Domácí potřeby Franta – kuchyňské a domácí potřeby

Domácí potřeby Franta – kuchyňské a domácí potřeby

Rekonstrukce koupelny. Padesát užitečných rad pro každou situaci

Když vám chybí jedna dlaždička, můžete na ni čekat i šest týdnů. A tím se zkomplikuje rekonstrukce. Stejné je to se všemi předměty do koupelny. Neprohloupí ten, kdo vše vybere a objedná s předstihem. Když necháte nákup na stavební firmě, můžete vše mít s nižší DPH.

Zdařilost díla stojí na dobré přípravě, předem je nutné promyslet každý detail. S plánováním se poraďte s odborníky: koupelnovým studiem, stavební firmou, projektantem či architektem.

Ne každá změna je technicky možná. „Myslete na rozvody odpadu a vody, na dostupný spád prvků od stoupací šachty. Dbejte na tloušťku stávajících příček a možnost zasekání rozvodů do zdi, což se týká panelových staveb,“ radí Jaroslav Vačkář z koupelen Siko.

Pro pohodlné používání je v koupelně potřeba i volné místo. Vedle vany aspoň 85 centimetrů, u sprchového koutu 80 centimetrů, před umyvadlem 65 centimetrů, před toaletou a bidetem 50 centimetrů a 45 centimetrů od středu na každou stranu, před pračkou 60 centimetrů.

1. Zajistěte dobré větrání

Když se koupelna nevětrá, drží se v ní zápach a plíseň. Nutné minimum je ventilátor. Hodí se i okno, v paneláku může vést do sousední místnosti. Mělo by se dát dobře otevírat a musí se správně zabudovat. Jinak může i ono plesnivět.

Jiná možnost je rekuperační jednotka, jíž se dá větrat bez úniků tepla. Na toaletě pomůže podomítkové splachování s odvětráním. „Instalační systém odsává zápach pomocí trubky přívodu vody do mísy. K modulu je třeba připojit ventilátor s výkonem okolo 20-30 m³ za hodinu,“ popisuje Radka Prokopová z firmy Alcaplast.

2. Staré obklady vysekejte

Staré obklady je lepší odstranit. Když to neuděláte, koupelna se zmenší a nevejde se do ní tolik jako dřív. V případě dlažby se zvýší podlaha a bude se špatně srovnávat s tou okolní.

Navíc materiály stárnou, takže když necháte ty staré na místě, snížíte trvanlivost nových obkladů. Vysekání sice dá práci a něco to stojí, ale zruční zedníci to mají hotové rychle. Mohou se také odhalit skryté vady ve stěnách.

3. Domluvte způsob obkládání

Existuje více postupů obkládání. Na tom, jaký obkladač použije, se domluvte před objednáním zboží. Ovlivní to potřebný počet kachlů. Obklad se obvykle dává do výšky dvou metrů, či o něco výš. Nahoře se končí celým kachlíčkem. Buď se určí horní okraj a od čáry na zdi se obkládá směrem dolů, nad vanou i nad podlahou budou odřezky.

Nebo se začne celými kachli nad vanou směrem nahoru, horní konec se určí podle rozměrů celých obkladaček. Spotřebuje se jich pak více. Dobrý obkladač začíná od středu k okrajům, aby koupelna vypadala souměrně.

Platí to hlavně pro stěnu proti dveřím či pro sokl vany. Spáry dlažby a obkladů na sebe mají navazovat, což také ovlivní množství dílů. Objednejte jich raději 10-15 procent navíc. Kachličky mohou i prasknout a čekání na náhradní dodávku by komplikovalo další práce.

Slinuté glazované dlaždice napodobují dřevěnou skladbu parket s patinou.

4. Zapusťte obklad pod zárubeň

Obklady nemusí být všude do stejné výšky, tím lze ušetřit. Potřebujete je tam, kde na zeď stříká voda. Jinde, třeba u dveří, stačí do výšky vypínačů nebo níže. U zárubní je i složité, aby vysoký obklad dobře vypadal.

Když horní okraj zasáhne nad dveře, v některých kachlíčcích se musí dělat pravoúhlé výřezy, což se nemusí dobře podařit. Dá se to vyřešit zapuštěním obkladu pod zárubeň, jež řezy schová, ale musí se koupit širší zárubeň.

5. Do rohových spár dejte silikon

Pohlídejte si, aby v rozích mezi obklady a dlažbou nebyla spárovací hmota, ale pružný sanitární silikon. Vyrovná tepelnou roztažnost a pohyby stěn.

6. Do obkladů nevrtejte kdekoliv

Chcete-li cokoliv přišroubovat do obložené stěny, vypadá lépe, když to umístíte do spáry či doprostřed obkladačky. Do spáry se i snáze vrtá.

7. Šetřete tmavou barvou a dekorem

Do malé koupelny raději dejte světlé obklady spíše většího formátu, nebo aspoň lesklé. Tmavá dlažba nevadí, působí stabilně. Obdélné kachlíčky ve vodorovném směru opticky prodlouží stěnu, na svislo prostor zúží a protáhnou do výšky. Malá koupelna pak působí jako komín.

„Vertikální orientace velkých obdélníkových formátů působí dynamicky, horizontální atmosféru zklidní,“ doplňuje Tomáš Lindauer, zástupce značky Rako. Listely i jiné dekorační obklady nemusí obkroužit celou koupelnu, lze jimi zvýraznit jen část.

Nekombinujte více dekorací. „Zařízení by mělo být střízlivé, žádný chaos barevných obkladů a dekorů. Použijte plošné dekory v odstínu barvy základního obkladu,“ doporučuje Jaroslav Vačkář.

8. Vybírejte neklouzavé povrchy

Při výběru dlažby dejte pozor, aby neklouzala. Vysoký lesk za úraz nestojí a je na něm vidět každá kapka. Dobré jsou i neklouzavé sprchové kouty, případně je lze doplnit protiskluznými nálepkami.

9. Promyslete obkládání dlažbou

Interiér sjednotíte, když stejnými kachli obložíte stěny i podlahu. Populární je i obkládání slinutou dlažbou, která má díky oříznutí - rektifikaci či kalibraci - přesnější rozměry, což umožňuje úzké spáry, až 1,5 mm.

„Díky kalibrované dlažbě působí obložená plocha elegantně a prostor se opticky zvětší. Méně spár se lépe udržuje,“ říká Tomáš Lindauer. Slinutý střep je však těžký a tvrdý. Obkládání větší dlažbou je dost dřina a nutný je velmi kvalitní vrták.

10. Neomezujte se jen na keramiku

Na obklady se dá použít i kámen, vlhku odolné dřevo či sklo. „Skleněné obklady se dobře udržují. Nemají spáry, nerovnosti ani prohlubně. Nanotechnologie je ošetří proti usazování vodního kamene nebo zasychání kapek. Zaměření velikosti skla však není snadné, je třeba počítat s každým otvorem pro zásuvku a vypínač. Sklo už po kalení nelze upravovat,“ popisuje Petr Paksi z firmy J. A. P.

I pro muže, zejména ty, kteří tráví spoustu hodin v autě nebo na židli v kanceláři, je hygiena určitých partií velmi důležitá.

11. Slaďte design sanity

Nekupujte sanitu jen podle ceny, každý kus jiný. Lepší je vybavení sladit. Ideální je koupit vše jedné značky a z jedné série, nebo aspoň ve stejném stylu. I odstín bílé se u různých výrobků liší.

12. Hledejte sprchu a vanu v jednom

Muži většinou chtějí sprchový kout, ženy vanu. Když se nemůžete dohodnout, jsou i řešení půl na půl. K vanám lze přidat zástěnu, některé mají i v části ploché dno. Alternativou jsou sedací vany či sprchové kouty s hlubší vaničkou. Do malé koupelny se vejdou asymetrické vany, v části pro nohy zúžené.

13. Zaměřte se na bytelnost vany

Smaltovaná vana je bytelnější, ale hlučnější a rychleji v ní chladne voda. Akrylát se snadno tvaruje, proto je z něj pestřejší nabídka tvarů. Chcete-li pevnější akrylát, hledejte ten podložený polyuretanovou pěnou. Také u sprchových vaniček jsou pevnější lité či smaltované než ty akrylátové.

14. Objevte pohodlí v křivkách

Hranaté vany vypadají elegantně, ale bývají méně pohodlné než ty oválné.

15. Vyberte vanu i podle sebe

Vany se liší nejen délkou, ale i šířkou a výškou nad podlahou. Nabídka se zdá široká, ale když určíte ideální rozměry, výběr se dost zúží. Určující jsou velikost koupelny, výška lidí v domácnosti, jejich pohyblivost i požadavky na pohodlí. Třeba senior ocení nižší vanu, dlouhán zase typ s větším vnitřním prostorem.

16. Zástěnu chtějte ve větší koupelně

Vanová zástěna zabrání potopě, ale vyžaduje místo. Většinou je část pevná a druhá se sklápí, což může bránit použití vanové baterie třeba pro mytí batolat či napouštění kbelíku. Zástěny se hodí spíš do větších koupelen.

17. Sprcha v úrovni podlahy

Sprchy v úrovni podlahy jsou pohodlné, je však problém je instalovat při rekonstrukci. Celá podlaha koupelny se musí zvýšit minimálně o 8 cm. A nechcete-li do koupelny schod, musíte zvýšit podlahu i v další části bytu, nebo rovnou v celém bytě. Možná řešení může najít architekt.

18. Nekupujte kout pro trpaslíky

U sprchového koutu vyzkoušejte, zda se uvnitř můžete pohodlně pohybovat. Starší lidé by měli mít širší kout, aby se tam vešlo i sklopné sedátko a madlo. Držadlo se hodí i k vaně.

Využití mramoru čerpá inspiraci z italského designu padesátých let a evokuje prostorné interiéry venkovských sídel.

19. Pořiďte si dvě umyvadla

Větší rodiny s jedinou koupelnou při ranní špičce ocení dvě umyvadla, když se tam vejdou.

20. Nehleďte jen na vzhled

Hranatá umyvadla se hůře udržují, v rozích se drží špína. Častěji se musí čistit umyvadlo s malým spádem. Umyvadla v podobě misek na desce se musejí mýt i zespodu.

21. Zabraňte vrážení do umyvadla

Umístění dveří i umyvadla určete tak, aby umyvadlo nevyčnívalo přes zárubně. Pak byste do umyvadla mohli narážet.

22. Ptejte se na kombinaci se skříňkou

Ne každé umyvadlo lze spojit se skříňkou. Při výběru se na to ptejte, tato informace bývá i v katalozích.

23. Přemýšlejte při umístění baterie

Vanovou baterii umístěte tak, aby při sezení nepřekážela, netlačila do zad a neomezovala skládání vanové zástěny.

24. Investujte do lepší baterie

Termostatické baterie šetří čas a peníze, použití je pohodlnější a bezpečnější. Některé mají v horní části praktickou poličku. Nejlepší a nejdražší jsou elektronické baterie, jež přesně měří teplotu a množství vody, dají se i ovládat na dálku.

25. Ptejte se na tlak v baterii

U vanové baterie se snažte zjistit, při jakém tlaku se automaticky přepíná sprcha na kohoutek. Některé baterie umožní sprchování jen při velkém tlaku a voda hodně stříká kolem.

26. Zachovejte si samostatné WC

Spojením toalety a koupelny do jedné místnosti se dá ušetřit prostor. Ale zvláště pro větší rodiny je to nepraktické, jeden člen domácnosti může zablokovat koupelnu. Musí se také počítat se zápachem v koupelně.

27. Změřte místo pro nádržku

Víc místa získáte využitím podomítkového splachování toalety, nejlépe zúženého čili slim provedení s hloubkou včetně stěny třeba jen 10 cm. „Ideální je použít systémy umožňující napojení na přívod vody ze dvou stran. Připojení vody zezadu nebo shora usnadňuje práci při instalaci. V již existujících stavbách není nutné výrazně měnit rozvody vody,“ říká Radka Prokopová.

V koupelně s toaletou lze nádržku schovat do sádrokartonového soklu vhodného na odkládání věcí. Bude-li WC u stoupaček, změřte si výšku, v níž se nacházejí vodoměry. I po instalaci záchodu na ně musí být vidět. Jsou-li vodoměry nízko, může to komplikovat minimální výška podomítkových nádržek asi na metr nad podlahou. Na vodoměry se však dá dívat i mírně shora.

28. Stoupačky zbudujte otvíravé

Myslete na to, že stoupačky se čas od času musejí měnit. Když u nich necháte jen malý otvor na kontrolu vodoměrů, při výměně stoupačky se bude muset bourat zeď. U sádrokartonu to není velký problém, ale i tak je to nepříjemné. Praktické je vymyslet zakrytí, které lze odšroubovat či otevřít, nebo s velkými dvířky.

29. Vylepšete svou hygienu

„Doporučuji záchodové sedátko se zpomalovacím mechanismem a bidet nebo bidetovou sprchu,“ radí architekt Patrik Tichý. Bidetová sedátka na toaletu jsou řešením, když se bidet nevejde.

30. Kupujte jen nábytek do vlhka

Do koupelny nelze dát běžný nábytek, ale jen ten určený do vlhka. Neuškodí mu ani občasný přímý styk s vodou. „Nábytek je ale i přesto vždy třeba osušit. Pokud to není nutné, koupelnové skříňky neumisťujte do blízkosti vany nebo sprchového koutu. I ten nejodolnější materiál při neustálém bezprostředním styku s vodou nemusí vydržet na věčné časy,“ popisuje Zdeněk Blažek z firmy Dřevojas. Dobrým vodítkem je certifikát o vodotěsnosti. Skříňky zároveň umisťujte tak, aby se daly umýt.

31. Skříňky nestavte na podlahu

Když nábytek místo soklu zavěsíte, nebo postavíte na nožky, bude méně vystaven vlhkosti a lépe se bude udržovat podlaha. Jen u sádrokartonu může být problém skříňky zavěsit.

„Nezapomeňte na ztužovací konstrukce v lehkých příčkách v místě zavěšení umyvadla a skříněk,“ upozorňuje architekt Tichý. I skříňky na nožičkách se někdy musí kotvit do zdi. „Hlavně když jsou hodně vysoké a slouží k ukládání rozměrnějších předmětů,“ vysvětluje Zdeněk Blažek.

V interiéru, který staví na kombinaci vintage tapety, luxusního panelového obkladu a mléčně bílé podlahy z tvrdého dřeva, ladí elegantní mušle umyvadla se svým okolím.

32. Odpusťte si otvírání

Skříňky s otevřenými poličkami a s posuvnými dvířky ušetří místo ve srovnání s klasickými dvířky.

33. Neblokujte přístup k zrcadlu

Budete-li dávat zrcadlo přímo na zeď, nikoliv na skříňku, myslete na to, že žena při malování potřebuje k zrcadlu přistoupit dost blízko. K zrcadlu by tedy měl být přístup i mimo umyvadlo.

34. Zrcadly opticky zvětšete prostor

Když zrcadlo nad umyvadlem protáhnete až nad vanu či toaletu, opticky se zvětší prostor. Ještě to umocní, když se bude zrcadlit i osvětlení. „Zrcadla vybírejte spíše bez rámu a vyhýbejte se dvěma proti sobě. Nekonečný efekt, který vytvářejí, není pro lidské oko příjemný,“ varuje Tomáš Lindauer.

35. Promyslete možnosti vytápění

I koupelny původně bez vytápění lze vyhřívat elektrickým topným žebříkem či podlahovým topením. Žebřík využijete i na sušení ručníků, na teplé podlaze zase rychle schne voda. Mlžení zrcadla vás zbaví topná fólie pod sklem.

36. Využijte také plochu dveří

Prádlo můžete sušit a odkládat i na dveřích. „Dveře mohou mít zabudované háčky, zrcadlo nebo poličku na odkládání drobných předmětů,“ dává tipy Martin Dozrál z firmy Solodoor. Háčky na šroub však mohou z běžných dveří vypadávat. Kupte nalepovací, pořiďte si dveře s pevným jádrem nebo přímo s doplňkovou výbavou.

37. Myslete na praktické sušení

Chcete-li sušit prádlo na topném žebříku, u těch běžných jsou příčky hodně blízko sebe. Prádlo se na ně špatně věší a mezi příčkami se usazuje prach. Vybírejte žebřík s většími mezerami či otočný nebo k běžnému přidejte nasazovací sušáky a háčky.

38. Vybírejte pouze osvětlení do vlhka

Osvětlení v koupelně musí mít krytí pro použití ve vlhku, ideálně aspoň IP44.

39. Schovejte světla do stropu

Stropní světla je možné zabudovat do podhledů jako centrální i v podobě bodovek.

40. Kontrolujte barvu světla

Ne každá barva světla je do koupelny ideální. „Volte studený bílý odstín. Osvětlené předměty si zachovají autentickou barvu,“ radí Zdeněk Blažek. Barvu chtějte u všech svítidel stejnou, poznáte to podle údajů v kelvinech. Studená bílá má 4 000 kelvinů.

41. Nechtějte málo známé žárovky

U LED osvětlení většinou nelze měnit žárovky. Až dosvítí, což by mělo být i za více než 20 let, vymění se celé svítidlo. Sáhnete-li po jiném zdroji, třeba halogenových žárovkách či zářivkách, měl by to být zdroj, který se dá běžně koupit.

Žárovek existuje hodně typů a některé se v dobré kvalitě těžko shánějí nebo se složitě vyměňují. U halogenů nesahejte rukou na sklo, jinak nevydrží. Chytejte je přes hadřík.

42. Nenechte se oslňovat

Zrcadlová svítidla buď svítí proti obličeji, bývají přímo ve skle či nad zrcadlem. Obličej dobře ozáří, ale mohou oslňovat. Jiné typy se dají nad zrcadlo a svítí dolů. Neoslňují, světla je o něco méně, ale i tak by mělo stačit.

43. Přiveďte k vaně denní světlo

Úspory i příjemný pocit zajistí denní světlo v koupelně. Kromě okna lze udělat průhled třeba z luxferů či využít světlovod.

44. Pračku dejte do jiné místnosti

Koupelna bez pračky je příjemnější. „Pračka by měla jít do kuchyně, do komory, prostě pryč. Tam, kam to dispozice bytu umožní. Přivést vodu a odpad do sousední místnosti není náročné ani drahé,“ říká Jaroslav Vačkář. V koupelně jen ubude odkládací plocha.

45. Vybírejte menší spotřebiče

Musíte-li pračku dát do koupelny a je tam málo místa, můžete koupit pračku s horním plněním, na niž se však nedá nic odkládat. Nebo užší pračku s předním plněním, přičemž se už dají najít i typy s relativně velkým bubnem. Prostor ušetří i speciální umyvadla, která umístíte na pračku.

46. Neinstalujte zásuvky ke kohoutku

Zásuvky a vypínače nemůžou být kdekoliv, určí to odborník. „Elektro nerealizujte sami, vždy to musí dělat elektrikář. Důležité jsou odstupy vypínačů a zásuvek od zdroje vody, proudové chrániče,“ říká architekt Tichý. Zásuvky musejí mít i krytí do vlhka.

47. Špinavé prádlo schovejte

Aby koš nezabíral místo, může být vyklápěcí a schovaný ve skříni. Dá se udělat i vhoz stěnou do koše ve skříni na chodbě.

48. Využijte tašky na prádlo

Máte-li pračku jinde a prádlo chcete ukládat v koupelně, praktické jsou přenosné tašky a boxy, v nichž můžete prádlo rovnou třídit.

49. Nenechte mýdlo plavat

U držáků na kartáčky a misek na mýdlo je obvykle problém s údržbou. Kartáčky se štětinami dotýkají držáku, v kelímcích se drží špína. Mýdlo plave ve vodě, v misce se množí bakterie.

Vybírejte takové doplňky, aby voda mohla odtéci nebo se dala jednoduše vylít a nádobky šly snadno vymýt. Hygienická jsou tekutá mýdla a nejvíce ta s bezdotykovým dávkováním. Jistotou je i držák kartáčků s ultrafialovou dezinfekcí.

50. Kupte si držák na papír

Kromě stojanového zásobníku na několik rolí toaletního papíru je praktické mít na WC i vodorovný držák na jednu používanou roli. Když budete papír brát přímo ze zásobníku, načatá role se vám bude vymotávat.

Rady architekta Patrika Tichého

Nechte si udělat návrh koupelny. Pokud však pracujete bez návrhu, předem si promyslete, jaké budou zařizovací předměty, jejich rozměry, kotvení a umístění. Třeba kvůli usazení a výškám je důležité, jaký typ sprchové vaničky vyberete, nebo zda budete chtít jen žlab a vyspádovanou podlahu.

Nevybírejte nejlacinější baterie, preferujte kvalitní značky. Zvažte, jaké budou obklady a způsob obkládání: směr kladení, vazba, spáry, spárovací hmota, lišty. Pozor na kvalitu povrchů pod obkladem.

Nezapomeňte na hydroizolační nátěr pod obkladem v místech namáhaných vodou u sprchového koutu a vany. Při stavbě si vždy pečlivě fotograficky zdokumentujte jednotlivé fáze realizace: rozvody vody, odpadu, elektřiny, povrchy a izolace.

Co je teplota chromatičnosti (barva světla) a jak vybrat správnou

Při výběru svítidel pro svůj domov často klademe důraz na intenzivnost světla, které zvolený zdroj vyzařuje. Důležité je ale sledovat i jedu vlastnost tohoto světla. Má totiž vliv na to, jestli v nás vzbudí touhu po výkonu nebo relaxaci. Jedná se o barvu světla neboli teplotu chromatičnosti. Co tento pojem znamená? A jak vybrat žárovku tak, aby splňovala všechna vaše očekávání?

Chromatičnost – Kelvin – Teplé/studené světlo

Světlo do ložnice – pracovny – koupelny

Denní světlo – Světlo pro rostliny

Žárovky – Zářivky

Foto: Pixabay

Co je barevná teplota světla - chromatičnost

Bílé světlo můžeme všeobecně rozdělit na teplé, studené a neutrální. Každý z těchto tónů ovlivňuje vnímání okolí, náladu a celkovou atmosféru místnosti jiným způsobem. Studené světlo stimuluje smysly a podporuje schopnost soustředit se, zatímco teplé světlo napomáhá navodit pocity relaxace, odpočinku a spánku.

Umělé osvětlení hraje v životech nás všech především v podzimních a zimních měsících velmi důležitou roli. Mělo by být vždy vhodně přizpůsobeno typu místnosti, vykonávané činnosti a dalším aktuálním potřebám těch, kdo se v jeho blízkosti nachází.

Pro určení barvy vyzařovaného světla se běžně používá pojem „teplota chromatičnosti“. Hodnoty teploty osvětlení jsou udávány v kelvinech, přičemž platí, že za teplé je považováno světlo s hodnotami 3 300K a méně. Za studené je naopak označováno světlo s hodnotami nad 5000K.

Teplota chromatičnosti a barva světla: 2700K, 3000K, 6000K, 6500K

Teplota chromatičnosti (někdy nazývaná barevná teplota) je pojem, kterým se odborně označují různé odstíny vyzařované svítidly a světelnými zdroji. Měří se v Kelvinech (K) a obvykle dosahuje hodnot od cca 1800K (temně oranžová až červená) po 8000K (téměř světle modrá). Drtivá většina svítidel a světelných zdrojů však nabývá teploty chromatičnosti od 2700K do 6500K.

Tabulka: Teplota chromatičnosti (K)

Kelvin hodnota Typ žárovky 2700K klasická žárovka 3000K halogenová žárovka 4000K neutrální "kancelářská" bílá 6500K velmi studená bílá "do modra"

Barva světla Kelvinova stupnice

Jak správně porozumět Kelvin stupnici světla? Pomůže vám to při výběru správného osvětlení pro váš dům.

Rozdíl mezi teplým a studeným světlem

Odstín světla je nesmírně důležitý. Nejen, že dokresluje celou atmosféru místnosti, čímž působí na naši psychiku, ale působí na nás i fyziologicky.

Které odstíny používat? Barva světla: teplá bílá versus studená bílá

Studené odstíny jsou zpravidla umělé, takže se u nich dá očekávat vysoká složka modrých vlnových délek – to je právě důvod proč nás povzbuzují k aktivitě. Modré vlnové délky totiž zabraňují sekreci hormonu melatoninu (někdy též laicky spánkového hormonu) a tím nás udržují aktivní. Modré světlo vyzařují i obrazovky počítačů a chytré telefony. Před spaním se tedy raději věnujte partnerovi nebo knížce.

V domácnosti tedy nejsou studené odstíny příliš žádoucí, neboť mohou narušit nepříznivě spánkový rytmus. Jsou např. vhodné nad pracovním stolem, ale měla by být oddělitelně zapínatelná, aby bylo možné jimi např. k večeru doma již nesvítit. Vhodné jsou tyto odstíny např. do pracovní stolní lampičky, avšak zcela nežádoucí jako hlavní osvětlení v obývacím pokoji. Pouze teplý odstín světla totiž navozuje pocit klidu a odpočinku. Zejména na podzim si právě proto zapalujeme svíčky a relaxací čerpáme energii na jaro.

Čím je Kelvin hodnota nižší, tím je odstín teplejší.

Tabulka: Odstíny světla a jejich praktické využití

Odstín světla Kelvin Atmosféra Využití Teplé odstíny cca do 3000 K přátelská a klidná atmosféra obytné místnosti, hotely, penziony, kavárny a restaurace Studené odstíny cca od 4000 K výše atmosféra aktivity, oficiality, čistoty. kanceláře, pracovní plochy, sportoviště. Koupelny, nemocnice

Jaká barva světla na spaní do ložnice – teplé odstíny světla

Barevná teplota světla má rozhodující vliv na vaše celkové pohodlí. Teplé odstíny světla, které se blíží žlutému světlu, mají uklidňující a relaxační účinky. Hodí se proto především do ložnice nebo do odpočinkových zón v jiných místnostech. Například v zimním období a adventu si plnými hrstmi užíváme teplé měkké světlo svíček. Svíčky se ovšem nehodí jen do obýváku, ale někdy i jako doplňkové světlo do kuchyně. Věděli jste, že svíčka zamezí pálení očí při krájení cibule?

Jaká barva světla do pracovny – studené modré odstíny světla

Studené tóny světla, které působí modře, naopak významně stimulují smysly k aktivitě a pomohou vám se maximálně soustředit na vykonávanou činnost. Z tohoto důvodu se hodí do kanceláří nebo do jiných místností, kde osvětlují pracovní plochu.

Jaká barva světla do koupelny – denní světlo

Pamatujte však také na to, že ne vždy je vhodné použít typicky studené nebo teplé tóny osvětlení. V některých místnostech bude nejvhodnějším řešením volba osvětlení, které se svým charakterem co nejvíce blíží dennímu světlu s vysokým indexem podání barev Ra (CRI). Takovou místností bude například koupelna, šatna, předsíň nebo další místa, kde věnujete pozornost svému vzhledu a kde si ženy například upravují svůj make-up. V koupelně je ovšem vhodné mít i možnost rozsvítit světlo teplé pro chvíle relaxace v horké vaně.

Teplota chromatičnosti – fotografie, schéma

Pro jednoznačnou ilustraci Kelvinovy stupnice teploty světla se hodí toto jednoduché vyobrazení. Hodnoty jsou uvedeny v kelvinech (K).

Zdroj: Wikipedia, autor: Bhutajata, licencováno pod CC BY-SA 4.0

Typy žárovek – značení a převod ze značení OSRAM

Trojčíslí obsahuje informaci o indexu podání barev a teplotě chromatičnosti. První číslo udává index barev v desítkách procent a druhé dvojčíslí pak počet Kelvinů ve stovkách.

Index podání barev je hodnocení věrnosti vnímání barev, který vznikne osvětlením z nějakého zdroje, v porovnání s tím, jak bychom barvu vnímali ve světle slunce.

Tato hodnota může být od 0 do 100:

Hodnota 0 znamená, že při tomto osvětlení není možné rozeznat barvy.

Hodnota 100 znamená, že je to světelný zdroj, který umožňuje přirozené plné podání barev.

Žárovka s označením L 18W/840:

s příkonem 18W,

indexem podání barev: 80 %,

barvou světla 40: teplota chromatičnosti 4000 v Kelvinech, tzn. studená bílá.

Tabulka: Značení žárovek OSRAM

Teplota chromatičnosti (K) Běžný kód Staré značení OSRAM 2700K 827 41 3000K 830 31 4000K 840 21 6500K 865 11

Teplota světla zářivky

Zářivkové trubice je možné dělit jednak podle teploty světla, která je uvedena v Kelvinech (K) a dále podle indexu podání barev Ra. Narazit můžete i na zářivky s původním značením OSRAM.

Pokud zářivka žádný kód nemá, bude se jednat o speciální světelný zdroj, jehož barva světla neleží na Kelvinově stupnici. Jedná se např. o všechny barevné zářivky, UV zářivky, germicidní trubice, nebo i trubice do akvárií.

Tabulka: Značení zářivek – teplota světla, OSRAM a aktuální značení

Původní značení OSRAM Teplota barvy Nové značení Ra – index podání barev K – Kelvinova stupnice 10 Studená denní bílá 765 70-79 6500 11 Studená denní bílá 865 80-89 6500 12 Denní bílá 954 Nad 90 5400 20 Chladně bílá 640 60-69 4000 21 Chladně bílá 840 80-89 4000 22 Chladně bílá 940 Nad 90 4000 26 Bílá 835 80-89 3500 31 Teple bílá 830 80-89 3000 32 Teple bílá 930 Nad 90 3000 41 Interna 827 80-89 2700

Když už teď všem žárovkám a zářivkám rozumíte, tak je zhasněte. Užijte si klid, ticho a tmu i mimo výpadek elektrické sítě. A to nejen poslední sobotu v březnu, kdy tmou oslavujeme Hodinu země, kdy cílem této akce je zvýšit povědomí o tom, jak naše spotřebitelské chování ovlivňuje planetu a životní prostředí na ní. Kvůli energetickým úsporám se například v českých zemích v roce 1916 zavedlo také střídání zimního a letního času.

Denní světlo – teplota

Chladné bílé světlo sice dokáže dobře zdůraznit detaily a kontrasty a je ideálním osvětlením pro použití v kancelářích, halách, chodbách či kuchyních. Pro zdraví očí je však nejlepší přirozené denní světlo. Některé žárovky ho dokážou napodobit velmi věrohodně. Denní světlo má teplotu přibližně 5600K. Svítidlo, které vydává světlo o těchto hodnotách je proto ideální volbou pro nejčastější použití především v domácnostech a hodí se pro většinu běžných činností včetně čtení a psaní.

Teplota světla pro rostliny – osvětlení rostlin

Pokud chcete rostlinám nahradit denní světlo, je potřeba jim poskytnout světelný zdroj, který jim zajistí fotosyntézu a další fyziologické procesy nutné k jejich životu. Barevná teplota slunečního světla je přibližně 5600K. Ideální jsou proto LED svítidla, která poskytují celou škálu barev.

Domácí potřeby Franta – kuchyňské a domácí potřeby

Ať už potřebujete vybavit novou domácnost nebo doplnit vybavení do stávající kuchyně, obraťte se na obchod Domácí potřeby-Franta.

Své zákazníky si hýčkáme, a proto pro vás máme připravenéa pravidelné. Při nákupu nad 2500 Kč můžete využítnebo se staňte členy. Využít můžete takéS Frantou je zkrátka radost nakupovat. V internetovém obchodě vybírejte v kteroukoli denní i noční hodinu pěkně z pohodlí domova. V kamenných prodejnách vás rádi přivítáme v Po-Pá od 8.00 do 17.30 h a v sobotu od 8 do 12 h. Najdete nás. S nákupem domácích potřeb vám rádi poradíme, vše vám ukážeme a společně vybereme nejlepší kousky do domácnosti.


Leave a comment