Krmení pro psy - jak a čím krmit psa
V životě psa hraje podstatnou roli strava. Hodnotné žrádlo dodá psovi vše k životu potřebné. Od energie, která je nutná aby si udržel kondici a vitalitu až po širokou škálu živin, které tvoří každou tkáň. Rozhodujícím ukazatelem správného krmení je dobrý zdravotní stav, vitalita, kvalitní srst a absence trávicích problémů.
Volba způsobu krmení je prvním krokem k zajištění zdravého stravování psa. V tomto článku naleznete informace o krmení doma připravenými i průmyslově vyráběnými krmivy, a dozvíte se výhody a nevýhody jednotlivých způsobů krmení.
V žrádle pro psy musí být vyvážený poměr bílkovin, tuků a sacharidů. Tyto látky jsou zdrojem energie, stavebních látek a esenciálních živin, které jsou pro psa nepostradatelné. Esenciální znamená, že pes si je nedokáže vytvořit sám v dostatečném množství. U psa je potřeba celkem 37 esenciálních živin a patří k nim vitamíny, minerály, esenciální aminokyseliny z bílkovin a esenciální mastné kyseliny z tuků.
Je další z hodně diskutovaných témat na webových portálech. Najdeme zde různá “nejlepší” doporučení na složení takové stravy I “zaručené” recepty. Bohužel si pisatelé často velmi protiřečí v tom, co by takové krmivo mělo obsahovat. Co je pro jedny vhodné pro druhé je neakceptovatelné.
V jednom se ale shodují, a to je velký důraz na správné složení základních živin. Pokud se tedy někdo rozhodne krmit psa pouze vlastním vařeným žrádlem a to trvale, je nejdůležitější velmi pečlivě prostudovat výživové složení krmné dávky a podle toho přizpůsobit jídelníček psa. Dlouhodobě trvající přemíra nebo nedostatek jakékoli základní živiny (bílkoviny, tuky, vitamíny a minerály (hlavně poměr vápníku a fosforu) může vést k nevratným nebo těžko napravitelným zdravotním problémům.
V dřívějších dobách, se psi běžně krmili vařenou stravou. Poměr živočišné a rostlinné dávky se uváděl v poměru 1:2, u štěňat to bylo obráceně. Podle současných doporučení se ale dává přednost spíš vyššímu zastoupení živočišných produktů, přičemž podíl těchto složek ovlivňuje do značné míry zatížení psa - pracovní nebo chovné nebo pouze domácí mazlíček apod.
Pro většinu zdravých psů by průměrná denní dávka měla tvořit 50 -70% živočišné složky, přičemž pestré složení mas od vnitřností, svaloviny po kosti je nezbytné pro správný poměr fosforu či vápníku . Rostlinná strava složená ze zeleniny a obilovin pak jen doplňuje jídelníček psa. Na výběr a vhodnou kombinaci masových a rostlinných potravin a jejich správný poměr je třeba dobrých znalostí o výživě psa. Je třeba mít na paměti rozdílnost účinků některých rostlinných složek na psa nebo člověka. Co je pro člověka běžná zdravá surovina může být pro psa toxické.
Celková hmotnost vařené dávky by měla u dospělých psů představovat asi 2 - 3 % z tělesné hmotnosti, u psů malých a trpasličích plemen (pod 10 kg) je to 3 - 4 % z hmotnosti. U štěňat do 4 měsíců stáří by mělo celkové množství činit asi 10 % z hmotnosti, u štěňat 4 – 7 měsíců 6 - 8 %, u starších štěňat kolem 4 %. U psů intenzivně pracovně zatěžovaných může denní dávka představovat až 6 % z hmotnosti. U březích fen v druhé polovině březosti je to 3 - 5 % z hmotnosti, u kojících fen 6 - 8 % podle počtu štěňat. Uvedený výpočet celkové dávky je ale pouze přibližný, vždy je nutné sledovat tělesnou kondici psa a podle toho dávku upravit. Při správně sestavené dávce by pes neměl ani přibírat ani hubnout, pokud to zrovna není naším cílem.
Kombinace domácích a průmyslových krmiv
Kombinace domácích a průmyslových krmiv spojuje výhody a nevýhody obou druhů krmení. Někteří tento způsob krmení, kvůli možnému narušení rovnováhy živin v průmyslovém krmivu a rozdílné stravitelnosti mezi oběma způsoby, nedoporučují. Informace, že se průmyslová a doma vyráběná krmiva tráví odlišně nejsou ale založena na žádných odborných studiích.
Mnoho chovatelů takto krmí bez jakýchkoliv problémů. Pokud to psovi vyhovuje a nemá trávicí a jiné problémy není důvod se kombinování domácích a průmyslově vyráběných krmiv vyhýbat.
Při kombinaci průmyslových a domácích krmiv je ale nutné si dávat pozor, aby nedošlo k narušení rovnováhy živin. To je důležité zejména, pokud množství domácího krmiva k průmyslovému překročí 20% z celkové dávky. V takovém případě je nutné aby každý druh krmiva byl samostatně vyvážený. To se týká především při krmení dietami s vysokým obsahem masa, ve kterém je nedostatek vápníku a mnohonásobný přebytek fosforu. Je třeba také upravit dávkování krmiv tak, aby se nenarušil celkový příjem energie, aby pes nepřibýval nebo naopak nehubl Jak často psa krmit Pro většinu zdravých dospělých psů není počet krmných dávek a čas krmení nějak zvláště důležitý. Jakmile zjistíte správné množství krmiva pro vašeho psa, můžete ho jednoduše rozdělit do kolika dávek za den chcete a krmit jej v čas, který vyhovuje vám. Většina majitelů psů většinou krmí 1 - 3x denně. Někteří chovatelé upřednostňují volné krmení. To je případ, kdy se granule nechají v misce a pes se může sám rozhodnout, kdy a kolik jich sní. I v případě volného krmení je však dobré předem zvážit doporučené množství granulí a na začátku dne dát vše do misky. Jakmile je miska prázdná, je pro tento den dávka vyčerpaná. Toto pravidlo je důležité zachovat vždy, aby se vyhnulo přejídání psa. Pozor - volné krmení je možné pouze granulemi. Mokrá a vlhká krmiva by se během času začala v misce kazit. Samozřejmě stejně jako v jiných případech i zde platí výjimky například, pokud váš pes dostane brzy po jídle hlad. Pak je lepší krmit ho menšími porcemi několikrát za den, aby se zajistilo, že žaludek nebude dlouho prázdný. Také psi, kteří se potřebují venčit během noci, je většinou dobré krmit dopoledne nebo brzo odpoledne, aby mělo jídlo čas propracovat si cestu celým traktem před tím, než jdou spát. Některé zdravotní problémy, jako například cukrovka, vyžadují pečlivé zvážení časů krmení. Pro štěňata a březí feny se prosím podívejte na příslušné oddíly pro rady o množství a frekvenci krmení.
Jak kvalita krmiva ovlivňuje délku psího života
V letech 1998 až 2002 po dobu 5 let byla v Belgii prováděna Lippert-Sapy studie. V době smrti psa byli jejich majitelé tázání ohledně vlivu různých okolností na délku psího života. Jednalo se o nejrůznější psí plemena. Mezi jinými tam jsou i tyto poznatky (uváděné jako průměr):
Štíhlí psi žili 147,7 měsíců
Psi s normální vahou žili v 133,1 měsíců
Psi s lehkou nadváhou žili 131,4 měsíců
Obézní psi žili 122,4 měsíců
Psi krmeni průmyslově vyráběnými krmivy žili 124,6 měsíců
Psi krmeni kombinací průmyslových a domácích krmiv žili 136,8 měsíců
Psi krmeni domácími krmivy žili 157,0 měsíců
Studie uvádí, že základním rozdílem mezi domácími a průmyslově vyráběnými krmivy je kvalita surovin (kvantita a kvalita bílkovin, lepší schopnost absorbovat přírodní živiny a vitamíny), znehodnocení živin během zpracování vysokou teplotou a chemickými procesy (např. hydrolyzace). Tato studie podtrhuje význam správného a kvalitního krmiva v chovu psů.
Krmivo pro psy - krmení pro štěňata, dospělé psy i seniory
Výběr vhodné potravy pro psy
Výběr druhů krmiva pro psy se v posledních letech velmi rozrostl. S rozmanitostí stoupá nejistota, zda skutečně podáváte krmivo pro psy, které vašeho psa zásobuje všemi živinami, které pes potřebuje. Při správném výběru hrají roli zejména tyto faktory:
Konzistence: granule, konzervy a kapsičky nebo BARF?
Věk: štěně, junior, dospělý nebo senior?
Parametry: hmotnost, velikost a aktivita vašeho psa
Intolerance
Cena a kvalita
Syrové, suché nebo z konzervy – jaké druhy krmiva pro psy existují?
Obecně rozlišujeme mezi granulemi a konzervami s kapsičkami, které poskytují různé výhody.
Granule mají malý podíl vlhkosti 3 až 10 % a měly by mít minimálně 18 % hrubé bílkoviny. Toto krmivo poskytuje následující výhody: Posilují se žvýkací svaly díky intenzivnímu žvýkání, otírá se zubní povlak a předchází se problémům s trávením. Protože granule v žaludku nabobtnají, je pes rychleji nasycen, což může vést ke snížení hmotnosti.
Náš tip: Granule se skvěle hodí jako odměna v hračce pro psy. Z interaktivní hračky pro psy bude váš pes mít opravdovou radost a může formou hry trénovat svoji duševní kondici.
Konzervy a kapsičky mají více než 80 % vlhkosti a vyšší podíl masa než granule. Jen zřídka jsou určeny jako základní krmivo, hodí se spíše jako doplňkové krmivo k barfování nebo vlastnímu vaření.
Náš tip: Při krmení konzervami a kapsičkami je užitečné používat produkty pro péči o zuby pro psy, které odstraňují zbytky krmiva a usazený plak.
BARF a mražené krmivo – Barf je anglická zkratka pro biologicky druhově přizpůsobené syrovou stravu. Sestává ze syrového masa a syrové zeleniny. Velký výběr kvalitního masa nabízíme jako mražené krmivo a také ovoce, zeleninu a minerální doplňky obdržíte v praktickém balení v různých variantách.
Krmivo pro psy při nemoci, intoleranci a alergii
Potrava pro psy má nejen dobře chutnat, ale také podporovat zdraví vašeho psa. Nabízíme velký sortiment dietní stravy, která má podpůrné účinky při nedostatečné činnosti ledvin a srdce, artróze, diabetu nebo alergiích. Toto krmivo pro psy se vyznačuje speciálním složením obsažených látek v závislosti na der klinickém obrazu. Určité maso se hodí při některých chorobách více než při jiných. Ledvinová dieta pro psy například obsahuje méně bílkovin než běžné krmivo. Dietní krmivo je nabízeno ve formě granulí i konzerv s různými příchutěmi.
Rozpoznejte kvalitní krmivo pro psy – na co byste měli dát pozor
Při výběru kvalitní potravy pro psy je nezbytné si pročíst seznam přísad. Složení vám poskytne vodítko při posuzování kvality:
podíl masa versus rostlinné bílkoviny
kvalita bílkovin
přídatné látky
přísady
Krmivo pro psy je tím kvalitnější, čím méně přídatných látek, barviv a konzervantů obsahuje. Indikátorem kvality je také obsah masa. Údaje jako „vedlejší živočišné produkty“ nebo „masokostní moučka“ upozorňují na spíše nedoporučovanou kvalitu masa.
Krmivo pro psy pro každou fázi života
Mladí psi mají jinou potřebu živin než senioři. Krmivo pro štěňata se podává až do dosažení věku 18 měsíců a obsahuje zvýšené množství bílkovin, minerálních látek a živin. Protože obzvláště štěňata musí pravidelně pít čistou vodu, je pro ně ideální fontána pro psy. Pro ochranu podlahy před slinami a zbytky krmiva je užitečná podložka pod misku pro psa.
Mezi 8. a 18. měsícem života dostávají psi krmivo pro dospělé psy. Dosáhne-li pes dovršením osmi let, seniorského věku, klesá jeho potřeba energie, ubývá svalová hmota, roste podíl tělesného tuku. Krmivo pro seniory má proto menší energetické hodnoty a podíly tuku.
Doporučení ke krmení pro krmivo pro psy podle věku
V závislosti na fázi života dostává váš mazlíček různé množství krmiva pro psy s různou frekvencí krmení. Štěňata do dosažení věku 18 měsíců dostávají krmivo pro psy zpravidla třikrát až čtyřikrát denně. Jakmile štěňata dosáhnou juniorského věku, měli byste jim do věku šesti měsíců naplnit misku na žrádlo třikrát denně.
Od šestého měsíce věku můžete dávky krmiva pomalu snížit na dvě porce denně. Tento turnus zůstane zachován až do seniorského věku.
Množství krmiva byste měli přizpůsobit především velikosti a věku, ale také míře pohybu: Pro dospělého psa můžete počítat s krmivem pro psy v množství 2–4 % tělesné hmotnosti. Pes o hmotnosti 40 kg by proto měl zkonzumovat 800 až 1 600 g krmiva za den – vždy podle úrovně aktivity.
Stálé doby krmení pomáhají vašemu psovi zvyknout si na zdravý rytmus přijímání potravy. Speciální automatické krmítko pro psy pomáhá upevnit rytmus.
Zásobování bílkovinami pro zdravé psy se správnou výživou pro psy
Pro zdravé psy je stěžejní zásobování kvalitními bílkovinami. Přijímá-li váš čtyřnohý mazlíček příliš málo bílkovin, objeví se známky nedostatku jako například matná srst, úbytek hmotnosti nebo nechuť k jídlu. Ale i nadměrné zásobování by mohlo být problematické a způsobit řídkou stolici, problémy s ledvinami a pokles výkonnosti. Proto je důležité podívat se přesně na obsah hrubé bílkoviny v krmivu pro psy. Pes s normálním vytížením by měl přijímat cca 20 až 30 % kvalitních bílkovin za den. Proto byste měli precizně prostudovat seznam přísad a zjistit, z čeho se skládají bílkoviny v potravě pro psy.
Přesné dávkování je nutné stanovit pro každého psa individuálně, ale platí základní pravidlo: Malé rasy potřebují cca 4 g hrubých bílkovin na jeden kg hmotnosti, u velkých ras jsou to cca 2 g na jeden kg. Vlastní obsah masa přitom nemusí být vždy kritériem pro vysoký obsah bílkovin. Bílkoviny obsahují také rostlinné složky jako například ovesné vločky nebo rýže. Obecně platí, že podíl bílkovin z masa by měl být vyšší než z rostlinných složek.
Uchovávání krmiva pro psy
Konzervy a kapsičky se kvůli svému vysokému podílu vlhkosti zkazí rychleji než granule. Při pokojové teplotě se ve zvýšené míře množí bakterie a plísně. Otevřenou konzervu nebo kapsičku byste měli skladovat v lednici a spotřebovat do dvou dnů. Také granule uchovávejte v temnu a chladu. Je-li sáček granulí otevřený, měli byste granule spotřebovat do šesti týdnů.
Otevřené krmivo pro psy můžete také zamrazit: Důležité je, abyste krmivo nechali následně zcela roztát a ohřát na pokojovou teplotu, abyste chránili citlivý žaludek psa.
Náš závěr – krmivo pro psy pro každou potřebu
Výživa vašeho psa není díky rozmanité nabídce krmiva pro psy nijak složitá. Téměř pro jakékoli preference a přesvědčení existuje vhodná strava se správnými přísadami. Je důležité, aby krmivo pro psy bylo individuálně přizpůsobeno pro vašeho psa Zajistěte si proto přehled o složení, obsahu bílkovin a přídatných látkách.
Ať už se jedná o krmivo pro štěňata, krmivo pro juniory, krmivo pro dospělé psy nebo krmivo pro seniory, nabízíme velký výběr nejrůznějších značek a produktů, které můžete objevovat společně s vaším čtyřnohým přítelem.
Nejlepší granule pro psy TEST & RECENZE 2021 / 2022
To, že zdravý jídelníček výrazně ovlivňuje celkové zdraví, je známý fakt. A platí nejen u lidí, ale i u zvířat, a to zejména těch domácích. Aby byl váš pes zdravý, potřebuje komplexní a vyváženou stravu. Pokud chcete krmit vašeho mazlíčka kvalitními granulemi, rádi vám poradíme s výběrem těch nejlepších, které mu budou nejen chutnat, ale zajistí mu také pevné zdraví a vitalitu.
Nezávislý test granulí pro psy 2022
Do recenzí jsme zahrnuli trojici granulí pro štěňata a dva typy granulí pro dospělé psy. Všech pět produktů přitom patří mezi uživatelsky oblíbené. Zajímalo nás především složení a jeho jednotlivé složky, srozumitelnost, s níž je výrobce uvádí, to, zda je krmivo vhodné i pro alergické jedince a jaké jsou jeho chuťové i aromatické vlastnosti (jak pejskům chutná).
Název Kde koupit Určení Hypoalergenní Druh masa Bez lepku Hodnocení
celkem 1. BRIT Care Grain-free Puppy Salmon & Potato 12 kg Zjistit cenu štěňata ano rybí ano 86 % 2. TASTE OF THE WILD Pacific Stream Puppy 13 kg Zjistit cenu štěňata ano rybí ano 85 % 3. BRIT Care Grain-free Adult Salmon & Potato 12 kg Zjistit cenu dospělí psi ano rybí ano 82 % 4. Calibra Dog Life Adult Medium Breed Lamb 12 kg Zjistit cenu dospělí psi ano jehněčí ne 78 % 5. MAGNUSSON Meat Biscuit Junior 10 kg Zjistit cenu štěňata ne hovězí, vepřové ne 71 % 6. EMINENT Adult 15 kg Zjistit cenu dospělí psi ne kuřecí ne 70 %
Název Sušené maso Bílkoviny Tuky Vláknina Sacharidy Popeloviny Vitamíny a stopové prvky Minerály 1. BRIT Care Grain-free Puppy Salmon & Potato 12 kg 35 % 30 % 18 % 2,5 % 29 % 7,7 % A, D, E, C, B, H (biotin), kyselina listová Ca, P, Fe, Cu, Mn, Zn, I, Se 2. TASTE OF THE WILD Pacific Stream Puppy 13 kg výrobce neuvádí 27 % 15 % 5 % 30 % 7,9 % A, D, E, omega 3 a 6 mastné kyseliny, DHA Ca, P, Fe, Cu, Mn, I 3. BRIT Care Grain-free Adult Salmon & Potato 12 kg 35 % 26 % 15 % 2,5 % 36,5 % 7,5 % A, D, E, C, B, H (biotin), kyselina listová Ca, P, Fe, Cu, Mn, Zn, I, Se 4. Calibra Dog Life Adult Medium Breed Lamb 12 kg 38 % 27 % 16 % 3 % výrobce neuvádí 7 % vitamin A, D3, E , C, B1, B2, B6, B122 Zn, Fe, Mg, Cu, I, Se, cholin-chlorid 5. MAGNUSSON Meat Biscuit Junior 10 kg 13,8 % 26 % 14 % 3 % 41,8 % 6,2 % A, D, E, C, B, kyselina pantotenová a listová Ca, P, Fe, Cu, Mn, Zn, I, Se 6. EMINENT Adult 15 kg výrobce neuvádí 26 % 15 % 3 % výrobce neuvádí výrobce neuvádí A, D, E, B, H (biotin), kyselina listová Ca, P, Fe, Cu, Mn, Zn, I, Se, Co
MAGNUSSON Meat Biscuit Junior 10 kg
Určení štěňata Velikost plemene všechna Hypoalergenní ne Druh masa hovězí, vepřové Bez lepku ne Hmotnost 10 kg Sušené maso 13,8 % Bílkoviny 26 % Tuky 14 % Vláknina 3 % Sacharidy 41,8 % Popeloviny 6,2 % Vitamíny a stopové prvky A, D, E, C, B, kyselina pantotenová a listová Minerály Ca, P, Fe, Cu, Mn, Zn, I, Se
Štěněcí granule MAGNUSSON Meat Biscuit Junior o hmotnosti 10 kg jsou určeny pro všechna plemena psů od 8 týdnů. Jedná se o komplexní krmivo, které obsahuje většinu potřebných látek, vitamínů a minerálů. Mezi základní suroviny patří grahamová mouka, vejce, sušené maso, rostlinný olej (řepkový za studena lisovaný), mrkev a sušená bramborová dřeň. Samozřejmostí jsou také vitamíny, stopové prvky a minerály. Bohužel toto krmivo postrádá kloubní výživu (tzv. chondroprotetika), a je proto vhodné doplňovat chybějící látky (chondroitin, glukosamin, MSM apod.) z dalších zdrojů.
Co se týče obsahu masa, údaj na obale je uveden v čerstvém stavu, tedy 46 % masa (hovězí a vepřové), což je matoucí. Skutečný obsah (po odečtení vody) je totiž podstatně nižší, a to pouze 13,8 %. Celkový obsah bílkovin je ale dostatečný (26 %), počítat však musíte s tím, že většinu tvoří vaječná bílkovina a bílkoviny rostlinného původu. Kvůli vyššímu obsahu sacharidů navíc štěně může být mírně hyperaktivní. Chválíme absenci zbytečných umělých stabilizátorů a barviv.
Vůně a chuť je velmi příjemná, díky čemuž psům skutečně chutná. Přechod na tuto stravu je proto snadný. Mezi nevýhody počítáme především obal, který není uzavíratelný. Doporučujeme proto granule ihned po zakoupení přesypat do uzavíratelné nádoby nebo pytle. Tyto granule lze doporučit, a to zejména majitelům štěňat malých plemen, které nemají speciální nároky na stravování. Je ale třeba doplňovat kvalitní kloubní výživou.
velmi příjemná vůně i chuť
nižší podíl masa
vysoký podíl sacharidů
neobsahuje kloubní výživu
neuzavíratelný obal
TASTE OF THE WILD Pacific Stream Puppy 13 kg
Určení štěňata Velikost plemene všechna Hypoalergenní ano Druh masa rybí Bez lepku ano Hmotnost 13 kg Sušené maso výrobce neuvádí Bílkoviny 27 % Tuky 15 % Vláknina 5 % Sacharidy 30 % Popeloviny 7,9 % Vitamíny a stopové prvky A, D, E, omega 3 a 6 mastné kyseliny, DHA Minerály Ca, P, Fe, Cu, Mn, I
Taste of the Wild Pacific Stream Puppy o hmotnosti 13 kg jsou granule pro štěňata všech plemen. Podíl masa je uveden v čerstvém stavu, díky čemuž se maso nachází v obsahu surovin na prvním místě, bohužel ve skutečné (sušené) podobě je ho obsaženo daleko méně. Vzhledem k tomu, že výrobce neuvádí procentuální zastoupení masa v čerstvém stavu, není možné se dopátrat ani konečného množství v sušeném stavu. Jde však o kombinaci masa z lososa a rybí moučky. Bohužel v případě rybí moučky je uvedeno pouze „maso z mořských ryb“, a nikoli tedy konkrétní druh ryb, z nichž moučka pochází. Většina bílkovin z celkového množství 27 % pochází z rostlinných zdrojů (batáty, brambory, hrách). Kromě uvedených surovin je součástí tohoto krmiva také řepkový olej, vedlejší produkty z rajčat, přírodní aromata a lososový olej. V malém množství je zastoupena i sůl, sušený kořen čekanky, extrakt z juky, borůvky, maliny a probiotika, která pomáhají udržovat zdravou střevní mikroflóru. Obsah všech látek včetně sacharidů je vyvážený a dostatečný.
Bohužel chybí kloubní výživa (zdroj chondroitinu). Kladně však hodnotíme především chuť, která je pro valnou většinu psů velmi přitažlivá. Díky obsaženým laktobacilům a absenci lepku jsou tyto granule vhodné i pro štěňata s trávícími potížemi. Mezi pozitiva této výživy patří kromě pravidelné a pevné stolice také kvalitní, hebká a lesklá srst a znatelný nárůst vitality. Vhodné jsou spíše pro štěňata malých plemen, jelikož velikost granulek je opravdu miniaturní. Výhodou je, že toto krmení konzumují i skutečně vybíraví pejsci. Doporučujeme ale doplňovat kvalitní kloubní výživou.
velmi příjemná chuť
probiotika
vyvážené složení
podíl masa není uveden
neobsahuje kloubní výživu
BRIT Care Grain-free Puppy Salmon & Potato 12 kg
Určení štěňata Velikost plemene všechna Hypoalergenní ano Druh masa rybí Bez lepku ano Hmotnost 12 kg Sušené maso 35 % Bílkoviny 30 % Tuky 18 % Vláknina 2,5 % Sacharidy 29 % Popeloviny 7,7 % Vitamíny a stopové prvky A, D, E, C, B, H (biotin), kyselina listová Minerály Ca, P, Fe, Cu, Mn, Zn, I, Se
Brit Care Grain-free Puppy Salmon & Potato (hmotnost 12 kg) je komplexní krmivo pro štěňata malých a středních plemen od 4 týdnů do 12 měsíců a velkých plemen od 4 týdnů do 3 měsíců věku. Tento výrobek obsahuje skutečně vše potřebné pro vývoj štěněte včetně kloubní výživy (chondroitin), což rozhodně nebývá běžné. Velmi chválíme výrobce, jelikož uvádí podíl sušeného masa (losos), který činí dokonce až 35 %. Samozřejmostí je absence lepku, díky čemuž je tento typ krmiva vhodný i pro jedince s citlivým zažíváním. Ve složení jsou zastoupeny také brambory, lososový protein, kuřecí tuk, lososový olej, sušená jablka, přírodní aroma, pivovarské kvasnice, schránky mořských korýšů, extrakt z chrupavky, ovocný a bylinný extrakt, juka a mnoho dalších zdraví prospěšných složek.
Chválíme nižší obsah sacharidů. Díky vyváženému složení si můžete být jistit, že štěně získá všechny potřebné živiny. Mezi pozitivní efekty patří výrazné zlepšení trávení i vyprazdňování, kvality srsti (lesk, hustota, zmírnění vypadávání), podpora imunity, zlepšení vitality a mozkových funkcí. Mezi další pozitiva se počítá i příjemná vůně a chuť, díky čemuž nemusíte mít strach z toho, že psovi nebudou chutnat. V našem testu dopadly tyto granule velmi dobře. Můžeme je proto vřele doporučit zejména pro štěňata malých a středních plemen.
velmi příjemná vůně i chuť
obsahuje kloubní výživu
vyvážené složení
vysoký podíl masa
vyšší pořizovací cena
BRIT Care Grain-free Adult Salmon & Potato 12 kg
Určení dospělí psi Velikost plemene malá a střední plemena Hypoalergenní ano Druh masa rybí Bez lepku ano Hmotnost 12 kg Sušené maso 35 % Bílkoviny 26 % Tuky 15 % Vláknina 2,5 % Sacharidy 36,5 % Popeloviny 7,5 % Vitamíny a stopové prvky A, D, E, C, B, H (biotin), kyselina listová Minerály Ca, P, Fe, Cu, Mn, Zn, I, Se
BRIT Care Grain-free Adult Salmon & Potato (12 kg) je stejné krmivo jako výše uvedené granule pro štěňata s tím rozdílem, že tyto granule jsou určeny pro dospělé psy malých a středních plemen (od 1 do 25 kg). Složení je totožné jako u krmiva Brit Care Grain-free Puppy Salmon & Potato, liší se pouze procentuálním zastoupením některých surovin. Granule pro dospělé psy obsahují stejné množství sušeného lososího masa (35 %), liší se ale větším podílem brambor (34 %), čímž se zvyšuje také obsah sacharidů. Mírně odlišné je zastoupení tuků a dalších doplňků. A to přesně v takových poměrech, jaké vyhovují dospělým psům. Tento typ je vhodný i pro citlivé psy, nenajdete v něm totiž žádný lepek.
Při déletrvající konzumaci se zlepšuje kvalita srsti, která je hustší, lesklejší a méně vypadává. Zlepšení je patrné také v normalizaci trávení, vyprazdňování i v nárůstu vitality. Pro velmi příjemnou vůni i chuť jsou navíc skvěle přijímány i mlsnými pejsky. Vzhledem k tomu, že se jedná o menší granule, však nedoporučujeme pro velká plemena, u nichž může hrozit vdechnutí. Pro malé a střední čtyřnohé kamarády jsou naopak velmi vhodné.
velmi příjemná vůně i chuť
vyvážené složení
vysoký podíl masa
vyšší pořizovací cena
EMINENT Adult 15 kg
Určení dospělí psi Velikost plemene malá a střední plemena Hypoalergenní ne Druh masa kuřecí Bez lepku ne Hmotnost 15 kg Sušené maso výrobce neuvádí Bílkoviny 26 % Tuky 15 % Vláknina 3 % Sacharidy výrobce neuvádí Popeloviny výrobce neuvádí Vitamíny a stopové prvky A, D, E, B, H (biotin), kyselina listová Minerály Ca, P, Fe, Cu, Mn, Zn, I, Se, Co
Suché komplexní krmivo pro dospělé psy malých a středních plemen Eminent Adult (15 kg) patří mezi cenově přijatelné. Bohužel výrobce neuvádí přesné složení výrobku. V obsahu je uvedeno „kuřecí maso (27 %)“, není však specifikováno, zda se jedná o maso v čerstvém nebo sušeném stavu. V takovém případě výrobce často klame a uvádí hodnotu v čerstvém stavu, což by odpovídalo i nižší ceně. Pokud by šlo o čerstvé maso, skutečné procento (sušeného masa) by v tomto krmivu bylo pouhých 8 %. Zbytek složení tvoří kukuřice, rýže a ostatní (blíže nespecifikované) obiloviny, drůbeží tuk, kokosový olej, lněné semínko, řepná dužina a řada vitamínů a minerálů.
Toto krmivo není hypoalergenní, jelikož obsahuje poměrně vysoké procento lepku. Z tohoto důvodu na ně mohou vznikat alergie a problémy s trávením (nadýmání, průjmy, obtížné trávení). Mlsnějším psům nemusí chutnat (vůně skutečně není příliš lákavá). Problematické je také uchovávání granulí, jelikož originální pytel není možné neprodyšně zavřít. Proto doporučujeme po otevření krmivo přesypat do nejlépe vzduchotěsné nádoby. Ovšem v případě, že váš pes nemá speciální požadavky a citlivé trávení, lze tyto granule považovat za dostačující.
nízká pořizovací cena
nižší kvalita
lze předpokládat nízký podíl masa
lze předpokládat vysoký podíl sacharidů
neuzavíratelný obal
Granule, nebo konzervy?
Správná výživa je pro vašeho čtyřnohého kamaráda naprosto zásadní, jelikož přímo ovlivňuje zdraví, vitalitu i spokojenost. Vždy byste proto měli svému psovi nebo kočce nabídnout co nejkvalitnější krmivo. Často však vyvstává otázka, zda zvolit granule (suché krmivo), konzervy nebo kombinovat obojí.
Granule
Kvalitní granule pro psy obsahují komplex veškerých živin, vitamínů a minerálů, a mohou se proto stát jediným zdrojem psí potravy. Obsahují minimum vody, jelikož jsou při výrobě vysoušeny vysokými teplotami, díky čemuž se zamezí pozdějšímu růstu plísní. Žluknutí suchého krmiva je bráněno přidáním stabilizátorů. Výhodou je dlouhá doba expirace, snadné skladování i dávkování. Naprosto zásadní předností granulí je vysoká energetická hodnota při malém objemu. Obvykle navíc obsahují vyvážené množství všech potřebných živin ve správném poměru a jejich žvýkání posiluje chrup zvířete. Jsou podstatně levnější než konzervy a jedná se také o vynikající řešení pro případ, že musíte psa nechat doma několik dní samotného. Je ale potřeba dávat pozor na kvalitu a způsob zpracování. Levné komerční granule totiž mohou našim čtyřnohým mazlíčkům naopak uškodit (často způsobují alergie, obezitu, nadýmání, průjmy apod.). Další nevýhodou granulí je horší stravitelnost a oproti konzervám slabší vůně i chuť. Některým psům proto jednoduše nemusí chutnat. Vždy by se také měly podávat s dostatkem čerstvé vody. + levnější než konzervy + obsahují vyvážený komplex všech živin, vitamínů a minerálů + vysoká energetická hodnota + posilují chrup + snazší skladování i dávkování + vydrží déle – obsahují stabilizátory – horší stravitelnost – levné granule mohou škodit zdraví – psům nemusí chutnat
Konzervy pro psy
Krmivo z konzervy je pro psa přirozenější, stravitelnější a také daleko lákavější, jelikož vydává velmi silnou vůni a lépe chutná. Konzervy se navíc liší technologií výroby, jsou totiž sterilizovány za vysokých teplot, díky čemuž do nich nemusí být přidávány žádné konzervační látky (což bohužel neplatí vždy). Některé konzervy obsahují kompletní vyváženou krmnou dávku (nemusíte tedy nic doplňovat), jiné jsou pouze doplňkové (zpravidla čistě masové), a je tedy potřeba k nim přidat další suroviny (nejčastěji rýži, strouhanou mrkev apod.). Vzhledem k tomu, že konzerva obsahuje přibližně 75 % vody (!), je vhodná i pro mazlíčky kteří málo pijí. Na druhou stranu zaplatíte daleko více, jelikož tento typ potravy nemá dostatečnou energetickou hodnotu, a k dosažení stejné nutriční hodnoty, kterou mají granule, je potřeba mnohem většího objemu (hlavně u velkých plemen). Z tohoto důvodu se proto jedná o finančně nákladnější řešení. Další nevýhodou je nutnost rychlé spotřeby. Po otevření konzervy je potřeba obsah co nejdříve spotřebovat, jinak může dojít k jeho zkažení. + psům přirozeně chutnají + nemusí obsahovat stabilizátory + lepší stravitelnost – dražší než granule – nízká energetická hodnota – otevřené vydrží krátce
Je možné granule a konzervy kombinovat?
Psí zažívací trakt funguje jinak než lidský a na změnu ve stravování se musí přizpůsobit. Pokud proto svého psa krmíte delší dobu pouze granulemi, a najednou mu dopřejete konzervu, bakterie ve střevech nejsou uvyklé na nový typ krmiva, což se nejčastěji projeví zvracením nebo průjmem. Časté střídání granulí a konzerv proto žádnému zvířeti nesvědčí, bakterie se totiž nedovedou přizpůsobit, následkem čehož dochází ke zmíněným problémům. Pro všechny psy je proti mnohem vhodnější a přirozenější, pokud je krmíte pouze granulemi nebo konzervami, případně granule i konzervy mícháte v poměru 1:1. Při krmení vždy dodržujte určitý řád. Někdy se ale může stát i to, že je daný pes na určitou formu krmiva citlivý. V takovém případě se v dlouhém časovém období pravidelně objevují průjmy, zvracení a alergie. Vhodné je vyzkoušet jiný typ potravy (např. jinou recepturu nebo jinou formu krmiva).
Důležité otázky pro výběr granulí pro psy
Jak vybrat nejlepší granule pro psa? Před samotným výběrem je vhodné položit si několik základních otázek, které vám výrazně usnadní rozhodování.
Kolik let je vašemu psovi? Jak je velký a o jaké plemeno se jedná? Jaký je jeho životní styl a s tím související energetický výdej? Má váš čtyřnohý společník nějaké specifické požadavky (např. březí fena)? Trpí zdravotními problémy (obezita, cukrovka, alergie, špatné trávení apod.)? Kolik peněz chcete a můžete do kvalitních granulí investovat?
Nejdůležitější kritéria výběru
V této kapitole podrobně rozebereme zásadní kritéria jak vybrat nejlepší granule, s nimiž byste se měli při výběru granulí pro svého psa vždy setkat a vzít je v úvahu. Jedná se o:
složení granulí,
věk psa,
velikost plemene psa,
individuální požadavky,
značka.
Složení granulí
Pro zdraví a vitalitu psa je důležitá kvalitní strava a správné vyvážení všech jejích složek včetně minerálů a vitamínů. Budeme se proto podrobně věnovat všem podstatným složkám, které by měly být součástí správného složení granulí pro psy, což úzce souvisí s otázkou, jak poznat kvalitní krmivo.
Bílkoviny
Nejdůležitější složkou psí potravy jsou bílkoviny (proteiny). Díky kvalitním bílkovinám je u našich chlupatých přátel zajištěna správná funkce vnitřních orgánů, bezproblémové trávení a normální krvetvorba. Podstatnou roli hraje dostatek bílkovin i při procesu hojení, při růstu svalové hmoty, laktaci i rozmnožování. Ideální procentuální zastoupení v potravě se liší zejména podle věku psa. Příjem bílkovin dospělého jedince by měl být minimálně 18 %, pro štěňata a psy v zátěži by ale mělo jít minimálně o 28 %. Maximální hranice přitom není stanovena, většinou ale v granulích nenajdete více než 40 % bílkovin. U proteinů je ale potřeba dávat pozor na kvalitu (způsob zpracování) a původ bílkovin (tedy zda se jedná o živočišné nebo přírodní zdroje). Výše uvedené procentuální zastoupení se totiž týká pouze kvalitních živočišných zdrojů bílkovin. Naopak většina rostlinných zdrojů bílkovin může vyvolávat alergie, zatěžovat ledviny, játra a jinak škodit zdraví vašeho domácího mazlíčka. Při jejich zpracování se totiž uvolňují škodlivé látky (hlavně amoniak). Výrobci se bohužel často snaží pomocí levných zdrojů rostlinných bílkovin (sója, hrách, kukuřice, pšenice apod.) šetřit a nahrazují jimi bílkoviny živočišného původu (maso). Obvykle proto ve složení najdete luštěniny nebo obiloviny. Tento typ bílkovin je ale špatně stravitelný a například sója obsahuje látky, které dokonce snižují využitelnost důležitých minerálů a vitamínů z potravy.
Co jsou tzv. proteinové posilováky
Pokud mluvíme o bílkovinách, je důležité zmínit také tzv. proteinové posilováky. Jedná se o bílkovinné koncentráty (nejčastěji kukuřičný lepek, rýžový nebo hrachový protein), které navyšují celkový obsah bílkovin v granulích, čímž nahrazují kvalitní bílkoviny z masa. Po nutriční stránce jsou však prázdné a často naopak škodí (špatná stravitelnost, alergie). Někdy se lze ale setkat i s proteinovými koncentráty živočišného původu (nejčastěji tzv. kuřecí hydrolyzát, dehydrovaná kuřecí bílkovina apod.). I v tomto případě se ale jedná o protein, který se svojí kvalitou nevyrovná bílkovině z masa, jelikož jde o koncentrované proteinové výtažky často nejasného původu. Živočišné hydrolyzáty ovšem mohou najít své opodstatnění při léčbě alergií na klasickou potravu, jelikož tělo nedokáže rozeznat zdroj této látky, a díky tomu nespustí alergickou reakci. Pokud ale živočišné hydrolyzáty objevíte v obsahu klasických granulí, rozhodně si ověřte i obsah skutečného masa.
Maso
Přestože je pes všežravec, spřízněnost s vlkem nezapře, a v jeho potravě by proto mělo převládat maso, což platí i pro suchá krmiva. Maso je nejlepším zdrojem bílkovin, tuků a dalších potřebných látek. Při kontrole složení by proto mělo být uvedeno vždy na prvním místě (daný produkt by jej měl obsahovat nejvíce). I v případě masa ale platí, že by mělo pocházet z kvalitních zdrojů (chovů), čímž lze minimalizovat obsah nežádoucích látek, mezi které patří zejména antibiotika a hormony. Samozřejmostí by mělo být šetrné zpracování, které zajišťuje uchování maxima všech potřebných látek. Výrobce by měl navíc vždy uvádět, jaký druh masa a v jaké podobě je v krmení obsažen. Tedy například pokud si ve složení výrobku přečtete „vepřové maso a ostatní produkty živočišného původu“ bez dalšího upřesnění (např. 100 % kuřecí játra), takové granule neberte. Velmi často jde totiž o odpad z masné výroby (kůži, kosti, rohy, kopyta, srst, štětiny apod.), který ale nemá žádnou výživovou hodnotu. Na druhou stranu může jít i o vnitřnosti, cévy, šlachy apod., které mohou být naopak přínosem. Tento obsah by proto měl být co nejvíce upřesněn. Důležitá je také podoba masa obsaženého v psích granulích. Setkat se můžete se dvěma základními typy: čerstvé nebo sušené maso.
Čerstvé maso
Pokud na etiketě narazíte na procentuální uvedení obsahu masa v čerstvém stavu, uvědomte si, že se jedná o trik výrobců, jak ošálit zákazníky. V granulích jakožto koncovém produktu totiž samozřejmě není přítomno maso v čerstvém stavu, nýbrž již zpracované maso, které ztratilo většinu vody. Čerstvé maso přitom obsahuje přibližně 70–80 % vody. Pokud proto uvidíte například „kuřecí maso 60 %“, znamená to, že skutečný obsah masa v daném výrobku (po odečtení obsahu vody) je přibližně 18 %. Podobné je to i s množstvím bílkovin. Čerstvé maso obsahuje přibližně 20 % bílkovin, pro náš příklad proto platí skutečný obsah bílkovin pouze asi 11 %.
Sušené maso
Sušené neboli dehydrované maso nebo masová moučka se na rozdíl od čerstvého masa udává ve svém skutečném procentuálním zastoupení v krmivu. Pokud proto v obsahu uvidíte „kuřecí masová moučka 20 %“, jedná se 20 % reálného masa. Navíc i obsah bílkovin je v sušeném mase vyšší (zpravidla 60 %). Na 20 % masové moučky je to přibližně 12 % bílkovin. Rozhodně se vyplatí kupovat granule s obsahem sušeného masa nebo moučky alespoň 20–25 %. Vysoce kvalitní výrobky obsahují dokonce více než 30 % moučky nebo masa v sušeném stavu. Pokud můžete, dejte ale raději přednost sušenému (dehydrovanému) masu před masovou moučkou. Ta je totiž upravována dvakrát – nejdříve z masa, a poté v rámci směsi, z níž se vyrábí suchá krmiva. Při první úpravě navíc dochází ke konzervaci. Bohužel většina krmiv na trhu obsahuje právě masovou moučku.
Jak rozeznat čerstvé a sušené maso
Z výše uvedeného je zřejmé, že se vyplatí kupovat výrobky s obsahem sušeného masa nebo masové moučky. Jak ale rozeznat čerstvé maso od sušeného? Není to nic složitého. Jakmile na obalu uvidíte označení „kuřecí maso“ nebo „kuřecí“, vždy se bude jednat o surovinu v čerstvém stavu. Naopak „kuřecí moučka“, „sušené kuřecí maso“ nebo „dehydrované kuřecí maso“ je označení pro maso v sušeném stavu.
Tuky
Tuky představují největší zdroj energie, podporují správnou funkci ledvin, reprodukčních orgánů a pomáhají vstřebávat vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E). Navíc jsou tuky nepostradatelnou stavební látkou buněčných stěn, izolují nervová vlákna, podporují transport živin, výrazně zvyšují chuťové vlastnosti potravy a jsou dobře stravitelné. Kvalitní tuky jsou navíc zdrojem esenciálních mastných kyselin. Nevhodnější formou jsou tuky živočišné (rybí, kuřecí). Ideální obsah tuku v potravě se pro dospělého psa pohybuje okolo 5–15 %. Při nadbytku se může snáze objevit obezita, nedostatek se zase projevuje hrubou srstí a suchou šupinatou kůží, pes může navíc nezdravě hubnout.
Sacharidy
Ve vyváženém poměru jsou sacharidy (cukry) vynikajícím zdrojem rychlé energie a jsou zapotřebí pro správnou funkci srdce a nervů. Je u nich ale nutné dávat dvojnásob pozor na příliš vysoký obsah. Vysoká konzumace má totiž na zdraví psa nepříznivý vliv (nadbytek se ukládá jako tuk) a obtížně se tráví. Obsahují také poměrně vysoké množství antinutričních látek, které snižují využitelnost některých minerálů a vitamínů. Rozhodně se proto vyplatí nekupovat granule s příliš vysokým obsahem cukrů (maximálně 20–30 % dobře stravitelných sacharidů). Nejčastějším zdrojem sacharidů pro výrobu psích granulí jsou obiloviny (pšenice, oves, kukuřice, rýže), luštěniny (sója) a brambory. Především pšenice a sója mohou způsobovat alergie, kukuřice je zase hůře stravitelná. Při výběru krmiva se proto zajímejte nejen o obsažené množství, ale – pokud je to možné – i o přesný zdroj sacharidů.
Vláknina
Přestože to na první pohled nemusí být zřejmé, důležitou složkou psí potravy je také vláknina, jelikož zajišťuje dobrou průchodnost a činnost střev. Právě nedostatek vlákniny často způsobuje průjem. Ideální obsah vlákniny se pro většinu psů pohybuje okolo 2–5 %. Množství vlákniny ale roste s hmotností zvířete. Pro obézní psy (ale například i jedince s diabetem) se doporučuje obsah vlákniny v granulích až 20 %. Vláknina jako taková má totiž nulovou kalorickou hodnotu, ale zvětšuje objem potravy a navozuje pocit sytosti, čímž pomáhá efektivně snižovat váhu. Naopak u štěňat by měl být její obsah nižší (okolo 3 %). Ale ani s příliš vysokým obsahem vlákniny se to nevyplatí přehánět. Její nadbytek v potravě totiž snižuje její stravitelnost, vstřebatelnost živin, vitamínu a minerálů. I v tomto případě platí, pokud je to možné, ověřte si původ vlákniny. Opět zcela nevhodná je vláknina z obilovin (pšenice), která může vyvolat alergie a způsobovat další zdravotní problémy.
Vitamíny, minerály a stopové prvky
Podobně jako organismus člověka, tak i organismus psa si mnoho vitamínů (s výjimkou C a K) a minerálů (vápník, fosfor, sodík, draslík) neumí vytvořit samo, a tudíž mu musí být ve stravě dodávány. Vždy proto vybírejte krmivo s vyváženým poměrem těchto složek. Součástí všech granulí by měly být vitamíny A, D, E, H (biotin), B, případně C. Vitamín A je zodpovědný za správný růst a zdravý zrak. Vitamín D je důležitý pro kvalitní srst, silné kosti a zuby. Vitamín E zajišťuje zdravé nervy, svaly, chrání buňky organismu a podporuje plodnost. Vitamín H (biotin) podporuje funkci jater, kvalitní srst a kůži. Vitamíny skupiny B jsou důležité pro normální zažívání a vitamín C lze v menším množství dodávat pro podporu imunitního systému. Z minerálů a stopových prvků na etiketách sledujte především zastoupení tzv. makroprvků: vápníku (Ca), fosforu (P), hořčíku (Mg), draslíku (K), sodíku (Na), chlóru (Cl) a síry (S). Vápník a fosfor podporují růst kostí a zubů, hořčík je důležitý pro růst kostí a správnou funkci nervů, draslík odbourává tuky, cukry a posiluje trávení, sodík pozitivně ovlivňuje nervový systém a hospodaření s vodou, chlór přispívá ke správné funkci trávení a síra posiluje chrupavky a kosti. Tyto minerály by měly být zastoupeny ve větším množství. Pro správný vývoj jsou potřebné ale také tzv. mikroprvky: měď (Cu), jód (I), železo (Fe), mangan (Mn), selen (Se) a zinek (Zn). Více o vyváženém poměru vitamínů, minerálů, stopových prvků a vhodných doplňků stravy se dočtete ZDE.
Popel
Mnoho uživatelů se mylně domnívá, že popel (popelovina) je levný produkt spalování, který se do krmiva přidává pouze jako výplň. Ve skutečnosti se ale jedná o soubor důležitých anorganických minerálních látek, které by zůstaly po spálení granulí. Rozhodně se nejedná o klasický popel, který vzniká spalováním. Mnohem spíše jde o zavádějící termín. Určitý obsah popela (popelovin) v granulích je kvůli nezanedbatelnému přínosu pro psí zdraví nezbytný. V ideálním případě by se měl obsah pohybovat v rozmezí 5–8 %. Pokud je udávaný obsah nižší, s největší pravděpodobností jej výrobce zamlčel (mnoho lidí popel při přečtení etikety odradí od koupi). Obecně také platí, že čím nižší je obsah popelovin v krmivu, tím lépe pes využije ostatní látky v něm obsažené. Jestliže je uváděno výrazně vyšší množství než 8 % popela, není to dobře a takovému výrobku se raději vyhněte. S největší pravděpodobností jsou v popelu nežádoucí příměsi (např. velký podíl obilných slupek, mletých kostí nebo jiných odpadních produktů), které mohou být karcinogenní.
Co jsou holistické granule pro psy
Termín holistický (celostní) u granulí znamená, že jde o komplexní produkt, u něhož si můžete být jisti vyváženým složením všech důležitých látek. Od běžných komerčních krmiv se holistické granule liší vysokým obsahem kvalitního masa, ovoce, zeleniny a bylin. Typická je absence přísad s vysokým obsahem škrobu (pšenice, kukuřice), které jsou nahrazeny zdravějšími alternativami (brambory, proso). Pro výrobu jsou použity čerstvé suroviny v nejvyšší kvalitě. Tyto výrobky by neměly obsahovat alergenní složky, umělé konzervanty, barviva ani ochucovadla, díky čemuž jsou vhodné i pro alergické jedince nebo psy s citlivým zažíváním. Tento typ granulí se navíc úspěšně využívá i ve výživě koček.
Tabulka zastoupení jednotlivých složek v potravě
Pro lepší přehlednost jsme shrnuli všechny základní složky potravy i s jejich vhodným procentuálním zastoupením v přehledné tabulce:
Složka potravy Ideální zastoupení v % Dospělý pes Štěně Pes senior Obézní pes Kojící fena Aktivní pes Závodní saňový pes Bílkoviny 18 22-28 20-30 19-30 22-28 25 35 Tuky 5-15 8-17 7-13 5-10 8-17 10-20 50 Sacharidy 20-30 20-30 20-30 20-30 20-30 20-30 20-30 Vláknina 2-5 2-5 2-5 9-20 2-5 2-5 2-5 Vitamíny A, D, E, H, B, (C) A, D, E, H, B, (C) A, D, E, H, B, (C) A, D, E, H, B, (C) A, D, E, H, B, (C) A, D, E, H, B, (C) A, D, E, H, B, (C) Minerály a stopové prvky Ca, P, Mg, K, Na, Cl, Si, Cu, I, Fe, Mn, Se, Zn Ca, P, Mg, K, Na, Cl, Si, Cu, I, Fe, Mn, Se, Zn Ca, P, Mg, K, Na, Cl, Si, Cu, I, Fe, Mn, Se, Zn Ca, P, Mg, K, Na, Cl, Si, Cu, I, Fe, Mn, Se, Zn Ca, P, Mg, K, Na, Cl, Si, Cu, I, Fe, Mn, Se, Zn Ca, P, Mg, K, Na, Cl, Si, Cu, I, Fe, Mn, Se, Zn Ca, P, Mg, K, Na, Cl, Si, Cu, I, Fe, Mn, Se, Zn
Věk psa
Při výběru granulí musíte zohlednit věk vašeho domácího mazlíčka. Každý pes má totiž v různých životních obdobích odlišné výživové nároky. Výrazně specifické jsou hlavně potřeby štěňat a psů seniorů.
Granule pro štěňata
Štěnětem je pes přibližně od narození do 12. měsíce věku. U velkých plemen ale štěněcí období trvá až do 18. měsíce věku, krmivo pro štěňata by proto měla dostávat déle (ideální jsou granule pro štěňata velkých plemen). Často se štěňata speciálními granulemi krmí až do doby, kdy dorostou výšky dospělého jedince. V tomto období je nutné zvýšit zejména příjem masa, důležitých vitamínu a minerálů (především vápníku). Přitom dejte přednost kvalitním masovým granulím pro psy s vysokým obsahem sušeného (dehydrovaného) masa a nikoli masové moučky.
Obsah bílkovin by se měl pohybovat v rozmezí 22–28 %, tuků 8–17 %, vlákniny a sacharidů pouze minimální množství. Štěňata také vyžadují zvýšený příjem energie. Dávejte ale dobrý pozor, aby zdrojem energie ve větší míře nebyly právě sacharidy. Krmivo by mělo obsahovat také kvalitní kloubní výživu (chondroprotetika). Tento typ granulí pro psy bývá většinou označen slovy „puppy“ nebo „junior“. Kromě odlišného složení se navíc od ostatních krmiv odlišují velmi dobrou chutí a i vůní a menší velikostí, což usnadňuje kousání.
Granule pro dospělé psy
Suchá krmiva pro dospělé jedince se výrazně liší, jelikož závisí především na velikosti plemene, životním stylu a aktivitách konkrétního chlupáče. Pochopitelně by měla být strava bohatá na bílkoviny, ale i tuky, vitamíny, minerály a antioxidanty. Obvykle jsou tato krmiva označena slovem „adult“.
Granule pro psy seniory
Období stáří začíná u malých a středních plemen přibližně okolo 7. roku, u velkých psů pak již okolo 5. roku. Seniorskému věku je samozřejmě nutné přizpůsobit krmivo. A to zejména proto, že klesá fyzická aktivita a hrozí nebezpeční přibírání na váze. Granule by proto měly mít nižší energetickou hodnotu, dostatek vitamínů a minerálů. Navíc by krmivo mělo obsahovat chondroitin a glukosamin (kloubní výživu), které brání opotřebení pohybového aparátu. Samozřejmostí by měla být dobrá stravitelnost a vyšší obsah vlákniny, která podporuje správnou funkci střev a vyprazdňování. Pro staré psy se špatnou funkcí chrupu jsou vhodné i tzv. měkké granule. Granule pro starší psy nesou označení „senior“.
Velikost plemene psa
Výběr granulí byste měli vždy uzpůsobit velikosti vašeho psa, která je zpravidla závislá na tom, o jaké plemeno jde. V tomto ohledu se zaměřte zejména na velikost granulí a jejich energetickou hodnotu (většinou se liší také množství minerálních látek a stopových prvků). Někdy se dokonce můžete setkat s informací na obalu, která uvádí, pro jaká konkrétní plemena je dané krmivo určeno.
Granule pro malé psy
Malí psíci (např. čivava, jorkšír, bišonek, foxteriér) nemají dostatečně silné čelisti, proto je krmte pouze malými granulemi, které se jim budou snadno kousat. Nejlepší je kupovat granule, které jsou přímo určeny pro mini a malá plemena psů, případně štěňata malých plemen. Tento typ krmiva by měl mít vyšší energetickou hodnotu, jelikož malá plemena mají rychlejší metabolismus (ale malý žaludek, čemuž je nutné přizpůsobit velikost dávky). Typický bývá vyšší obsah bílkovin, tuků a snadno stravitelných sacharidů. Výjimkou nebývá ani vyšší obsah vitamínů B.
Granule pro středně velké psy
Středně velká plemena (např. kolie, buldok, bígl) tvoří nejpočetnější skupinu. Tito psi mají pevné čelisti, které zpracují běžnou velikost granulí a spotřeba energie je průměrná. Z tohoto důvodu je možné krmit speciálními granulemi pro střední plemena, klidně ale můžete zvolit klasické granule, které nejsou specifikovány.
Granule pro velké a obří psy
Také skupina velkých a obřích psů (např. vlkodav, malamut, chrt, doga, bernardýn) má své specifické požadavky. Tato plemena vyžadují zvýšený příjem kvalitních bílkovin a dostatek vitamínů a minerálních prvků. Vzhledem k pomalejšímu metabolismu by krmivo mělo obsahovat méně sacharidů, aby nedocházelo k nežádoucímu ukládání v podobě tuků. Velcí a obří psi bohužel mají tendenci potravu hltat. Vyvarujte se proto malých granulí, které by mohli vdechnout. Vhodné je rozdělit krmnou dávku do dvou menších v průběhu dne než do jedné velké.
Individuální požadavky
V některých případech je ale kromě složení, věku a rasy pejska potřeba zohlednit i další kritéria. Jedná se zejména o nutriční potřeby, které jsou závislé na aktivitě, specifickém stavu (nejčastěji březost, kastrace) nebo zdravotních problémech (obezita, cukrovka, alergie, špatné trávení apod.).
Granule pro aktivní psy
Vyšší aktivita je typická pro mladší jedince nebo chlupáče věnující se sportu či vykonávající speciální činnost (služební, lovečtí, tažní psi). Při vysokém výdeji energie je nutné ji opět doplnit. K tomu jsou vhodné granule s vyšším obsahem bílkovin a tuků. Tyto produkty se obvykle označují slovy „active“ nebo „sport“. Nikdy ale tuto potravu nepodávejte psům, kteří nejsou ve vysoké zátěži. Mohlo by dojít k rychlému rozvoji obezity. Tento typ krmiva je všeobecně vhodnější pro podzimní a zimní období, kdy se zvyšuje energetický výdej.
Granule pro březí a kojící feny
Protože březí a kojící feny potřebují stejnou péči jako štěňata, složení pro ně určených granulí se podobá složení štěněcího krmiva. Mělo by se jednat o hypoalergenní granule s vysokým obsahem bílkovin, minerálů a vitamínů.
Granule pro kastrované psy
I kastrovaní psi potřebují speciální výživu. Granule by měly obsahovat méně tuků, sacharidů a více kvalitních bílkovin a vlákniny. Základem je nižší energetická hodnota krmiva a více pohybu. Bez těchto opatření hrozí zvýšené riziko nadváhy.
Granule pro nemocné psy
Výživa by se měla přizpůsobit také zdravotnímu stavu vašeho čtyřnohého mazlíčka. Mezi nejčastější zdravotní problémy, které jsou ovlivněny potravou, patří obezita, cukrovka, onemocnění ledvin, pankreatitida a potravinové alergie. U každého z uvedených zdravotních problémů je potřeba odlišný způsob stravování. Ve většině případů je vhodné do jídelníčku zařadit i doplňky stravy. O výběru vhodných granulí se ale vždy poraďte s veterinářem. Granule pro obézní psy se často označují slovem „light“.
Hypoalergenní granule pro psy
Alergie jsou u psů asi nejčastějším zdravotním problémem souvisejícím s potravou. Vzhledem k tomu, že alergická reakce je odpovědí na určitou složku krmiva, pokuste se (pomocí eliminační diety) vysledovat, která z nich pejskovi vadí. Řešením totiž není jednoduše koupit jakékoli granule pro psy (např. bez obilovin), které se označují jako hypoalergenní, ale pokaždé si musíte ve složení zkontrolovat přítomnost, nebo nepřítomnost dané látky. V případě silné alergické reakce je potřeba navštívit veterináře a pro svého psa zakoupit speciální veterinární granule. Mezi nejčastější alergeny patří: obiloviny, sója, lepek a chemické konzervanty. Alergenem ale může být i určitý druh masa (např. kuřecí) nebo tuk, který může obsahovat nepatrné množství bílkovin.
Granule pro psy lisované za studena
Při výrobě suchých krmiv lisovaných za studena nedochází ke znehodnocení bioaktivních látek a nejsou v nich použity umělé konzervanty, barviva apod. Vitamíny, minerály i stopové prvky bývají zachovány v nejvyšší možné kvalitě, což podstatně prospívá zdraví vašeho čtyřnohého společníka. Tento typ produktů ale bývá dražší a má krátkou expirační lhůtu (zpravidla pouze 6 měsíců), je tedy potřeba je co nejdříve spotřebovat a nepořizovat je do zásoby.
Značka psích granulí
Při výběru se doporučujeme orientovat i podle značky. Existují totiž léty prověření výrobci, kteří používají kvalitní suroviny. V žádném případě se proto nenechejte ovlivnit reklamou, líbivým obalem apod. Vysoce kvalitní granule pro psy se vyrábí ve Velké Británii, Německu a Nizozemí.
Na co dát při výběru granulí pozor
Ve velkém množství nabízených produktů je poměrně snadné sáhnout vedle a pořídit méně kvalitní krmivo. Aby se vám to dělo co nejméně, připravili jsme pro vás seznam doporučení, na která chovatelé při výběru granulí nejčastěji zapomínají:
Vždy se zajímejte především o konkrétní složení každého produktu a pokuste se ignorovat lákavou reklamu, obrázky a další informace na obalu. V ideálním případě by mělo být na prvním místě uvedeno sušené (dehydrované) maso (ideálně konkrétní druh). Každá surovina ve složení musí být co nejkonkrétnější a co nejlépe upřesněna. Místo „masové moučky“ nebo „drůbeží moučky“ hledejte na obalu „kuřecí moučka“. Podobně je pochybné označení „živočišný tuk“ nebo „drůbeží tuk“, mnohem přesnější je „kuřecí tuk“. Pokud se výrobce má s čím pochlubit, věřte, že to udělá. Pokud ve složení budou obsaženy vedlejší produkty živočišného nebo rostlinného původu, takovému výrobku se raději vyhněte. Hledejte co nejjednodušší popis složení. Pokud narazíte na nepřehledné popisy, kdy je více položek rozepsáno jednotlivě (např. „pšenice“, „pšeničná mouka“, „pšeničné klíčky“), složky sečtěte a zjistěte si, zda není (v uvedeném případě) obsah sacharidů z pšenice příliš vysoký. Vyhněte se chemickým konzervantům a barvivům. Kvalitní granule jsou konzervovány pomocí rozmarýnu a vitamínu E. Pokud na výrobku uvidíte konzervováno antioxidanty nebo doplňkovými látkami povolenými EU, s velkou pravděpodobností jde o chemické látky (sorban draselný apod.). Důležité je se vyhnout konzervantům BHA a BHT, které jsou toxické a karcinogenní. Krmivo by nemělo obsahovat příliš vysoký obsah sodíku, ten můžete zjistit podle obsahu soli, který by neměl překročit 0,5 %. Vždy kupujte pouze čerstvé krmivo a pečlivě kontrolujte datum expirace. V žádném případě nevěřte marketingovým názvům výrobců, kteří své produkty označují jako „prémiové“, „superprémiové“, „ultraprémiové“ a někdy dokonce neprávem používají i označení „hypoalergenní“ nebo „holistické“. Neexistuje totiž žádný právní předpis, který by použití těchto názvu upravoval. Výrobce proto může použít libovolný název, který bohužel nemá žádnou vypovídající hodnotu.
Jak uchovávat granule
Skutečnost, že granule patří mezi suchá krmiva ještě neznamená, že se nemohou zkazit. Vzhledem k tomu, že obsahují poměrně vysoké procento tuku, po určité době žluknou. Vždy je proto uchovávejte v originálním obalu nejlépe se vzduchotěsným uzávěrem na chladném a tmavém místě. Granule spotřebujte do 6 týdnů od otevření. Navíc nikdy nekupujte krmivo v porušeném obalu nebo krmivo prodávané na váhu z otevřených pytlů. V úvahu vezměte také velikost psa a jeho spotřebu, a kupujte pouze tak velké balení, které bez problémů do 6 týdnů spotřebuje.
Cenové relace
Podobně jako u lidských potravin, také u granulí pro psy platí, že produkt za nízkou cenu může vyjít v konečném důsledku dráž, jelikož pes jej spotřebuje větší množství (má totiž nízkou výživovou hodnotu). Navíc může dojít ke vzniku zdravotních potíží a s tím spojených výdajů za návštěvy veterináře (příp. léčení). Z tohoto důvodu se vyplatí do kvalitních granulí skutečně investovat. Vložené peníze se vám totiž vrátí v dobré kondici a celkové spokojenosti vašeho čtyřnohého mazlíka. Tím ale rozhodně nechceme tvrdit, že musíte investovat majlant do nejkvalitnějších granulí pro psy. Raději než podle ceny se proto orientujte podle složení. Kromě kvality granulí pro psy se na jejich pořizovací ceně samozřejmě odráží také hmotnost, v níž si můžete pytle zakoupit (nejčastěji seženete balení o obsahu 1 kg, 10 kg, 12 kg a 15 kg). Pro snazší orientaci jsme pro váš připravili přehled základních cenových kategorií:
do 100 Kč,
od 100 do 500 Kč,
od 500 do 1 000 Kč,
nad 1 000 Kč.
Levné granule pro psy
Nejlevnější granule pro psy samozřejmě seženete i v několikakilovém balení za méně než 100 Kč, často se ale jedná o komerční krmivo ze supermarketu, které svým složením nevyhovuje požadavkům vyvážené stravy. Přesto je do 100 Kč možné zakoupit i poměrně kvalitní granule (a to dokonce pro starší psy, štěňata nebo alergické jedince). V takových případech jde ale téměř bez výjimky o malá balení (cca 0,5 kg), která jsou vhodná pouze pro malá plemena (pro velká plemena je koupě malého balení neekonomická).
Běžné granule
V rozmezí od 100 do 500 Kč se nachází většina běžně dostupných suchých krmiv. Do této cenové kategorie proto spadají jak kvalitní, tak méně kvalitní produkty. Proto je potřeba si dávat pozor na obsah surovin a pečlivě číst informace uvedené výrobcem. Tento typ krmiv je vhodný také pro střední plemena a hmotnost jednoho balení často dosahuje až 8 kg.
Kvalitní granule pro psy
Při investici od 500 do 1 000 Kč už se pohybujeme mezi vysoce kvalitními granulemi pro psy (často se jedná o bezobilné, hypoalergenní, dietní aj.), případně běžnými krmivy o vysoké hmotnosti (15 kg, 20 kg i více). V této kategorii si proto vyberou i majitelé velkých a obřích plemen. I zde je však potřeba dbát na kvalitu. Ne všechny produkty totiž splňují nutriční požadavky.
Top granule pro psy
Od 1 000 Kč se nachází nej granule pro psy špičkové kvality (často bio, za studena lisované, superprémiové apod.) často ve velkých baleních (17 kg). To ale neznamená, že jsou pro vašeho mazlíčka tím nejlepším. Pokud je pes zdravý a ve formě, je zbytečné utrácet za speciální krmivo. V případě nemoci a dalších zdravotních problémů se ale rozhodně vyplatí investovat. Kvalitní hypoalergenní nebo podobná speciální strava totiž výrazně podporuje léčbu nebo dokonce přímo zbavuje problémů.
Kolik a za kolik pes sežere
Pro základní orientaci v cenách krmiva vzhledem k velikosti plemene vašeho psa, přinášíme přehlednou tabulku. Mějte na paměti, že se jedná pouze o orientační údaje.
Velikost (hmotnost) Spotřeba krmiva (1 měsíc) Přibližná cena (1 měsíc) Mini plemena (2 kg) 1,5 kg 150 Kč Malá plemena (10 kg) 5 kg 500 Kč Střední plemena (20 kg) 8 kg 800 Kč Velká plemena (40 kg) 15 kg 1 500 Kč Obří plemena (70 kg) 20 kg 2 000 Kč
Často kladené otázky 1️⃣ Nejlepší granule pro psy – Kdo je vítěz testu? Nejlepší granule se liší pro různé stáří a velikosti psů. Zde najdete test granulí, abyste je mohli srovnat mezi sebou. Pro středně staré psy i štěňata se v testu nejlépe umístily granule od BRIT CARE – více v testu. 2️⃣ Kolik toho pes sní? A kolik stojí měsíční dávka granulí? To se samozřejmě různí podle velikosti, plemena, aktivity a stáří psa. Nahrubo to jde ale odhadnout asi takto. S odhadem ceny granulí kolem 100 Kč/kg (to může být kdekoliv na stupnici od 50 do 200 Kč): Mini plemena (2 kg) – spotřebuje cca 1,5 kg granulí měsíčně, což stojí asi 150 Kč / měsíc.
– spotřebuje cca 1,5 kg granulí měsíčně, což stojí asi 150 Kč / měsíc. Malá plemena (10 kg) – spotřebuje cca 5 kg granulí měsíčně, což stojí asi 500 Kč / měsíc.
– spotřebuje cca 5 kg granulí měsíčně, což stojí asi 500 Kč / měsíc. Střední plemena (20 kg) – spotřebuje cca 8 kg granulí měsíčně, což stojí asi 800 Kč / měsíc.
– spotřebuje cca 8 kg granulí měsíčně, což stojí asi 800 Kč / měsíc. Velká plemena (40 kg) – spotřebuje cca 15 kg granulí měsíčně, což stojí asi 1500 Kč / měsíc.
– spotřebuje cca 15 kg granulí měsíčně, což stojí asi 1500 Kč / měsíc. Obří plemena (70 kg) – spotřebuje cca 20 kg granulí měsíčně, což stojí asi 2000 Kč / měsíc. Samozřejmě – když si koupíte velmi velké balení v akci, tak se dostanete na nižší ceny za kilogram granulí. Jak poznám, že psovi granule vyhovují? Vyhovující krmivo poznáte podle pevné a tmavé stolice. Po delší době (cca 6 týdnech) uvidíte také zlepšení kvality srsti, kůže a celkové vitality zvířete. Můžu psa krmit pouze granulemi nebo by měl mít pestřejší stravu? Vzhledem k tomu, že psi mají odlišné nároky na pestrost výživy než lidé, pokud mu granule vyhovují a přitom obsahují potřebný komplex živin, vitamínů i minerálů, může celý život přijímat pouze jednu značku. Jaká je ideální dávka krmiva a jak často krmit? Odpověď závisí na stáří, velikosti, zdraví i energetickém výdaji vašeho čtyřnohého kamaráda. Velikost dávky většinou bývá uvedena na obalu. Štěňata jsou krmena přibližně 5x denně, dospělí jedinci 1–2x denně. Pečlivé dávkování krmiva přitom nezanedbávejte. Je důležité především proto, že pocit nasycení u psů přichází později, a tudíž mají tendenci sežrat víc, než je zdravé. Co dělat, když pes nežere? Odmítání potravy může mít více příčin. Zaprvé může jít o zdravotní problém. To zjistíte podle stavu stolice, srsti i celkové vitality. V takovém případě je dobré poradit se s veterinárním lékařem. Dalším důvodem může být příliš velký přísun pamlsků během dne. Pes je díky nim dostatečně nažraný, a pravidelnou krmnou dávku pak odmítá. Důvodem ale může být také to, že doma máte mlsouna, kterému nabídnuté granule jednoduše nechutnají. Co dělat, když má pes hlad, ale samotné granule mu nechutnají? Pokud váš čtyřnohý společník odmítá žrát granule jednoduše proto, že je mlsný (nejedná se o zdravotní problém), zkuste vynechat jednu krmnou dávku, případně zvyšte aktivitu (zkuste ho tzv. utahat). Možným řešením je také vhodné ochucení granulí (ideální je lososový olej, vlažný masový vývar bez soli, případně konzerva nebo kapsička). Vyzkoušet můžete ale i měkké nebo poloměkké granule. Co dělat, když pes nechává v misce zbytky? V takovém případ misku vezměte a vraťte mu ji až při dalším krmení. Zároveň doporučujeme maximálně omezit podávání pamlsků. Co dělat, když pes hltá a po sežrání krmné dávky má nadále hlad? V takovém případě nikdy nezvyšujte krmnou dávku a psa nepřekrmujte. Pokud krmíte jen 1x denně, rozdělte žrádlo do dvou dávek a krmte 2x denně (ráno a večer). Mějte také na paměti, že pocit sytosti po pozření granulí přichází později. Pes proto může mít těsně po nažrání hlad, ale za půl hodiny ho přejde. Je vhodné krmit psa v pravidelnou denní dobu? Pravidelné krmení má své opodstatnění v tom smyslu, že si trávící trakt podobně jako u lidí zvykne a lépe pracuje. Na druhou stranu někteří odborníci naopak doporučují nepravidelné krmení (které posunete i v rámci několika hodin). Pes si totiž nezvykne na určitý čas, a nemůže si tak krmení vynucovat např. štěkotem. Co dělat, když pes po granulích zvrací, má průjem nebo jiné zdravotní obtíže? V takovém případě jde s největší pravděpodobností o nesnášenlivost na některou ze složek potravy (alergii). Vyzkoušejte proto jiný typ granulí. Doporučujeme pečlivě si sepsat složení a pokusit se tak přijít na složku, která vašemu mazlíkovi vadí. Jak postupovat při přechodu na jiný typ krmení? Při změně granulí je vhodné postupovat pomalu, aby si trávící trakt zvířete měl čas zvyknout. Nikdy proto nevolte extrémy – nepřecházejte z výrazně masových granulí na granule s vysokým obsahem obilovin apod. Totéž platí i při přechodu např. z granulí na konzervy, vařenou stravu apod. Kromě toho je vhodné míchat staré krmivo s novým (obvykle v poměru 80 % původního a 20 % nového). Poměr v rámci 2 týdnů postupně zvyšujte, až přejdete zcela na nový typ. Co dělat, když pes odmítá žrát a nic nepomáhá? V případě, že jste vyzkoušeli všechny výše uvedené rady, poslední možností je zkusit krmení hrou. Můžete například naplnit míček granulemi, misku schovat apod. Jedná se však o krajní řešení. Je třeba upravit velikost krmné dávky podle roční doby? Ano, a to zejména, pokud psa chováte venku v kotci. V zimním období se zvyšuje spotřeba energie, je proto důležité zvýšit její příjem právě prostřednictvím krmiva. V letním období naopak příjem energie omezte. Čeho se při krmení vyvarovat? Naprosto zásadní je nekrmit psa od stolu, nedávat mu nažrat před vámi a dávat mu potravu až poté, co všichni dojí. Myslete také na to, že i velký objem pamlsků nikdy nenahradí krmnou dávku. V žádném případě psovi nedávejte čokoládu, cukrovinky, vařené kuřecí kosti a některé ovoce (rozinky, hrozny, třešně nebo avokádo).
Tipy na závěr
Občasným střídáním receptur (přibližně po 3 až 6 měsících) dosáhnete nejen toho, že se vašemu domácímu mazlíčkovi granule neomrzí, ale můžete tak účinně předejít vzniku alergie. Právě dlouhodobě podávaná jednostranná strava alergie často vyvolává (to ale neplatí pro kvalitní krmivo). Doporučujeme před koupí zkontrolovat, zda je daný výrobce členem AAFCO (Association of American Feed Control Officials). Pokud ano, znamená to, že produkt splňuje základní nutriční požadavky. Dříve než zakoupíte velký pytel granulí, je vhodné ověřit chutnost na malém vzorku. Naštěstí většinu produktů lze koupit v různě velkém balení, případně přímo jako vzorky. Velmi výhodné je při výběru nejlepších granulí pro psy věnovat pozornost také recenzím a hodnocení ostatních uživatelů, navštívit specializovaná fóra, srovnat žebříčky vítězů a nejlepších produktů z hlediska kvality nebo se zorientovat podle výsledků nezávislých spotřebitelských testů. Mnoho lidí si přeje sehnat kvalitní granule pro psy levně, a proto nakupují pytle krmiv s prošlou expirací ve slevě, akci nebo výprodeji. Tento přístup bohužel nelze zcela doporučit. Pokud se jedná o překročení minimální doby trvanlivosti a krmivo bude spotřebováno rychle, je možné takový produkt zakoupit, pokud však dojde k překročení data spotřeby, může docházet ke žluknutí obsažených tuků, které jsou poté zdravotně závadné a pro krmení zcela nevhodné. Pokud se rozhodnete podpořit českou výrobu, můžete sáhnout po českých psích granulích, které bývají vyrobeny z tuzemských surovin. Mezi ověřené značky patří např. Calibra.
Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami. 4.3 / 5 223 hodnocení
Vystudoval jsem filosofii a bohemistiku na Palackého Univerzitě v Olomouci, což mi pomohlo zdokonalit kritické myšlení, rozšířit si obzory a vybrousit psaný projev. Živím se jako copywriter a příležitostný grafik. Ve volném čase jsem obyčejně na treku v přírodě – i v dešti, mlze a sněhu. Skvěle se vyznám v moderním, lehkém a komfortním outdoor vybavení. Kromě toho si rozumím také s moderními technologiemi, ale rád se věnuji i vybavení domácnosti, zdravému životnímu stylu a věcem pro kutily. Sám si kupuji málo věcí, které však musí perfektně plnit svůj účel a být maximálně kvalitní.