Předměty :: Skolamezistromy
Trivium
Mnoho lidí se shoduje na tom, že to nejdůležitější, co nás naučí základní škola, je čtení, psaní a počítání. Tohle jsou dovednosti, které jsou pro naše celoživotní fungování zásadní. Proto si dáváme záležet na jejich výuce. Používáme alternativní i klasické metody, veliké množství pomůcek, které dětem mají výuku jak zatraktivnit tak dát jim možnost procvičení dané látky z mnoha stránek.
Prvouka
Nauka o přírodě, o světě kolem nás, rozšiřování základních informací, které se děti dozvěděly doma a ve školce. Snažíme se, aby učení o stromech probíhalo v lesích, o dopravních značkách v dopravním provozu, o kultuře v divadlech a galeriích. Tento předmět má neobyčejný potenciál v práci v prostředí, o kterém se děti učí. Navíc při něm děti na prvním stupni školy mohou využít znalosti a dovednosti z trivia a dochází tak ihned k propojování látky s každodenním životem.
Z prvouky se jednou vylíhnou předměty jako vlastivěda, historie, biologie, ale už v prvních třídách je důležité jim dát pevný podklad.
Angličtina
Jsme školou připravující děti na život v 21. století. Umět se dohovořit anglicky je zásadní a samozřejmé. S angličtinou začínáme již v první třídě a dáváme ji veliký prostor. Než gramatika je pro děti zásadní konverzace. Angličtina není jen předmět v rozvrhu. Postupem času budou mít děti větší dotaci na hodiny angličtiny, budou mít příležitost používat jazyk ve více předmětech ve škole, při konverzaci s vyučujícími, v hrách.
Kutílek
Kutílek je kroužek, kde se děti učí pracovat s dřevem, přírodninami, nářadím všeho druhu. Dostanou základy stolařiny, řezbářství. Pilují svou vytrvalost i šikovnost, učí se kreativitě. Učí se pod vedením kutila - muže. Tento kroužek je jednou z příležitostí k posílení sebevědomí.
Muzikoterapie
Muzikoterapie je součástí léčebné pedagogiky. Hudba ovlivňuje vegetativní funkce, používá se ke zmírnění bolestí, funguje jako emoční ventil. Je založená na práci s hlasem, rytmem, tělem. Hodina muzikoterapie s dětmi je proložena muzikoterapeutickými hrami a cvičeními.
Výtvarná výchova
Tvořivost je jednou z nejdůležitějších schopností, se kterou by děti měly opustit školu. Schopnost jít do vlastního nitra a kreativita je to, co jim jednou pomůže se prosadit a najít si vlastní cestu v nejrůznějších oborech. Výtvarná výchova a tvoření obecně jsou úžasnou příležitostí nejen k naučení různých technik, hledání vlastního stylu, ale i k použití vlastní fantazie.
Hudební výchova
Tento předmět obsahuje nejen klasickou hudební nauku vyučovanou hrou, zpívání písníček u klavíru i kytary, ale i práce s nejrůznějšími nástroji, s rytmem. Naučit se písničku zpaměti, dokázat svůj zpěv sladit s ostatními a u táborových ohňů si pak moci společně zapět. Písničky vybíráme takové, které děti baví buď obsahem nebo formou.
Tělesná výchova
Tělesná "výchova" u nás zahrnuje - cvičení jógy, běhání po lese, klasické rozcvičky a protahování, aerobik a nácvik tance nejen na besídky. V rámci celistvého rozvoje těla i ducha věnujeme těmto aktivitám mnoho času. Věříme také, že zocelení a posílení tělesné schránky zoceluje také náš vnitřek.
Nedostatek fyzické aktivity se projevuje nejen na postavě, ale především ve zvýšení psychické lability a zdravotní choulostivosti.
Naše děti mají jak klasickou tělesnou výchovu, tak každodenní protažení, jógové cviky, ranní pohybovky, pak také kroužek lezení na stěně, plavání a lyžařský výcvik.
Dostatek prostoru k fyzickému vyžití mají děti i v rámci práce - na zahradě, v kuchyni i v dílně.
Všechny předměty jsou integrovány do předmětu Kosmická výchova, aby tak byla zajištěna jejich propojenost.
Jak být Zero waste – drobné předměty každodenního používání
Alena Gajdušková
Autorkou termínu “zero waste“, který se i v našich končinách pomalu zabydluje, je Bea Johnsonová, která žije spolu s manželem a dvěma dětmi v Kalifornii.
Tento koncept si klade za cíl, aby každý, kdo se k němu přidá, ve svém životě nevytvářel pokud možno žádný odpad. Nulový odpad je kýžený cíl, ale můžeme se k němu postupně přibližovat, každý z nás podle svých možností.
Zero wast vychází v podstatě ze stejného principu jako permakulturní pravidlo tří R, které se snaží problému s odpadem předcházet:
nejprve je třeba omezit spotřebu (reduce), dále to, co už se nachází doma zkusit využít (jiným způsobem) znovu (reuse) a teprve na posledním místě je likvidace, v ideálním případě recyklace (recycle).
Zda se nám nakonec podaří náš vytvořený odpad zrecyklovat a neskončí někde na městské skládce, záleží již na okamžiku, kdy si konkrétní zboží vybíráme.
Důležité je, že ona změna k lepšímu (nulový odpad) může přijít i velmi nenápadně:
Můžeme začít tím, že si v obchodě nebudeme dávat jeden celer a papriky různých barev zvlášť do plastových sáčků. Dnes už se prodává kořenová zelenina praná, takže nehrozí nasypaná hlína z celeru v nákupní tašce, případně si můžeme látkové nákupní sáčky ušít nebo koupit. Samozřejmostí je plátěná nákupní taška, ideálně vlastnoručně ušitá ze starého ubrusu nebo polštáře :-), kterou nosíme v kabelce, aby byla vždy po ruce.
Pro maso k řezníkovi nebo k pekaři plánovaně vyrazíme s vlastní nádobou (já ještě pamatuji, že se maso u řezníka balilo do pergamenového papíru). Stejný princip s vlastní nádobou funguje i v případě coffee to go.
Skvělé je objevit kvalitní výrobky, které se nemusí zbytečně často obměňovat.
Dáváme přednost papírovým a skleněným obalům před plastovými.
Ideální je, máme-li tu možnost, nakupovat lokální výrobky (venkov) nebo v bezobalových obchodech (město).
Pijeme vodu z kohoutku a nosíme si ji sebou.
Můžeme se naučit vyrábět si vlastní jednoduché čistící prostředky pro domácnost.
Dobrá zpráva je, že se sortiment recyklovatelných předmětů každodenního používání stále rozšiřuje a můžeme si tak pořídit třeba:
bambusové zubní kartáčky s nylonovými štětinkami
pratelné látkové odličovací tampónky
jednorázové zcela rozložitelné dětské plenky (i když ty látkové jsou jednoznačně šetrnější)
rozložitelné sáčky na svačinu i odpady vyráběné ze škrobů
houbičky na nádobí z lufy
menstruační kalíšek ze silikonu (životnost prodejci uvádějí 10-15let)
pratelné látkové hygienické vložky
mýdla a tuhé šampony balené pouze v papíru
dřevěné hřebeny
krabičky na obědy, svačiny
nepropustné látkové sáčky na svačiny…..
A velmi důležité je uvědomit si, jaké konkrétní produkty jsou z hlediska zbytečnéné produkce odpadu rizikové. Několik příkladů:
Kávové kapsle – špatně se třídí jednotlivé složky odpadu – plast s kávovou sedlinou a hliníková víčka. Na šest gramů kávy v kapsli připadají tři gramy obalu! (o energii potřebné na vyrobení nemluvě)
Toustové tavené sýry (každý plátek balený zvlášť)
Malá množství výrobků v objemných obalech (balené salámy, maso, vitamíny, léky, chipsy, plátkové sýry, cereálie…)
Balené nápoje (PET, tetrapack, hliníkové plechovky)
Jednorázové pleny –zdroj uvádí dobu rozložení až 250 let!
Dětské vlhčené ubrousky (netkaná textilie, chemikálie, podezření na obsah hliníku)
Jednorázové hygienické vložky (každá žena vyprodukuje až 45 kg problematického odpadu ročně)
Plastové nádobí na jedno použití
Všechny tyto výrobky mají své šetrnější alternativy!
A na závěr návod, jak si doma vyrobit opakovaně použitelné ubrousky se včelím voskem, který jsem objevila na Prvním českém zero wast blogu a v mírně upravené podobě i s originálními doprovodnými fotografiemi předkládám :
Na jejich výrobu budete potřebovat čistou bavlněnou nebo lněnou látku, čistý včelí vosk, plech na pečení a štětec.
Ustřihněte kus látky podle vlastní potřeby, okraje můžete obšít. Látku položte na plech. Nahrubo nastrouhejte včelí vosk a posypte ním rovnoměrně látku. Plech s látkou vložte do trouby předehřáté na 80–90°C. Asi za 5 minut se vosk rozpustí a vsákne do látky. Jakmile je vpitý do látky, je potřeba plech z trouby ihned vytáhnout, jinak vosk proteče na plech. Pokud to je potřeba, po vytáhnutí plechu vosk štětcem rozetřete na místech, kde ho ještě není dost. Pak ihned sejměte z plechu a nechte vosk zatuhnout. Včelí vosk tuhne velmi rychle, stačí je proto podržet v rukou, případně jej můžete pomocí kolíčků opatrně pověsit na prádelní šňůru.
výroba voskovaného ubrousku
ubrousek na svačinu …
… i na načatou okurku
Potřebné množství vosku je třeba správně odhadnout. Pokud ho dáte málo, bude ubrousek propouštět tekutiny, ale i takový dobře poslouží k zakrývání skleniček či misek v lednici. Když je vosku moc, ubrousek je špatně ohebný a vosk se drolí. Množství na fotce je ideální.
Pokud při výrobě použijete dostatečné množství vosku, tak budou ubrousky pro tekutinu ze svačinek (například pomazánku) nepropustné. Umývají se vlhčenou houbičkou a běžným prostředkem na nádobí. Postupně svoji nepropustnost ztrácejí, hlavně v místech ohybů a také pokud je budete příliš namáčet. Na rozdíl od plastových fólií se ale netrhají a dají používat opakovaně, případně lze postup s nanášením vosku zopakovat.
Voskované ubrousky vlastní výroby používáme třeba na balení svačin, zeleniny a sýrů, zakrývání hrníčků, skleniček nebo misek v lednici (místo alobalu nebo fólie).
Zdroj:
návod + fotografie
http://wwwloveyourhome
I reklamní předměty můžou mít šmrnc. „Tvoříme pro Škodovku i Clintona,“ říkají bratři Divišové, zakladatelé ABA dárky s nápadem
„Chceme dělat věci, které bychom si sami koupili, které se nám líbí a které mají téma“, říká JUDr. Michal Diviš, jeden ze zakladatelů firmy, která dělá reklamní a dárkové předměty pro přední české i mezinárodní společnosti. V roce 1995 založil společně se svým bratrem rodinnou firmu. Inspiraci nachází ve věcech, které nás běžně obklopují a v zážitcích. Dárky se pak snaží udělat tak, aby jejich každodenní používání přinášelo radost. Pomáhají firmám být zapamatovatelní v reklamních předmětech nebo firemních dárcích. Proto stále inovují a vymýšlí něco, co na trhu ještě není. „Klasické reklamní předměty z plastu, tužky či deštníky nabízí každý. Chtělo to něco jiného, nelze nabízet dokola stále stejné věci,“ vysvětluje Michal hlavní myšlenku, jak být leader na trhu s reklamními předměty a dárky. Vyplatí se dneska ještě dělat věci srdcem? O tom jsme si povídali s bratry Divišovými.
Petr a Michal Divišovi (zleva), zakladatelé firmy ABA-dárky s nápadem.
Firma, kde vás na recepci přivítá příjemná domácí atmosféra a chodba je plná nejrůznějších realizací dárků pro známé značky včetně mnoha ocenění jako dárky roku. Bratři se předhánějí v nápadech, a dva obchodníci, kteří přijdou stavět novou sedačku, mají úsměv od ucha k uchu. Jeden zběhl z financí a neměnil by, druhá začala do obchodu fušovat ze zvědavosti, až se v něm našla.
Chtěli jsme se ptát, jaké to je, prodávat reklamní předměty v konkurenčním prostředí? Jak obchodníci zvládají tlak na cenu a neustále se opakující požadavky na obrandovaná USBéčka či databanky – ale tahle firma nás svým charisma dostala do úplně jiné roviny.
„Někdy stačí obyčejná věc, která poskytne přidanou hodnotu – na jednoduché věci najít zajímavost, detail, slovo na správném místě“
Jste na trhu 21 let a pořád vymýšlíte něco nového. Jak to zvládáte?
Michal: Musíte někde brát a čerpat energii, někdo to v sobě má a jde to, někdo to v sobě nemá a dělá běžný kancelářský byznys.
Petr: Možná proto nám to jde jednodušeji, věřím, že máme kreativitu v sobě. Mně stačí chodit a koukat, inspiraci vidím všude a buď mě něco zajímavého trkne hned, nebo se o tom s Michalem bavíme. Zastupujeme na českém trhu designovou značku Lexon z Paříze a její majitel René Adda je pro nás neuvěřitelným zdrojem inspirace, kreativity a vitality. Naše obchodní cesty do Paříže jsou pro nás vždy zážitkem. Jednou jsme si půjčili kolečkové brusle a celý víkend bruslili podél Seiny nebo jsme byli v galerii Paula Belmonda, která je kousek od Lexonu nebo večer plujete na lodi s uznávanými designery okolo Eiffelovy věže, která na vás v prosinci bliká jako ten nejkrásnější vánoční stromeček. To jsou ty momenty, proč nás to baví a stále inspiruje.
Kouzlo je v jednoduchosti. Jen tak koupíte bagetu a skleničku červeného a sedíte v kavárně v centru Paříže a pozorujete život. Právě zde vznikají ty nejlepší nápady:-)
Váš obor je hodně konkurenční, jede spíš na objem. Není kontraproduktivní z hlediska ziskovosti firmy být těmi, kdo jde cestou originality?
Petr: Někdy je to složité. Když máte nápad, musíte si ho obhájit a vysvětlit jak klientovi, tak v týmu. Snažíme se prodávat dárky s přidanou hodnotou, které potěší, zůstanou zapamatovatelné a nebo i pomáhají (dětské vesničky, Alzheimerova nadace, pozn. red.)
Michal: My i v osobním životě rádi dáváme dárky, vymýšlíme, děláme radost, takhle o tom oboru přemýšlíme. Díky konkurenci jsme v podstatě neustále nuceni věci vylepšovat, inovovat, přemýšlet, což beru pozitivně. Ano, někdy může být únavné snažit se se vším přijít první, ale taky to není každá zakázka. Naši obchodníci chodí s katalogem těch nejhezčích předmětů a nápadů, ze kterých sestaví nabídku tak, aby měla grády, byla zajímavá a pestrá. Ty největší vychytávky vznikají postupně, není to co den, to geniální nápad.
„Když vymyslíte sebelepší věc a nebudete schopni ji obhájit u zákazníka, je neprodejná.“
Když něco pro klienta vymýšlíte, třeba to fondue, sadu na lití olova, je to nákladnější než klasické USB nebo diáře. Investujete čas do nápadu, prvních kroků a riskujete, že zakázka nedopadne. Jako majitelé firmy musíte ale své lidi zaplatit, řešit cashflow…
Michal: Jsme hlavními motory firmy, riskujeme, nic jiného nám nezbývá. Spousta věcí je ovlivněna klientovým rozpočtem, jasno máme však v tom, že pásová výroba z Číny je jednoduché a levné řešení, nikoli však naše cesta.
Vzhledem k předmětům, co tady kolem nás vidím a značkám na nich, se vám vlastní cesta vyplatí. Chlubíte se, Michale, na schůzkách velkými klienty, jako je T-Mobile, Equabank, Uniqa, TNT, ČSOB, UniPetrol, ČEZ, TATRA TRUCK, Škoda Auto, Innogy?
Michal: Pokud je to relevantní, protože řešíme podobné téma nebo se dostaneme k něčemu, co mi připomene zajímavou zakázku, tak ano. Já ale chodím na schůzky s minimem ukázek. Snažíme se pozvat naše zákazníky k nám do showroomu, abychom jim ukázali celou škálu možností a našli pro ně ideální dárek, který se mnohdy vymyslí až na místě. Kdybych zákazníka na první schůzce zahltil množstvím originálních realizací, nedozvím se, co potřebují.
Pokud jdeme na schůzku, přesně víme, co chceme prezentovat a jak se zákazníkem navázat kontakt. Je za námi kus poctivé práce a máme co prezentovat. Pro klienta často máme vytipované dárky na míru v jeho barvách s adaptovaným logem.
Dostat se na schůzku není takový problém, protože jsou za námi kvalitní reference a obchodem se bavíme. Nenabízíme zákazníkovi katalog a způsob, vyberte si máme to na skladě, ale přinášíme často to, po čem „klient touží“.
Jaké kampaně jim i po 21 letech utkvěly v paměti?
Mísa Česká „vlajka“ z českého porcelánu, kterou obdržel Bill Clinton během jeho oficiální návštěvy České republiky.
Čokoládové fondue pro „Orionku“. „Na tom by možná nebylo nic originálního, až na to, že se jednalo o 90. léta, kdy u nás o fondue nikdo neslyšel. Fontánu z čokolády jsme viděli v jedné restauraci v zahraničí. Po Vánocích nám klient z Orionu řekl, že takový dárek už neTOPneme. Rok nato jsme realizovali společenskou hru na míru „Čokoládové městečko“, která byla také velmi oblíbená.
Vymysleli jsme čokoládového kapra s paličkou, lidi si rozbíjí sami čokoládu s mandlemi na kousky a moc je to bavilo.“
„Rozjíždíme fashion projekt. Máme velký vztah ke sportu i k muzice – děláme merchandise pro kapely. Úspěch měla třeba trička pro Davida Kollera nebo Pražský výběr.“
„Pořád máme hlavu otevřenou, když někam jedeme, tak něco přivezeme a snažíme se to zařadit do nové kolekce“
Naposledy to bylo spojení s francouzskou značkou Lexon z Paříže. Jejich produkty získaly mnohá prestižní designová ocenění Red Dot Design. Design je klukům Divišovým vůbec blízký, v Praze se aktivně podílejí na Designbloku a spolupracují s místními mladými umělci.
Co musí obchodník v oboru mít, aby byl úspěšný?
Člověk musí mít dobré nápady, vkus, ale musí být také dobrý obchodník, každý den je jiný.
Musí být pozitivně naladěný, schopný příjemné komunikace a musí na něj být spolehnutí, důvěra je v tomto businessu velmi důležitá.
Chceme, aby byli příjemní, aktivní, schopní za značku myslet a dýchat.
Přinést do firmy svěží vzduch, novou mladou energii.
Foto: Marek Rebroš a archív bratrů Divišových