Plynové varné desky – nejrůznější styly a záruka 5 let

Plynové varné desky – nejrůznější styly a záruka 5 let

Požární bezpečnost plynového zařízení: pravidla pro bezpečný provoz plynových spotřebičů

Potřebné normy a pravidla pro provoz plynových spotřebičů se často nedodržují, protože většina uživatelů nemá plně potřebné znalosti a dovednosti. Svědčí o tom i skutečnost, že majitelé používají stovky tisíc vadných plynových spotřebičů. A nemyslí na hrozící nebezpečí.

Souhlasíte, je škoda trpět následky úniku plynu nebo vadným plynovým spotřebičem. Ale napravit situaci není obtížné - měli byste začít studiem pravidel, která výrazně sníží pravděpodobnost život ohrožujících situací. V tomto článku budeme hovořit o tom, co je požární bezpečnost plynového zařízení a jaké normy je třeba dodržovat při provozu různých zařízení využívajících plyn.

Každodenní bezpečnostní pravidla

Před použitím plynového spotřebiče je třeba provést řadu povinných úkonů.

Konkrétně je nutné:

Zkontrolujte zápach plynu. Zkontrolujte trakci. Je třeba si uvědomit, že její nepřítomnost je přímým ohrožením života. Otevřete okno. Moderní ventilační výrobky z kovu a plastu lze instalovat. K tomu by mělo dojít během celého procesu spalování energie. Sledujte činnost plynového spotřebiče. To znamená, že pracovní vybavení by nemělo zůstat bez dozoru. Vypněte kohouty plynového spotřebiče, pokud již nepotřebujete.

A také je třeba si uvědomit, že elektrická kapuce umístěná nad plynovým sporákem musí být zapnuta před zahájením procesu spalování plynu. Není-li sled sledován, mělo by se použití specifikovaného zařízení zdržet.

Co dělat s únikem plynu?

Tvorba směsi plynu se vzduchem v místnosti je požár a výbušný jev. A často vede ke smutným důsledkům. Proto je při identifikaci úniku nutné přijmout vhodná opatření.

Přítomnost nebezpečí je určována charakteristickým zápachem „modrého“ paliva (do plynu jsou přidávány zvláštní látky - vonné látky - s ostrým nepříjemným zápachem, aby si uživatelé mohli snadněji všimnout úniku). Z bezpečnostních důvodů můžete také nainstalovat speciální zařízení, které detekuje únik plynu - .

Úniky se nejčastěji vyskytují v oblasti plynových rozvodů a jeřábů.

Po zjištění vůně paliva je nutné provést řadu akcí, konkrétně:

Vypněte kohouty plynových spotřebičů (pokud jsou otevřené). Uspořádat větrání místnosti. Tím se rozumí otevírání oken a dveří pro zajištění výměny vzduchu. Současně je zakázáno zapínat elektrické odsavače par, používat jiné elektrické spotřebiče, zapalovače, osvětlovací zařízení. Opusťte místnost, kde je detekován únik. Pokud jsou však v nebezpečné zóně přítomni další lidé, je třeba je informovat a upozornit na nutnost dodržovat bezpečnostní opatření. V případě potřeby zorganizujte evakuaci. V tomto případě nemusíte používat elektrická zařízení (například volání, telefony). To znamená, že probudíte obyvatele sousedního bytu, stačí klepat a nestisknout tlačítko Volat. Upozorněte služby gorgaz na pohotovosti voláním na číslo 104 (04). Je však třeba mít na paměti, že lze volat pouze na bezpečném místě, což není místnost nasycená plynem.

Speciální služby mohou přijít na opravu úniku kdykoli během dne. A musí být povoleno do nezbytné budovy, do prostor.

Jakmile zjistíte netěsnost nebo zjistíte závadu, která může vést k netěsnosti nebo již vedla, musíte bez problémů zavolat na plynovou službu. Stejně jako další nezbytná opatření. Jinak můžete zaplatit pokutu ve výši 1–2 tisíc rublů (podle článku 9.23 Správní řád Ruské federace) A to je, pokud všechno šlo bez důsledků a nebylo ohroženo životy občanů a poprvé došlo k chybě.

Nezbytná opatření by měla být přijata bez ohledu na to, kde je detekován charakteristický zápach paliva - uvnitř, venku, na jiných místech. To znamená, že postup je stejný pro všechny situace.

Při detekci zápachu plynu se nemusíte ujišťovat, že není silný. Vzhledem k tomu, že k výbuchům s možným následným zapálením dochází jen při nízké koncentraci „modrého“ paliva, nepřekračuje 5–15% objemu místnosti. A s větší hodnotou, palivo prostě hoří.

V případě nesprávného fungování plynových spotřebičů, problémů s elektroinstalací, které ohrožují tvorbu směsi plynu se vzduchem, musí majitel zajistit jejich opravu a v případě potřeby výměnu.

Pokud majitel objektu, budova tam bude po dlouhou dobu nepřítomna, je nutné kontaktovat gorgaz (raigaz) a vypnout přívod plynu. Jaké je jedno z opatření k zabránění úniku energie.

Pravidla pro používání plynových spotřebičů

Protože uvedené zařízení může být různých typů, měli byste znát funkce bezpečného provozu každého z nich.

Pohled # 1 - plynová kamna

Plynový sporák mají právo používat pouze osoby, které byly speciálně vyškoleny v bezpečném používání.

Pravidla sama o sobě říká, že:

majitel musí udržovat kachle v čistotě, a co je nejdůležitější, v dobrém stavu;

Před zapnutím sporáku se ujistěte, že jsou všechny jeho kohoutky, stejně jako kohoutek před samotným spotřebičem, zavřené, okna v místnosti musí být otevřená;

Nejprve by měl být zdroj plamene přiveden k požadovanému hořáku a poté otevřete kohout;

barva plamene by měla být namodralým fialovým (zeleným) odstínem, výška plamene průměrně 2-2,5 cm (měla by reagovat na změnu polohy kliky jeřábu).

Pokud jsou detekovány známky poruchy nebo plamen začíná měnit barvu z modré na jinou, zatímco kouří, musí být kamna okamžitě vypnuta.

Vzhledem k tomu, že fakta neúplného spalování plynu jsou na tváři, což vede k požáru, v místnosti vzniká výbušná směs plynu a vzduchu. A kouřový plamen signalizuje, že se hromadí oxid uhelnatý. Což může za určitých podmínek také hořet.

Proveďte opravy sami , provést změny v jejich designu nestojí za to. Totéž platí pro výměnu, převod.

Zjištění závad, známky nesprávného fungování zařízení musí být neprodleně nahlášeny plynárenské službě.

Je nutné pravidelně kontrolovat použitelnost zařízení (doporučené časy jsou uvedeny výrobcem v pokynech pro konkrétní model plynového zařízení). S čím by měli specialisté na plynárenské služby spolupracovat .

Pohled # 2 - plynový kotel

Aby nedocházelo k úniku energie a požáru, lze jakýkoli ohřívač používat pouze s pohonem. Což by mělo být zkontrolováno před zapnutím a také několik minut po zahájení používání.

Provozovat lze pouze servisní plynový kotel. Stejné pravidlo platí pro jeho . Kromě toho je třeba dodržovat řadu doporučení, aby se předešlo vzniku nebezpečí požáru.

Jmenovitě:

okno musí být během provozu kotle otevřené a jeho přítomnost v místnosti, která slouží jako pec, je předpokladem, doporučujeme seznámit se s požadavky na ;

před zapálením otevřete bránu (omezovací klapka);

pravidelně sledujte aktuální stav komína, protože jeho obvyklé zamrzání může způsobit hromadění oxidu uhličitého v místnosti.

Před začátkem každé sezóny je majitel plynového kotle povinen provést práce na jeho přípravě k provozu. Což by mělo zahrnovat sledování stavu ventilačních systémů, kouřových výfuků. A pokud existují cizí předměty, nečistoty se čistí, protože stejné saze často způsobují požáry.

Kromě toho je nutné zkontrolovat a včas eliminovat porušení integrity komína.

Opatření protipožární bezpečnosti při provozu stávajících plynových spotřebičů budou neúplná, pokud nebudou uzavřeny vstupní body všech druhů komunikace přes základy budov. Důvod je ten, že plyn může proniknout do budovy skrz praskliny, praskliny a štěrbiny (v případě úniku z podzemních potrubí).

Pokud návrh není stabilní, musíte si uvědomit, že jevy, jako je mlha, jej mohou snížit na kritické hodnoty .

Pohled # 3 - plynová trouba

Plynové pece jsou na principu provozu a jsou konstrukčně podobné kotlům. V důsledku toho jsou pravidla pro bezpečné používání, rizika a příčiny požáru v obou typech zařízení identická. A můžete se s nimi seznámit v předchozí části článku.

Pohled # 4 - okamžitý ohřívač vody

Místnost, ve které je umístěn uvedený proudící plynový ohřívač vody (sloupec), musí být vybavena oknem a odsávacím ventilátorem umístěným na stropě.

Důležitým protipožárním opatřením je v tomto případě pravidelné sledování trakce. Co je třeba udělat před zapnutím ohřívače vody a 3-5 minut po něm.

Testování se provádí pomocí zapáleného zápasu, který musí být přiveden do speciální díry. Pokud je vše v pořádku s tahem, jazyk plamene se vtáhne dovnitř ochranného krytu.

Při ohřevu vody je nutné kontrolovat její teplotu. To znamená, že byste se zařízením neměli opustit místnost. Rovněž udržování zapalovače v pracovní poloze po dlouhou dobu.

Kromě toho je kolona jedním z nejproblematičtějších plynových spotřebičů. Proto by neměl být zahrnut nečinný. Pracovní ohřívač vody můžete používat pouze se správně fungující automatizací. Kromě toho by neměly existovat žádné stopy vnějšího poškození.

Zobrazit # 5 - plynové lahve

Specifikovaný typ zařízení - plynové láhve - nelze použít v případě jakýchkoli poruch.

Je důležité vždy pamatovat na to, že je přísně zakázáno používat oheň, elektrické spotřebiče při výměně prázdné nádrže za plnou.

Válce by neměly být instalovány blíže:

půl metru od plynového sporáku;

metr z jakéhokoli ohřívače;

pokud je ohřívač otevřený, vzdálenost od válce se zvětší na 2 metry.

Je povoleno ukládat válce na ulici, ale k tomu musíte použít kovovou skříňku s větracími otvory.

Nesmíme také zapomenout, že i když jsou dodržována všechna pravidla a doporučení, plynové lahve budou vždy zdrojem nebezpečí. Proto by se mělo pokud možno opustit.

Doporučujeme vidět podrobné v každodenním životě.

Bezpečnostní opatření pro provoz komína

Toto zařízení by mělo poskytovat stabilní trakci ve všech provozních režimech plynových spotřebičů. Ale v obtížných meteorologických podmínkách může dokonce i funkční systém odtahu kouře ztratit účinnost.

A v některých případech dokonce vzniká . Což někdy způsobuje požáry.

Proto je při silných sněženích s mlhou, mrazem, za deště nutné zvláště pečlivé sledování přítomnosti trakce a také musíte sledovat proces spalování.

Kromě toho může snížení účinnosti kouře a zvýšení nebezpečí požáru vést k:

neúčinnost přívodního větrání;

těsné zavírání oken, dveří, které narušuje výměnu vzduchu;

neautorizované připojení přídavných plynových spotřebičů, což zvyšuje zatížení komína, s nímž se nemusí vyrovnat.

Pokud se zjistí známky neefektivního odstraňování produktů spalování, je třeba informovat zástupce gorgaz, další specializované organizace.

Stejně jako majitelé plynových zařízení musí zajistit včasný přístup k odborníkům k ověření funkčnosti .

Obecné protipožární předpisy

Od spotřebitelů se vyžaduje, aby přestali používat jakékoli spotřebiče poté, co byly zjištěny známky funkční poruchy. To platí zejména pro situace, kdy byl zjištěn únik plynu.

Je zakázáno vypínat bezpečnostní automatiku a regulaci při používání plynových zařízení.

A také to není možné:

zablokovat přístup k vodovodním kohoutům plynového stoupačky nebo jej jinak komplikovat;

použít ventilace po uplynutí doby čištění;

libovolně změnit rozvržení plynového zařízení;

zakázat zaměstnancům Gorgaz provádět jakoukoli práci (některé z nich mohou být prováděny kdykoli během dne);

Nechte předškolní děti provozovat plynový spotřebič a děti nesmí být ponechány bez dozoru v místnosti, kde je zařízení umístěno;

Prázdné nebo plné lahve na zkapalněný plyn skladujte v prostorách sklepů.

Neohýbejte, kroucujte gumové rukávy. Pokud je dovoleno poškození jejich vnější vrstvy, měl by se produkt vyměnit. Jinak po nějaké době začne únik paliva.

Je zakázáno vytápět jakékoli prostory pomocí plynových kamen a jiných zařízení, která nejsou pro tento účel určena. Do blízkosti umístěte hořlavé látky, kapaliny.

Normy a doporučení uvedené v tomto článku jsou uvedeny v normách pro požární bezpečnost Airbag 01-93, vstoupil v platnost usnesením Ministerstva vnitra Ruské federace ze dne 6. prosince 1993 N 521.

Závěry užitečné video na toto téma

První video vám pomůže lépe pochopit, jak detekovat únik plynu pomocí improvizovaných materiálů.

Následující video vám pomůže naučit se identifikovat problémy podle barvy plynového plamene.

Správné akce při detekci charakteristického zápachu plynu v místnosti pomohou zabránit požáru. A co přesně je třeba udělat, je popsáno v dalším videu.

Požární bezpečnost při provozu jakéhokoli plynového zařízení je dnes osudem každého spotřebitele. Protože uživatelé jsou osobně zodpovědní za dobrý stav svých kamen, kotlů, válců. A s tímto musí být zacházeno odpovědně. V opačném případě jsou nevyhnutelné drobné a závažné problémy av závažných případech úplné nebo částečné zničení budov, prostor a dokonce i lidských ztrát.

Chcete doplnit výše uvedený materiál doporučeními pro bezpečný provoz plynového spotřebiče? Nebo máte stále otázky, které jsme v tomto materiálu nereagovali? Napište své připomínky, klást otázky, účastnit se diskuse - formulář zpětné vazby je umístěn níže.

Požadavky Na Požární Bezpečnost Plynových Kotlů: Pravidla Pro Uspořádání Prostorů Pro Plynová Zařízení

Plynové kotle, domácí i centrální, patří mezi objekty, kterým je třeba věnovat velkou pozornost a dodržovat všechna pravidla stanovená právními předpisy. Přísné protipožární předpisy pro plynové kotle je třeba důsledně dodržovat; jen zodpovědný přístup může zaručit bezpečnost lidí žijících v jejich blízkosti.

Proč je tak důležité dodržovat rady odborníků a je to opravdu tak bezpečné, nebo je to jen mýtus, který při jejich stavbě ještě více urazí?

Podívejme se na všechny podrobnosti.

Jak psát: Termíny a definice pro plynové kotle

Požárně bezpečnostní předpisy pro kotle

Proč stavět samostatnou kotelnu?

Předpisy pro zřízení samostatné kotelny Vybudování zabezpečovacího systému Elektřina a vodovod Předpisy pro zřízení samostatné kotelnyPožárně bezpečnostní předpisy v doměProč samostatná kotelna? zásobování vodouPravidla pro používání kotlů

Požární bezpečnost kotelen

Požární bezpečnost kotelen Pracovní návyky obsluhy kotelen Požární zařízení pro plynové kotle

Závěry a užitečné video k tématu

Termíny a definice plynových kotlů

Abychom vám pomohli lépe porozumět diskusi, vysvětlíme vám najednou, co se nazývá.

Kotelna je samostatná místnost nebo budova, soubor budov a staveb s technologickým zařízením pro zpracování a rozvod tepelné energie pocházející z dodávky plynu.

Jedná se o zařízení pro vytápění a výrobu TUV, neboť je považováno za nejekologičtější, nejúčinnější v účinnosti a ekonomické v používání

Kotelny -zařízení kotelny zahrnující topnou jednotku, v našem případě kotel; v našem případě kotle, různá zařízení a mechanismy umožňující provádět a řídit výrobu tepelné energie (patří sem komíny, ventilace, alarmy, různé automatiky, dálkové detektory atd.) pro výrobní potřeby bytů, veřejných budov a prostorů jiného využití.

Plynové kotle jsou téměř vždy automatizované, což ve srovnání s kotli na tuhá paliva usnadňuje manipulaci s palivem a jeho podávání.

Odběratel odběratel odebírající tepelnou energii ve formě tepla nebo TUV, dodávanou z kotelny právně na základě smlouvy, vlastnictví, bydliště.

Centrální kotelny - vytápění budov dodávající teplo do více objektů.

Decentralizované budovy autonomního typu.

HVE nebezpečné výrobní zařízení.

Dále se teplárny podle účelu dělí na:

Tepárny, tj. určené k zásobování objektů vytápěním, větráním, klimatizací a TUV. Tepárny/výrobny jsou stejné jako první s doplněním o technologické zásobování průmyslových objektů. Výrobny - pouze pro technologické vytápění. Uplatňuje se v průmyslu.

Požární bezpečnost kotlů je prioritou při schvalování projektové dokumentace pro uspořádání plynových spotřebičů.

Každá plynová kotelna je potenciálně výbušným prostředím, neboť plyn má při porušení provozních předpisů výbušné vlastnosti

Pojďme si nyní přiblížit dokumentaci, která upravuje požadavky na požární bezpečnost staveb.

Předpisy o požární bezpečnosti kotlů

Pro pochopení pravidel a bezpečnostních předpisů je třeba znát legislativu, která vám pomůže vyhnout se zbytečnému papírování a požadavkům na přenastavení.

Hlavní z nich jsou:

SNiP 21-01-97* (SP 112.13330.2011) - o požární bezpečnosti staveb.

PP RF č. 1521 z 26. prosince 2014 - seznam závazných předpisů, včetně předpisů o plynových zařízeních.

Ruská státní norma Nařízení ze dne 03.10.2011 N 5214 - seznam dokumentů, na jejichž základě se dobrovolně zajišťuje dodržování TR o bezpečnosti distribučních sítí plynu.

SP 62.13330.2011 - Distribuční soustavy plynu.

SP 42-101-2003 - základní pravidla pro výstavbu a projektování distribučních soustav plynu.

PP č. 870 - TR bezpečnost rozvodů plynu.

SP 402.1325800.2018 - pravidla pro navrhování rozvodů plynu.

SP 3 (4, 5, 6, 7, 10).13130 - pravidla pro ochranu požárních systémů.

SP 60.13330 2016 - vytápění, větrání a klimatizace.

SP 402.1325800.2018 - "Obytné budovy. Pravidla pro navrhování odběrných plynových zařízení".

SP 89.13330.2016 - Kotelny.

FZ č. 123 - "TR o požadavcích požární bezpečnosti".

PPP č. 390-"O režimu požární ochrany".

NB 105-03.

Všechny ostatní předpisy a nařízení jsou na místě, ale toto jsou základy pro správné vybavení kotelny v souladu se všemi pravidly požární bezpečnosti.

Proč mít v domě samostatnou kotelnu?

Při instalaci otopné soustavy stojí majitel domu před volbou, kde mají být instalovány plynové spotřebiče.

Rozhodnutí může být motivováno estetickými a designovými hledisky a otázkami bezpečnosti (pokud jsou v domě osoby se zdravotním postižením a také děti). Ale kromě toho to může být také způsobeno platnými předpisy týkajícími se kapacity zařízení

Podívejte se na typy kotelen.

Kotelny mohou být umístěny:

vnitř domu - obvykle se předpokládá ještě ve výstavbě, protože postavený dům nemusí mít volnou místnost vhodnou pro tyto parametry;

- obvykle se předpokládá ještě ve výstavbě, protože postavený dům nemusí mít volnou místnost vhodnou pro tyto parametry; na samostatném základu jako přístavba, podél slepé stěny a se vzdáleností 1 metr od nejbližších dveří a oken bez většího spojení s obytným domem;

jako přístavba, podél slepé stěny a se vzdáleností 1 metr od nejbližších dveří a oken bez většího spojení s obytným domem; detašované - umístěné v určité vzdálenosti od hlavního domu.

Podle předpisů, pokud výkon plynových spotřebičů nepřesáhne 60 kW, mohou být umístěny v kuchyni (s výjimkou kuchyňské niky), kuchyni s jídelnou, ostatních nebytových prostorách, s výjimkou koupelen a WC.

Minimální objem spalovacího prostoru pro výkon 30 kW je 7,5 m3. Od 60 do 150 kW vyžaduje samostatnou místnost. Minimální objem místnosti je 13,5 m3. Od 150 do 350 kW. Minimální objem místnosti - od 15 metrů krychlových.

Oddělená plynová kotelna musí být vždy navržena před stavbou nebo instalací. Dodržujte všechna pravidla pro její uspořádání, jinak nebude umístění odběrného plynového zařízení schváleno

Hovoříme konkrétně o samostatných kotelnách, tj. s výkonem od 60 do 350 kW.

Pravidla pro uspořádání prostor pro samostatné kotelny

Abyste se vyhnuli zmatení v obrovském množství předpisů, můžete při uspořádání samostatné plynové kotelny pro svůj dům nebo byt použít SP 402. 1325800.2018.

Tento dokument je na seznamu schváleném Ministerstvem spravedlnosti jako dobrovolná žádost, ale je zde několik nuancí.

Dokument dobrovolné žádosti nepřebíjí povinnost dodržovat pravidla při absenci nebo neúplném obsahu alternativního řešení. A mezitím její použití zajišťuje dostatečné dodržení TP bezpečnosti staveb instalací.

Podívejte se na její hlavní body, které nám pomohou při zařizování kotelny s generátorem tepla v domě nebo bytě.

Takže samostatná kotelna určená pro vytápění a zásobování teplou vodou musí mít plochu nejméně 15 m3 a velikost nejméně 2,2,5 m3. m2 a výškou nejméně 2,5 m s kotlem s otevřenou spalovací komorou nebo 2,2 m s uzavřenou spalovací komorou.

Kotelna může být instalována v jakékoliv normám vyhovující nebytové větrané místnosti, včetně sklepních/podzemních prostor, s výjimkou koupelen a toalet. Pro provoz jednotek s výkonem 50 kW je nutná samostatná místnost, přičemž celkový výkon kotle (pokud jsou 2) nesmí překročit 100 kW.

V plošném provedení se pro kotelnu používají spotřebiče s kompletní sestavou a tepelnými parametry teplonosné látky nepřesahujícími 95 stupňů. Při stavbě nové kotelny musí být spalovací komora utěsněna a kotel musí být vybaven automatickým řídicím a bezpečnostním systémem

Pokud stavíte kotelnu nebo byt i v samostatné místnosti, nesmíte instalovat více než dvě topná tělesa nebo plynové ohřívače vody kapacitního typu.

Ventilace musí být přirozeného typu, odtah musí být navržen na trojnásobek výměny vzduchu za hodinu a stejný přívod, který zahrnuje i objem spalovacího vzduchu. Pro určení přesných parametrů je třeba provést speciální výpočty. Více informací o větrání plynové kotelny naleznete zde.

Zasklení, resp. okenní otvor musí být minimálně 0,03 m3 z každého m3 objemu místnosti nebo podle GOST R 12.3.047 musí být snadno vyjímatelné.

Pokud nevíte, co to je, podívejte se na GOST R 56288. Může to být polykarbonát, triplex, zesílené sklo atd. Toto právo je stanoveno s odůvodněním odlehčení tlaku v případě výbuchu a jako zajištění stability stavby.

Požadavky na uspořádání samostatné kotelny v domě nebo bytě, s výjimkou plynových sporáků, které tuto místnost klasifikují jako prostor pro vaření, jsou téměř totožné s kuchyňskými tepelnými agregáty

Nutně musí být dveře, které se musí otevírat ven.

A nyní k odstupovým vzdálenostem. Datové listy plynových zařízení obsahují doporučení výrobců ohledně umístění a vzdálenosti jejich spotřebičů od různých konstrukcí. Je velmi důležité je respektovat, ale také zohlednit přístupnost spotřebičů pro kontrolu, inspekci nebo opravu.

Stěny, na které musí být dvojitá stěna namontována, musí být nehořlavé a nesmí být vzdáleny méně než 2 cm od povrchů, včetně bočních. Vzdálenost je zajištěna standardními spojovacími prvky. Zvažte hmotnost zařízení kotle tak, aby materiály stěny unesly zatížení o 35-70 kg.

Stěnová izolace musí vyčnívat o cm po stranách a nahoře o 70 cm, ale výška nesmí bránit snadnému přístupu. A při pokládce na podlahu,musí mít izolační materiály minimální teplotu 45 minut,s výstupkem minimálně 10 cm na všech stranách. Vybavení poplachového systému Zabezpečení budov proti plynování lze navrhnout ve fázi projektu. Používají se systémy s automatickým uzavíráním plynu v dvojdomcích; s plynovými spotřebiči o výkonu od 50 kW; s kotelnami umístěnými v suterénech a přízemí; ve vícedomcích; s vestavěnými nebo připojenými místnostmi s generátory tepla. K detekci přítomnosti hořlavých plynů v ovzduší je bez ohledu na typ kotelny k dispozici poplašný systém, který se spustí při 3-20% koncentraci nebezpečné směsi v ovzduší od spodní nastavené meze. Zpravidla se jedná o světelné a zvukové alarmy, které odpovídají normě GOST R EN 50194-1. Řídicí jednotka plynové jednotky musí uzavřít přívod plynu v případě. nezapálení plamene na tryskách bez přirozeného vypnutí;

nadměrné hodnoty tlaku na manometrech nebo příliš nízké - platí pro topnou kapalinu;

při ztrátě tahu nebo nuceného přívodu vzduchu;

při výpadku proudu - u elektrických nezávislých kotlů;

vření (přehřátí) topné kapaliny. Řídicí jednotka plynového kotle je velmi důležitá pro zachování požární bezpečnosti. Bezpečnostní řídicí jednotka zajišťuje včasné vypnutí plynu a plamene při poruše plynových kotlů. Zahrnuje minimálně: regulátor limitu chladicí kapaliny, teploměr, ionizační čidla, čidla tlaku a průvanu Read also: Jak vyrobit profilovanou plechovou bránu vlastníma rukama: výkresy + návod krok za krokem Schéma parního vytápění: Jak provést návrh a přesný výpočet Vlastnosti žárovky LED: teplota barvy, příkon Jsou zde také pravidla týkající se uzemnění, ochrany před bleskem a elektroinstalace obecně. Nyní se na ně podíváme blíže, protože i ony zvyšují riziko požáru plynového zařízení. Elektrický přívod a přívod vody Kotelny jsou tak či onak zapojeny. Patří sem světelné zdroje, kotlová automatika, piezoelektrické zapalování, osvětlení, čerpací zařízení atd. Elektroinstalace kotelen se pokládá v souladu s elektroinstalačními předpisy. Samozřejmostí je, že při pokládání elektroinstalace je velmi důležité dbát na to, aby elektroinstalace vedla volně, byla snadno přístupná pro kontrolu, nedotýkala se tepelně ovlivněných míst. Zásuvka, ke které je připojen dvouokruhový, jednookruhový přístroj nebo ohřívač vody, musí být uzemněna v souladu s veškerými předpisy a v žádném případě nesmí být uzemněno plynové potrubí. Vzdálenost od zásuvky k spotřebičům je regulována na mezní hodnotu 0,5 m, aby bylo možné zařízení v případě potřeby rychle vypnout Je nezbytné zajistit vodovodní systém k zařízení pro systém TUV a vodovodní okruh. Instalace vodovodních zařízení musí odpovídat předpisům SP 55.13330, SP 54.13330, jakož i SP 30.13330. Předpisy pro domovní kotelny Jednotlivé kotelny musí být provozovány v souladu s předpisy pro plynová zařízení. Požadavky jsou standardní: pravidelně kontrolujte funkčnost zařízení;

nepoužívejte zařízení mimo provoz;

neskladujte v blízkosti jednotek hořlavé kapaliny;

neumožněte dětem pohybovat se v blízkosti zařízení;

každoročně provádějte údržbu jednotek za pomoci GEO;

nevyměňujte ani neopravujte tepelné generátory a plynové potrubí. Osoba, která vás nechá používat spotřebiče, vás musí v zájmu vlastní bezpečnosti proškolit v jejich používání Požární riziko v budovách Jedná se o rodinné domy a bytové domy. Nyní si povíme něco o průmyslových a skladovacích budovách. Podle spolkového zákona č. 123 TR o požadavcích na požární bezpečnost. Vymezení pomáhá určit, jaké a v případech jsou nezbytné pro zajištění bezpečnosti osob a jejich majetku v budovách, v případě mimořádné situace. Např. instalace požární signalizace, hasicí systém, odolnost povrchových materiálů, typ únikových cest atd Pro stanovení rizika výbuchu/hořlavosti objektu se používá rozdělení do tříd a kategorií. Podle PP č. 390 je plynová kotelna zařazena mezi nebezpečné výrobní objekty a patří do kategorie F5. Podle předpisů je tento typ prostorů zařazen do kategorií od nejnebezpečnějších pod písmenem A až po nejméně nebezpečné pod písmenem D: Vysoké riziko požáru/výbuchu - A. výbuchové riziko požáru - B. Požární riziko je zařazeno do kategorií B1 až B4. Střední požární nebezpečí - pod označením D. Slabší požární nebezpečí, do kterého je obtížné takové plynové zařízení zařadit, je označení D. Zpravidla je obtížné definovat podtřídu D pro plynový spotřebič, proto je třeba uvažovat spotřebiče od A do D. Není tak snadné definovat konkrétní podtřídu. Potřebné studie a výpočty musí být provedeny odborníky se zkušenostmi s projektováním plynových tepláren Třída, která se vypočítá na základě: Použitého paliva. Stupeň požární odolnosti (I, II, III, IV a V). Zařízení, které má být v objektu instalováno. Konstrukční vlastnosti samotné kotelny (třída konstrukčního nebezpečí plynové kotelny C0, C1, C2 a C3). Definováno článkem 87 FZ 123. Charakteristika procesů. Třída je také konvenčně definována na základě SP 12.13130.2009, NPB 105-03, SP 89.13330.2011, FZ 123. V zásadě není nutné určovat, do jaké třídy nebezpečnosti konkrétní plynová kotelna patří, pokud je cílem pouze určit, zda se jedná o HSE. Kotelna je v každém případě plynovou sítí. EOP je definován následujícími atributy: Přítomnost kotlů pod přetlakem nebo teplota pracovního média vyšší než 115 stupňů.

Pokud má plynová kotelna plynové potrubí s tlakem 0,005 MPa nebo vyšším.

Kotelna je centralizovaný systém nebo zařízení sloužící společensky významnému obyvatelstvu. Třídu požární bezpečnosti všech charakteristik určují odborní projektanti. Požární bezpečnost kotelen Požární požadavky na průmyslové stavby mají zvláštní požadavky na požární bezpečnost. Jsou individuální a vypracované podle definice podtřídy prostor již ve fázi projektu&instrukce. Při návrhu plynových kotelen je třeba nahlédnout nejen do dokumentace upravující požární bezpečnost, ale také si opatřit odborný posudek. Mimochodem, i závazné předpisy lze zpochybnit vypracováním a schválením individuálních STS pro nestandardní případy Ale existují i obecná pravidla. Požadavky na požární ochranu konkrétní stavby jsou stanoveny v zadání projektu a návrh musí být dodatečně odsouhlasen. Především se musí jednat o lehkou nenosnou konstrukci, jejíž velikost se počítá individuálně, ale která nesmí být menší než 0,05 m3 pro kategorii A a od 0,03 m3 pro kategorii B. V případě, že se jedná o požárně nebezpečnou stavbu, je nutné, aby se jednalo o lehkou konstrukci. Plocha a tloušťka zasklení se určuje podle hygienických předpisů 56.13330. Pokud neexistuje technická varianta pro zajištění zasklení, existuje možnost uspořádání horní desky z hliníkových, chryzolitocementových a ocelových plechů, jakož i tryskacích ventilů. Požární odolnost stěn i ostatních vnitřních konstrukcí se určuje podle klasifikace plynové kotelny při respektování kategorie požární bezpečnosti. V každém případě musí jít o nehořlavé materiály, které v případě vznícení neobsahují jedovaté agregáty. Dveře kotelen musí být nutně otevřené ven. Přívod plynu musí být vybaven elektromagnetickým ventilem. Při aktivaci bezpečnostních čidel a výpadku napájení je nutné vypnout přívod paliva. Elektrický přívod musí být instalován podle bezpečnostních pravidel, aby nedošlo ke vznícení v případě zkratu. Všechny kotelny musí být vybaveny nouzovým osvětlením, ochranou před bleskem, stejně jako obytné budovy, uzemněním Vnitřní vodovodní rozvody jsou podmínkou bezpečnosti. Protipožární skříňky musí být umístěny v blízkosti uzavíracích ventilů a na jejich dveřích musí být uvedeno telefonní číslo hasičského záchranného sboru a číslo ventilu. Požární systém by měl být instalován tak, aby proudnice v případě potřeby dosáhly kamkoli v kotelně. Specifika provozovatele kotelny Vedoucí technik přidělený ke kotelně nebo jiná pověřená osoba schvaluje PPB a jmenuje hasiče, který následně poučí zaměstnance, provede školení a cvičení o požární bezpečnosti v případě mimořádné události. Na viditelně přístupných místech musí být pro zaměstnance vyvěšen povinný evakuační plán a čísla tísňového volání. Obsluha kotelny musí absolvovat speciální kurz obsluhy plynového tepelného generátoru a získat osvědčení. Bez ní nesmí zaměstnanci pracovat Povinná je každodenní vizuální kontrola plynových spotřebičů. Vůbec žádné povolení: pokoušet se uvádět do provozu zařízení s vadnými hořáky a podavači paliva;

zahřívat proces spalování, pokud nefunguje řídicí a regulační automatika;

spouštět zařízení bez předehřevu;

používat zařízení k jiným účelům, než pro které jsou určena, např. k sušení prádla apod;

kouření v prostorách s nebezpečím výbuchu/požáru - musí být vyhrazen samostatný prostor pro kouření;

práce s oděvy znečištěnými hořlavými látkami;

nedodržování likvidace čisticích prostředků;

skládání hořlavých lahví a lahví v blízkosti zařízení. A samozřejmě se do blízkosti zařízení nesmí dostat děti a cizí osoby. V těchto prostorách musí být instalován systém požární signalizace. Signály k zařízení zajišťují čidla různého druhu použití prostřednictvím spojené smyčky. Montáž na strop ve vzdálenosti od klimatizačních zařízení Snímače musí mít nepřerušovaný systém napájení. To znamená připojení k elektrické síti a UPS. Hasicí zařízení pro plynové kotle Jak již bylo uvedeno, umístění hasicích zařízení je označeno speciálními značkami. Práškové, pěnové nebo oxid uhličitý hasicí přístroje vydané na základě osvědčení o používání jsou povinné. Písek se skladuje v kovových boxech. Při práci se používají azbestová vlákna, plsť a trhliny, které musí být uloženy v chráněném před vznícením. Údržbu a kontrolu provozuschopnosti kotelního zařízení výrobních prostor provádí osoba s příslušnou kvalifikací Požární souprava je uložena ve speciálních zapečetěných skříních natřených červenou barvou. Požární bezpečnost ve výrobních a skladovacích prostorách je zajištěna dodržováním zákonných předpisů. Závěr a užitečné video na téma Větrání v kotelně s plynovým kotlem: Takže, definovali jsme požárně bezpečnostní normy pro domovní plynové kotle, jak poznat, do které třídy nebezpečí průmyslová plynová kotelna patří a které předpisy se na nich vztahují. Samozřejmě se jedná pouze o obecné požadavky, ale při plánování plynových kotelen je třeba podrobně prostudovat všechny předpisy. Možná máte zkušenosti s projektováním plynových kotlů nebo můžete doplnit náš materiál o cenné poznatky? Podělte se o své zkušenosti v komentářích. Tam také můžete klást otázky k tématu článku.

Můžete také klást otázky k tématu článku.

Plynové varné desky – nejrůznější styly a záruka 5 let

Záruka kvality i bezpečnosti

Naše plynové desky jsme vyvinuli ve spolupráci s jedním z největších výrobců spotřebičů na světě. Za jejich kvalitou si proto stojíme, a tak na všechny plynové varné desky kromě LAGAN od nás dostanete záruku 5 let zdarma. Dbáme také na bezpečnost, a proto je součástí všech plynových desek teplotní pojistka proti zhasnutí. Pokud zhasne plamen, deska automaticky uzavře přívod plynu. Zahodit můžete i sirky či zapalovač, všechny plynové varné desky mají zabudované elektrické zapalování. Co víc si do kuchyně přát?

Masivní litina a hořák na WOK

Masivní litinová podpora, kterou najdete u všech plynových desek kromě LAGAN, zajistí, že hrnce i pánve zůstanou pěkně na svém místě, takže je vaření jednodušší a bezpečnější. Plynové varné desky LIVSLÅGA a ELDSLÅGA mají navíc vychytávku v podobě speciálního hořáku na wok. Ten poskytuje rychlý a intenzivní ohřev, stabilitu pánve a udělá ze smažení kulinářskou dokonalost.

Pět hořáků pro výkonnější vaření

Kdo by odolal plotýnce navíc? Plynová varná deska s pěti hořáky je skvělou volbou pro domácího šéfkuchaře, který hledá rychlou, prostornou a energeticky efektivní varnou desku. Pátá plotýnka má navíc dvě plynové trysky pro lepší prohřátí pánve.

Správná barva pro sladěný design

Na designu kuchyně záleží! I proto si u nás můžete vybrat ten, který bude stylově ladit se zbytkem kuchyně, včetně kuchyňské linky. Vybírat můžete z barev:

Rozměry a instalace odborníkem

Při výběru plynové varné desky si dejte pozor na minimální instalační rozměry desky 48 x 56 cm (délka x šířka). Vnější rozměry desky najdete vždy v rozměru výrobku v jeho detailu. Všechny plynové varné desky lze využívat na zemní plyn i propan butan (při instalaci je potřeba přetryskování), vždy je však nutná instalace odborníkem, kterou pro vás rádi zajistíme. Podívejte se na detaily a ceník instalace plynových spotřebičů.

Chci si vybrat svou plynovou varnou desku

Chcete-li ušetřit ještě více energie, podívejte se na naše indukční desky. Pokud vás láká elegantní sklokeramika, prohlédněte si sklokeramické desky.


Leave a comment