. Tvarujte z něj kuličky a pokládejte na plech vyložený pečicím papírem. Pečte v předehřáté troubě na 150 °C zhruba 150 minut.

Tvarohové sušenky

Suroviny: 100 gramů mouky, 200 gramů drcených ovesných vloček, 150 gramů tvarohu, 6 polévkových lžic podmáslí, 5 polévkových lžic oleje, vejce

Postup: Všechny suroviny smíchejte dohromady a tvořte kuličky, tyčinky či jiné tvary. Pokládejte na plech vyložený pečicím papírem a pečte 180 minut v předehřáté troubě na 180 °C.

Jak často odměňovat pamlsky?

Mějte na paměti, že pamlsky jsou pouze doplňkem stravy a neměly by tvořit více než 10 % celkového příjmu kalorií. Jejich hlavním účelem by mělo být odměnění při výcviku. Můžete je sice psovi dávat jen tak, hlídejte si však, aby se jich příliš nepřejídal. Může se pak navíc stát, že je pes přestane vnímat jako něco, co dostane pouze pokud splní váš pokyn, a další výcvik si tím značně ztížíte. Pokud pejska učíte novým povelům, dejte mu pamlsek vždy, když povel úspěšně provede. Příliš nečekejte, je důležité, aby si pes spojil odměnu s vykonaným úkonem. Někteří psi dávají místo pamlsků přednost spíše hračce, pochvale či pohlazení – to je pro ně nejlepší odměna. Všímejte si tedy, jaký je váš pes, abyste to s pamlsky příliš nepřeháněli. Jako pozitivní motivace mají pamlsky ještě jednu výhodu. Jejich množstvím, případně druhem, můžete psa odměňovat podle toho, jak dobře váš povel splnil.

Dávkování pamlsků

Stejně jako na obalech od krmiva měli byste i na těch od pamlsku najít tabulku s doporučeným dávkováním. To v žádném případě nepřekračujte. Pamlsky mohou obsahovat látky, jejichž nadbytek by psovi ublížil. Nemluvě o tom, že je důležité pohlídat si také kalorie, zvláště pak u psů, kteří mají tendence rychle nabývat na hmotnosti. Množství pamlsků upravte také podle toho, jak moc je váš pes aktivní. Aktivnější psi přijatou energii rychle spálí a můžete jim tedy bez obav dopřávat, kdežto u klidnějších povah, které tráví většinu dne spaním, buďte s pamlsky opatrnější. Na množství si dejte pozor také při odměňování štěňat, které mají trávení citlivější a příliš mnoho dobrot by jim mohlo ublížit. Nezapomeňte především na to, že to vy určujete, kdy a kolik pamlsků pes dostane. Nenechte se obalamutit jeho prosebným pohledem a dávejte mu pamlsky pouze tehdy, kdy si je vyslouží, případně velmi výjimečně. Odměňovat jej můžete i jinak.

Přečtěte si také:

7 věcí, které by měla obsahovat výbava pro štěně

Dávkovače pamlsků

Na trhu narazíte na celou řadu dávkovačů pamlsků. Může jít o jednoduchou nádobu, která se naplní pamlsky, které při rozpohybování vypadávají různými otvory. Narazit můžete také na elektronické verze, které lze propojit s mobilním telefonem a vy tak můžete prostřednictvím aplikace sledovat pejska a odměňovat ho, i když nejste doma. Jako dávkovač pamlsků je možné využít i interaktivní hračky, které fungují právě na principu schovaného pamlsku. Pejsek musí vyřešit různé hlavolamy, aby se k pamlsku dostal. Interaktivní hračky slouží primárně k rozvoji schopností, dovedností i inteligence psa, dají se pořídit v různých úrovních obtížnosti. Pokud chcete svému psovi interaktivní hračku pořídit, sledujte jej při hře a pozorujte, jestli ho hra baví. Ne všichni psi mají interaktivní hračky rádi, pro některé jsou příliš složité a oni se při hře začnou rychle nudit. Hlídejte také množství schovaných pamlsků, které pejsek snědl.

Oblíbené značky pamlsků

Každý pejsek má rád něco jiného a nejde tedy se 100% jistotou říct, že pamlsek té které značky bude mít u vašeho psa úspěch. Je ale několik výrobců, kteří mají na trhu své pevné místo a jejichž produkty jsou určitou zárukou kvality. Nekvalitní pamlsek pro psa mu může svým složením i ublížit, proto se i u nich zkuste neřídit pouze co nejnižší cenou. Jestliže máte omezený rozpočet, vyhlížejte různé výprodeje a slevové akce, kterých je vždy plno. Díky nim můžete svému psímu mazlíčku pořídit to nejlepší, aniž by to vaši peněženku příliš zasáhlo. Vybrali jsme pro vás TOP produkty od tří velmi známých a oblíbených výrobců. Jejich pamlsky vašemu pejskovi dopřejí přesně to, co potřebuje. Jedná se navíc o české společnosti, které produkty svých značek vyrábějí přímo v České republice.


Leave a comment