Pokojové květiny v koupelně: u okna i pod umělým osvětlením

Pokojové květiny v koupelně: u okna i pod umělým osvětlením

Nový rok 2021 v novém (4. díl): Osvětlení zrcadla v koupelně

Domů > Blog o LED osvětlení > Inspirace > Nový rok 2021 v novém (4. díl): Osvětlení zrcadla v koupelně

Už při plánování nové koupelny, ještě než začnete bourat a kupovat nové zařízení, myslete opravdu na všechno. Při celkové rekonstrukci a změně dispozic místnosti nezapomeňte pečlivě rozvážit rozdělení místnosti na jednotlivé zóny, co se bude v které části odehrávat a podle toho zakreslete do plánu taky vhodné LED osvětlení a rozmístění potřebných zásuvek. Na každou činnost potřebujete jiné světlo. Jiné svítidlo vám stačí při sprchování, jinak potřebujete vidět na prádlo, které vkládáte do pračky. Nejvíc si promyslete prostor u zrcadla, kde se líčíte či holíte, tam je opravdu důležité, aby váš odraz byl co nejvěrnější, když se upravujete do práce a do společnosti. Navíc je velmi důležité myslet i na bezpečnost vzhledem ke zvýšené vlhkosti v této místnosti.

Obrázek: Osvětlení u zrcadla je nejdůležitější

Zóny v koupelně

Při plánování osvětlení koupelny je potřeba myslet hlavně na bezpečnost, proto je nutné použít svítidla s odpovídajícím krytím. Koupelnu můžeme rozdělit pro potřeby osvětlení na několik zón.

Zóna 0 se nachází přímo v umyvadle, vaně či sprchovém koutě, do těchto míst se běžně žádná svítidla neumisťují. Výjimkou jsou jen masážní vany a sprchové kouty.

1. zóna je v nejbližším okolí vany či umyvadla. Vhodné je zde použít například LED pásky s trafem umístěným mimo zónu 0 a 1. Vždy je zapotřebí dodržet krytí minimálně IPX4. Svítidla, musejí být pevně upevněná s pevným elektrickým připojením. Dále s ochranou SELV a s napětím nepřesahujícím AC 25 V nebo DC 60 V.

2. zóna se nachází ve vzdálenosti přibližně 60 cm od vany. Svítidla v této zóně musejí splňovat krytí minimálně IPX4. Doporučuje se instalovat pouze pevně připevněná svítidla s napětím DC 12/24 V a napájecím zdrojem umístěným v zóně 3.

3. zóna neboli vnější zóna, která je ve vzdálenosti 2,4 m od vany či umyvadla, je vhodná pro použití jakéhokoliv svítidla.

Jak dobře osvětlit zrcadlo

V první řadě si musíme uvědomit, že je vlastně důležitější, dobře osvětlit osobu, která se do zrcadla dívá než samotné zrcadlo. Jasně víte, že nejlepší je denní světlo, ve kterém se vidíme tak, jak nás uvidí ostatní. A ve vlastním domě už okno v koupelně máme, anebo si ho můžeme při rekonstrukci naplánovat.

Obrázek: Svítidlo nad zrcadlo v koupelně

Jinak to ale bude v malé panelákové koupelně. Tam musíme hledat jiné řešení. Napadlo vás třeba, pokud máte dostatek denního světla v místnosti, která s koupelnou sousedí, že můžete po odstranění umakartového jádra vyzdít nahoře u stropu (nejčastěji v kuchyni nad linkou) jednou řadou luxfer?

Skleněné tvárnice vám přinesou do koupelny světlo a zároveň jí také přidají nádech jedinečnosti a unikátnosti.

Jaké světlo se hodí k zrcadlu a proč

U umyvadla v koupelně si nejenom čistíte zuby, umýváte vlasy, ale děláte i činnosti, na jejichž výsledku vám nejvíc záleží. Úpravou svého zevnějšku dáváte svému okolí najevo svůj vztah k vlastní osobě i k ostatním. Nejvíce pozornosti věnujte proto výběru světla u zrcadla.

Pro péči o pleť, líčení a holení je důležité správně vybrat umělé LED osvětlení, které věrně zobrazí váš obličej v zrcadle. Musíte počítat s tím, že každé umělé světlo jinak ovlivňuje vnímání barev ve srovnání s tím, jak je vidíme v normálním denním světle. Hodnota tohoto zkreslení CRI (Color Rendering Index) se udává v rozmezí 0 až 100, přičemž hodnota 100 platí pro denní světlo. Čím vyšší je index, tím více budou barvy na umělém světle věrnější těm na denním světle. Hodnoty nad 80 CRI jsou pro osvětlení zrcadel v domácnostech optimální, úplně nejlepší jsou světla nad 90 CRI.

Jaké LED osvětlení do koupelny vybrat

Pro osvětlení zrcadla se hodí neutrální barva světla. Teplota barvy světla neboli chromatičnosti se vyjadřuje v kelvinech, doporučuje se používat žárovku se 4000 K či vyšším číslem.

Opravdovým luxusem je zrcadlo se zabudovanými energeticky úspornými LED diodami, které vám umožní volit si intenzitu světla, měnit barvu podsvícení od studené (6500 K) po teplou (2800 K) bílou. To vše může být na dálkové ovládání. Pokud jste zvyklí na koupelnovou skříňku nad umyvadlem, můžete mít podobné moderní řešení se zabudovaným osvětlením přímo ve skříňce.

Pokud už máte ve své koupelně pěkné svítidlo s klasickou zářivkou, stačí pouze vyměnit za úspornější LED zářivku a podobně to můžete udělat se žárovkami. Dalším řešením kolem zrcadla, po stranách i seshora, je nalepení LED pásků, kterými perfektně osvítíte svůj obličej (nejlépe ve variantě denní bílá). Budete si připadat jako hollywoodská hvězda. Až si budete pořizovat LED pásek do koupelny, myslete na to, že musí být opatřen krytím IP 54, což znamená, že je krátkodobě chráněn proti stříkající vodě a prachu.

Vhodné je taky polohovatelné LED svítidlo nad zrcadlo. Můžete ho rovnou namontovat, není potřeba nic dalšího dokupovat. Vyzařuje přirozené denní světlo s teplotou 4000 K. Světelný zdroj ve svítidle nelze vyměnit.

Nové osvětlení vám přinese nové pocity z vaší koupelny. Pozorně vybírejte, ať jsou co nejpříjemnější.

Předchozí díly seriálu Nový rok 2021 v novém:

Praktičtější koupelna Geberit

Výrobky, které jsou intuitivní a snadno se používají - pro ty, kteří chtějí mít jistotu, že se po renovaci nebo přestavbě koupelny mohou těšit z optimální funkčnosti.

Sanitární výrobky pro koupelny musí být přizpůsobeny uživatelům. Váš každodenní rituál hygieny v koupelně by měl být co nejvíce intuitivní a bez stresu. Výrobky, u kterých si musíte přečíst rozsáhlý návod k použití nebo které mají komplikované ovládání, se často kazí a je třeba je dát opravit. Je to otravné, frustrující a stresující - zbytečně vás to stojí drahocenný čas a peníze. Proto vyvíjíme řešení, které jsou spolehlivé, snadno se používají a jsou nenáročné na údržbu.

Lepší koupelny, lepší život

Pokojové květiny v koupelně: u okna i pod umělým osvětlením

Koupelna plná uklidňující zeleně, to je vskutku vábivá představa. A není tak těžké ji zrealizovat. Stačí jen vybrat odolné druhy rostlin a dle potřeby dosvěcovat. A i pokud je koupelna zcela bez okna, lze denní světlo umělým plně nahradit.

Milovníci květin často řeší v bytech problém s nedostatkem světla pro pokojové rostliny, a to nejen pokud si je přejí pěstovat v koupelně. Problém nastává, pokud máme okna orientována na sever a přitom pěstujeme rostliny náročnější na světlo (situace se ještě zhorší za zamračených zimních dnů), ale i ve slunném bytě, kdy máme rostliny z nejrůznějších důvodů na takovém místě, kam mnoho přirozeného světla nedopadá.

Přisvěcování lze využít nejen v koupelně

U malého okna v koupelně, které navíc často bývá orientováno na sever, budou prosperovat stínomilné rostliny, jejichž výběr je však omezený. Patří mezi ně např. některé kapradiny, kterým bude vlhký vzduch v koupelně vyhovovat, dále aspidistra, monstera, některé pepřince a další.

květina na umyvadle Zdroj: Archiv

Dalším řešením je rostlinám uměle přisvětlovat. K pouhému „doplnění“ nedostatečného osvětlení můžeme u menších rostlin použít lampičky či osvětlovací tělesa s úspornými žárovkami umístěné v blízkosti rostlin, větší pokojovky můžeme přisvětlovat např. zářivkami. Svítidla však vždy musí mít větší podíl modrého a červeného spektra světla, které napodobuje světlo denní a rostlinám umožňuje fotosyntézu. Mnohé zářivky jsou určené přímo pro pěstování rostlin.

rostlina umístěná vedle vany Zdroj: archiv

Kolik světla potřebují?

Osvětlení můžeme zapínat ručně, výhodnější je však spouštění prostřednictvím spínacích hodin.

Může vás zajímat 18 Zahrada Bambus jako solitér, půdopokryvná rostlina, živý plot, pokojovka… Zdraví Pokojové rostliny čistí vzduch

Nutná intenzita světla i doba osvětlování závisí především na konkrétních rostlinách (jejich náročnosti na světlo) a na množství světla, jež dopadá na místo, kde je pěstujeme. Stínomilnějším rostlinám tak může stačit dosvětlování i slabším zdrojem světla dvě až tři hodiny v zimě po západu slunce, pouze pro prodloužení krátkého dne.

Náročnějším květinám pěstovaným ve stinných podmínkách musíme svítit i přes den několik hodin světelným zdrojem větší intenzity.

Pokud nevíme, kolik světla rostliny potřebují, lze to jednoduše zjistit jejich pozorováním. Nedostatečně osvětlené rostliny jsou bledé – světle zelené až světle žluté stonky jsou vytáhlé, listy křehké a rostliny nenakvétají.

kytka pod oknem v koupelně Zdroj: Archiv

Květiny pod umělým sluníčkem

Pokud chceme květiny pěstovat například v koupelně bez okna nebo v tmavé chodbě, nezbývá než investovat do kvalitních, dostatečně silných a zároveň úsporných světelných zdrojů a svítit rostlinám několik hodin denně. Většina pokojových rostlin roste i pod čistě umělým (ovšem s vhodným spektrem) světlem dobře, zdroj světla by však neměl být od rostlin příliš vzdálený – se vzrůstající vzdáleností intenzita světla klesá a museli bychom použít mnohem silnější zdroj. Optimální vzdálenost zdroje světla od rostliny je kolem 20–40 cm, maximální do 70–100 cm (podle síly zdroje).

osvětlený mini skleník Zdroj: Archiv

Zdroj světla také musí splňovat estetické požadavky – zářivka zavěšená na kabelech ze stropu koupelny do požadované vzdálenosti od rostlin může být sice v koupelně bez okna dostatečnou náhradou za přirozené slunce, avšak bezpečnostní ani estetické parametry určitě splňovat nebude. Proto vybíráme spíše menší rostliny, které vhodně umístíme na police nebo do vestavěných nik se zabudovaným osvětlením napojeným na spínací hodiny. Vhodné jsou menší zářivky, speciální výbojky nebo v poslední době stále oblíbenější LED diodová svítidla.

Pokud máme v koupelně víc místa, můžeme si v ní zařídit i malý květinový skleníček osvětlený zářivkami pro pěstování rostlin a vytvořit si tak malou a velmi pohlednou botanickou zahradu.


Leave a comment