Test 10 nejlepších dětských kol 2022

Test 10 nejlepších dětských kol 2022

Jak vybrat dětské kolo

Při výběru dětského kola hraje roli zejména věk, respektive výška jeho uživatele, tedy samotného dítěte. Ačkoli koupě dětské kola nemusí být levnou záležitostí, obecně se nedoporučuje kupovat dítěti větší kolo s tím, že do něj vyroste. Kolo by totiž mělo být pro dítě snadno ovladatelné.

V tomto ohledu je nutné dbát i na zkušenosti dítěte s jízdou na kole. Bude ke kolu potřebovat přídavná kolečka, nebo na kole již nějaký ten rok jezdí? Postačí mu přední brzda na řídítkách a brzdění pedály, nebo jej už chcete zasvětit do tajů převodníků?

V tomto článku vám poradíme, jak vybrat vhodné dětské kolo pro vaši ratolest. Nebude chybět ani zmínka o doplňcích na kola či cenových hladinách, ve kterých se prodávají. V závěru článku vás také čekají tipy, jak naučit dítě jezdit na kole.

Dětské kolo, nebo odrážedlo?

V případě, že je vaše dítko ještě malé a s jízdou na kole má teprve začít, je na zvážení, jaký typ dětského kola, respektive nástroji k tomuto pohybu určenému mu pořídíte. Jistou alternativou k dětskému kolu je odrážedlo.

Odrážedla a nejmenší dětská kola se prodávají ve stejných velikostech, je proto na vás, jaký způsob k učení zvolíte. Právě pro tyto začátky je dobrou volbou odrážedlo, které vypadá jako klasické kolo, pouze mu chybí šlapátka. Dítě jej tedy uvádí do pohybu odrážením nohou od země.

Druhou variantou je pořízení již klasického dětského kola. I ta jsou k dostání také v malých velikostech vhodných i pro děti od 2 let. Pokud se ale jedná o kola pro ty nejmenší, cyklistikou nepolíbené děti, určitě je na místě zakoupit kolo s přídavnými balančními kolečky, aby tento nový způsob pohybu nebyl pro dítě obtížný a hlavně bolestný.

Velikost dětského kola

Velikost dětského kola závisí na věku, nebo spíše výšce dítěte. Při výběru správné velikosti je důležité dodržovat následující pomůcku pro volbu ideální velikosti: pokud se dítě postaví obkročmo rámu kola a stojí nohama na zemi, mezi jeho rozkrokem a horním rámem kola zůstane volné místo asi o velikosti pěsti.

Velikostí kola se rozumí výška rámu, tedy vzdálenost mezi středovou osou rámu a koncem sedlové trubky. Udává se nejčastěji v palcích, podobně jako velikosti bicyklů pro dospělé. Druhým způsobem určení velikost je průměr kol, který je u dětských kol více obvyklý. Ten je také udáván v palcích a v případě dětských kol začíná na velikosti 12”.

Jiné velikosti kol jsou vhodné pro jinak vysoké a staré děti. Tyto hodnoty uvádíme níže v tabulce. Hodnoty jsou však pouze orientační, vždy je nejlepší, pokud si dítě může kolo před pořízením samo vyzkoušet.

Velikost kola Výška postavy Výška od země po rozkrok Věk dítěte 12” 80-95 cm cca 40 cm 2-4 roky 14” 95-115 cm cca 45 cm 3-5 let 16” 100-125 cm cca 50 cm 4-7 let 20” 105-135 cm cca 60 cm 6-9 let 24” 115-155 cm cca 65 cm 8-12 let 26” 155 a více cm cca 70 a více cm 10 a více let

Nejmenší dětská kola

Do této kategorie spadají nejmenší dětská kola o průměru kol 12” – 16”. Většinou následují odrážedla. Dítě se na nich učí šlapat, brzdit a zároveň držet stabilitu. K tomu napomáhají přídavná kolečka, která je často možno odmontovat, až se dítě stabilitě naučí.

Tato kola ještě nemají převody, brzda bývá nejčastěji v podobě zpětného záběru šlapadel, někdy nechybí ani přední ruční brzda. Důležité je, aby šlo desátko i řídítka výškově nastavit, aby kolo mohlo růst zároveň s dítětem. Rovněž dbejte na bezpečné zakončení řídítek bez ostrých hran a řetěz krytý chráničem.

Pokročilejší dětská kola

V případě pokročilejších dětských kol mluvíme o velikosti kol 20 palců. Touto velikostí dítě vstupuje do světa převodů. Převody jsou však pouze zadní, nejčastěji se 6 stupni. Řazení se ještě neprovádí páčkami, ale otočným systémem Grip Shift. Brzdy jsou v tomto případě již ruční, pákové, a kola se tak vybavením celkově blíží modelům pro dospělé. Výhodou je také odpružená vidlice.

Největší dětská kola

Největší dětská kola, nebo také kola juniorská, se už téměř ve všech aspektech podobají kolům pro dospělé. Velikost začíná na 24”. Běžnou součástí je již zadní i přední převodovka, řazení páčkami a dvě ruční brzdy. Odpružená vidlice je samozřejmostí.

Tyto kola se od těch pro dospělé liší v podstatě jen svou velikostí. S rostoucí velikostí se navíc můžete začít rozhodovat mezi různými typy kol: silničními, trekingovými či horskými podle preferovaného způsobu jízdy.

Konstrukce

Konstrukce dětského kola se v mnohém neodlišuje od kol pro dospělé, v tomto případě se jedná o jejich zmenšenou verzi. I dětská kola se skládají z rámu, kol, řídítek, sedátka, pedálů, brzd a řetězu. Větším dětským kolům však nechybí ani odpružení či převody.

Rám

Hovoříme-li o rámu kola, jistě vás jako první napadne rozdělení na dámské a pánské modely. To u dětských kol není běžné. Nejmenší dětská kola jsou svým tvarem univerzální, rozdíly mohou přicházet u pokročilejších modelů zhruba od 20”.

Co se však liší model od modelu, je výrobní materiál rámu. Mezi nimi vyniká hliník, hořčík, ocel, karbon scandium a zřídkakdy i titan, přičemž každý materiál nabídne rozdílné vlastnosti.

Hliník – Je především lehký a má dobrou tuhost, je však méně pružný.

Ocel – Ocel je opakem hliníku. Ocelové rámy jsou spíše na levnějších kolech, vynikají tuhostí a pružností, jsou však poměrně těžké.

Karbon a hořčík – Tyto materiály jsou pevné, pružné a velmi lehké, což se promítne do vyšší ceny.

Titan – V tomto případě se nevyhnete vysoké pořizovací ceně. Ta je však vykoupena špičkovými vlastnostmi na poli tuhosti i jiných parametrů.

Kolo by pro dítě nemělo být těžké na manipulaci, mělo by ho bez problému zvednout i položit na zem. Proto je důležité, aby si jej dítě mohlo vyzkoušet.

Odpružení

U dětských kol hovoříme o odpružení nejčastěji od pokročilejších modelů, tedy od průměru kol 20”. Na rozdíl od kol pro dospělé, která mohou disponovat celoodpružením, se zde jedná pouze o odpruženou přední vidlici. Ta se postará o pohodlnější jízdu i v náročnějším terénu.

Brzdy

Stejně jako u kol pro dospělé se i u dětských kol setkáte s dvěma brzdami, přední a zadní. Přední bývá klasicky ruční. Zadní brzda je však u menších dětských kol v podobě zpětného záběru šlapadel, kdy dítě zabrzdí jednoduše tím, že šlape dozadu (Zdroj: U větších kol tento mechanismus nahradí ruční brzda, potom jsou tedy obě brzdy ruční.

Převody

Dětská kola jsou převodníky opatřena až od velikosti 20”, což je velikost určená zhruba pro děti od 6 let. Aby byl vstup do světa převodů co nejjednodušší, bývají tyto převody pouze zadní, nejčastěji šestistupňové a namísto páček jsou ovládány otočným mechanismem s názvem Grip Shift.

Klasické převodovky, tedy přední i zadní, navíc ovládané páčkami, jsou u dětských kol běžné až od velikosti 24”, kdy jsou tato kola svou výbavou již srovnatelná s těmi pro dospělé.

Doplňkové vybavení

Doplňky jsou na dětském kole nezbytnou součástí, protože kromě funkčních prvků plní především bezpečnostní funkci. Na dětská kola můžete pořídit následující komponenty, nebo se poohlédnout po modelech, které jimi již disponují:

Kryt na řetěz – Plastové krytky chránící řetěz bývají nejčastěji na menších kolech. Chrání řetěz, ale i samotného cyklistu, protože se díky nim v řetězu nezasekne tkanička nebo nohavice.

Zvonek – Pro dítě jistě zajímavý interaktivní doplněk, který má také bezpečnostní funkci. Zvoněním může dítě dát o sobě vědět, což ocení i starší cyklisté pohybující se například na rušných cykostezkách.

Praporek – Neplní pouze estetickou funkci, ocení jej zejména rodiče. Díky vysokému vlajícímu praporku na zadní části kola své dítě neztratíte z dohledu.

Gripy – Gripy neboli úchyty řídítek určí, jak pohodlně se dítěti bude kolo ovládat, respektive jak dobře se mu budou držet řidítka. Bývají vyrobeny z gumy. Důležité je především jejich zakončení, konce řidítek by neměly být ostré.

Sedla – S pohodlím jízdy souvisí také sedla. U kol se běžně liší svou šířkou vhodnou pro dané pohlaví, což se u dětských kol ještě tolik neodlišuje, ale také tvrdostí. Pro rekreační jízdu se hodí spíše měkčí sedla.

Blatníky – Pokud se s dítětem rozhodnete vyjet dál z hřiště, a to navíc i za horšího počasí, jistě přijdou vhod blatníky. Ty ochrání nejen dítě na kole před vodou či blátem, ale také jeho okolí.

Helma – Nezbytným bezpečnostním doplňkem je také helma. Ta je pro malé cyklisty až do 18 let povinná. Jejich výběru jsme věnovali samostatnou stránku.

Ceny

Jako všechny produkty můžeme i dětská kola rozdělit do několika cenových kategorií. Ty se liší nabídkou modelů v různých velikostech. Nejlevnější jsou kola nejmenší, ceny rostou víceméně úměrně s velikostí kol.

Cena do 3 000 Kč

V této cenové hladině se setkáte nejčastěji s nejmenšími dětskými koly o velikosti 12”, budou tedy vhodná pro nejmenší cyklisty. Většině nechybí přídavná balanční kolečka, kryty na řetěz, a dokonce ani zvonky či jiné užitečné vybavení.

Cena od 3 000 do 6 000 Kč

S rostoucí cenou rostou velikosti nabízených modelů, ve střední cenové třídě proto najdete také pokročilejší dětská kola. Jejich velikost se nejčastěji pohybuje na 20”, výjimkou ale nejsou i levnější 24” kusy, které nabídnou podobnou výbavu, jako kola určená pro dospělé. Na výběr se vám dostane mnoha barevných provedení i doplňků.

Cena nad 6 000 Kč

V nejvyšší cenové relaci najdete již téměř výhradně juniorská kola s bohatou výbavou. Kola svými velikostmi postupně přechází v ta pro dospělé, a tak můžete začít vybírat i mezi trekingovými, silničními či horskými modely.

Ceny nejdražších dětských kol mohou šplhat i do desetitisíců korun. Takové modely potom nabídnou precizní zpracování v podobě kvalitních a lehkých materiálů či celoodpružení.

Jak naučit dítě jezdit na kole

Máte malé dítko, který byste rádi začali učit jezdit na kole? Tato kapitola se vám může stát užitečným pomocníkem, jak vychovat malého cyklistu.

Individuální přístup

Ze začátku je důležité si uvědomit, že každé dítě má jinou povahu, a je proto nutné k němu přistupovat podle jeho potřeb. Některá dítka se vrhají do nových zážitků po hlavě a jízda na kole pro ně může být hračka. Jiné děti mohou být bojácné, nesoustředěné, nebo mít například problémy s rovnováhou. Je proto podstatné každé dítě učit individuálně.

Vhodný věk

Tato záležitost je také velice specifická, záleží na jiných schopnostech a dovednostech dítěte. Obecně se doporučuje věk 2 až 3 roky jako ten, kdy je vhodné začít s jízdou na nejmenším dětském kole nebo odrážedle. Ze začátku také můžete dítě na malém kole připoutat tažnou tyčí k vašemu kolu a podnikat s ním výlety tímto způsobem.

Nikdy není pozdě na začátky na kole. Problém by však mohl nastat, budete-li učit jezdit starší dítě na 20 a vícepalcovém kole. Tato kola jsou již totiž opatřena převodníky a dvěma ručními brzdami, které se pro začátky obecně nedoporučují a dítěti by novou dovednost mohly zkomplikovat.

Správná velikost kola

Pro dítě je důležité vybrat správnou velikost kola. Ty jsme si popsali v kapitole výše. Ačkoli děti rychle rostou, je nutné, aby jim kolo nebylo příliš malé, ani příliš velké, a mohly se tak jízdě naučit co nejrychleji a nejpohodlněji. Dítě na kole by vždy mělo dosáhnout nohama na zem a rukama na páku přední brzdy na řidítkách.

Vhodný terén

Aby začátky na novém dopravním prostředku nebyly pro dítě příliš těžké, je vhodné zamyslet se také nad volbou terénu. Za nevyhovující jsou považovány rušné cyklostezky, kde se dítě nemůže soustředit.

Pro úplné začátky se doporučují klidnější obytné zóny bez automobilového provozu, slepé cesty či nevyužívané parkoviště. Nebojte se také zvolit mírně nakloněný terén, který dovolí dítěti mírně zvýšenou rychlost, aby se naučilo potřebné stabilitě na kole.

Nezbytné doplňky

Pokud začnete dítko rovnou učit na nejmenším dětském kole a nikoli na odrážedle, nezapomeňte na užití přídavných balančních koleček. Ta by měla být odnímatelná nebo se dát zvýšit tak, aby se dítě postupně učilo stabilitě a použila je jen v případě nevyhnutelného pádu. Použití těchto koleček sice může dobu k naučení jízdy na kole prodloužit, ale pomůže dítěti odbourat strach z možného převrhnutí se.

Technika

První metry na kole se jistě nevyhnou bez přidržování dítěte. Nedržte jej však za tričko nebo krk, čímž mu zabráníte v učení se rovnováze. Vhodnějšími místy k přidržování je sedlo nebo ramena.

Dítě vždy přidržujte při rozjezdu a několik metrů po něm, aby nabylo rychlosti a potřebné rovnováhy. Potom jej můžete pustit, nikdy ale nezastavujte, jděte či běžte stále vedle dítka. Nezapomeňte mu vysvětlit systém brždění a nabídněte pomocnou ruku v případě, že si nebude jisté, nebo se bude bát.


Leave a comment