Nejlepší dětská kola 2021: Test, recenze + Jak vybrat

Nejlepší dětská kola 2021: Test, recenze + Jak vybrat

Jak vybrat dětské kolo

Správnému výběru by rozhodně neměla dominovat cena kola, nebo ještě hůř kalkul, pořídit dítěti kolo větší s tím, že do něj za pár let doroste. Tímto se mu může jízda na kole jen znechutit a v budoucnu může být velmi těžké tento blok překonat – nestojí to tedy za to. V podstatě tím jediným nejdůležitějším by měla být velikost kola, která by měla být dítěti tak akorát. Kolo by nemělo být ani velké, ani malé. Další parametry, jako je materiál rámu, typ pneumatik, nebo doplňkové vybavení kola, již hrají vedlejší roli.

Velikost kol, doporučená výška dítěte a jeho věk

V nákupním rádci není tato část na začátku náhodou, při výběru kola pro dítě je správná velikost alfou omegou a nemělo by se stávat, že je dítěti kolo malé, nebo velké. Jestli bude mít dále dětské kolo přehazovačku, odpruženou vidlici, nebo blatníky jsou ve vztahu k tomuto výrazně pod družné věci.

12″, 90-110 cm, 2-4 roky

Jedná se standardně o kola pro nejmenší děti nejčastěji ve věku 2 – 4 roky a s výškou 90 – 110 centimetrů. Standardem jsou pomocná balanční kolečka, některé typy mohou mít i plná kola, u kterých nehrozí propíchnutí a nemusí se dofukovat. Často jsou tyto kola stylizována pro chlapce, nebo pro dívky v pohádkových motivech a podobně.

14″, 95-115 cm, 3-5 let

Tato kola jsou rovněž určena pro ty nejmenší z nás, mají však větší kola, se kterými dětské kolo lépe jede, a zpravidla jsou pneumatiky již nafukovací. Tato dětská kola se čtrnácti palcovými koly jsou určena dětem od 3 – 5 let s výškou 95 – 115 centimetrů.

16″, 100-125 cm, 4-7 let

Největší z nejmenších, tak by se dal nazvat dětský bike s koly o velikosti 16 palců. Jsou často také dodávána s balančními kolečky, které je však možné, jakmile se dítě naučí držet rovnováhu, sundat. Zde se věkové rozmezí pohybuje od 4 – 7 let s výškou od 100 centimetrů, do 125 cm.

20″, 105-135 cm, 6-9 let

Tato kola pro děti jsou doporučována dětem ve věku 6 – 9 let s výškou 105 až 135 centimetrů. Mají již poměrně dostatečně velká kola pro zdolání delšího výletu a ke zvládnutí jízdy i mimo nezpevněnou cestu. S touto velikostí kol se začínají objevovat také jednoduché přehazovačky, typicky se 3, nebo 6 převody.

24″, 115-155 cm, 8-12 let

Toto dětské jízdní kolo je určeno již větším dětem s věkem mezi 8 a 12 roky. Doporučená výška postavy by měla v tomto případě být 115 až 155 centimetrů. Škála modelů v této kategorii je již poměrně pestrá, oblíbená jsou horská kola, nebo trekingová. Přehazovačka již umožňuje zdolávat pohodlně i kopce na lehčí převod a lze se již setkat i s přední odpruženou vidlicí.

26″, 155 cm, 10 let

Jedná se o největší kola pro děti, které se dělají. Velikost kola 26 palců je již téměř srovnatelná s velikostí kol pro dospělé, proto jsou tyto typy určeny pro velké děti s věkem 10 let a více. Výška osoby by měla být alespoň 155 centimetrů a dle některých výrobců se zastavuje na 170 cm. Tato kola mají plnohodnotnou přehazovačku s alespoň osmnácti převody, mohou mít odpruženou vidlici, nebo být i celoodpružená. U kol do terénu se lze také setkat s kotoučovými brzdami, které mají výrazně lepší efektivitu.

Materiál rámu

Základním materiálem, se kterým se lze setkat, je ocel. Bývá použita u nejmenších kol, kde není kladen takový důraz na hmotnost, neboť jsou přirozeně lehká. Standardem u větších dětských kol je hliník, nebo dural. Tyto materiály mají nejlepší poměr ceny, užitné hodnoty a hmotnosti, proto se s nimi pravděpodobně setkáte nejčastěji. Posledním, dalo by se říct hi-tech materiálem, je karbon. Ten je bezkonkurenčně nejlehčí, jeho pořizovací cena je však ve srovnání s přechozími výrazně vyšší. Běžně se s ním nesetkáte, používá se hlavně u špičkových dětských závodních kol.

Hmotnost a nosnost

Váha je podstatným parametrem, na který je dobré brát jednoznačně zřetel. Pokud bude malé dětské kolo zbytečně těžké, dítěti se na něm bude jezdit špatně a zbytečně ho od tohoto příjemného a praktického sportu odradíte. Váha se u nejmenších kol pohybuje průměrně kolem 6 kilogramů, jakmile je kolo větší, bývá kolem deseti kilogramů i více. Celoodpružená kola jsou nejtěžší, ty mají váhu až sedmnáct kg. Nosnost bývá poměrně naddimenzována, netřeba se při použití dítětem, pro které je určeno, nijak obávat. Také výrobci jsou s konkrétní nosností skoupí na slovo, přesnou hodnotu u většiny modelu nenajdete.

Brzdy, převody, doplňky

Nejmenší kola pro děti mohou mít pouze jednu brzdu a to na předním kole. Pokud je dětské kolo vybaveno brzdami na obou kolech, jedná se v drtivé většině o brzdy čelisťové. To jsou standardní brzdy, kdy je brzdové obložení, špalek, v kontaktu s ráfkem kola. MTB dětské kolo může mít také hydraulické brzdy, neboli kotoučové.

Nejmenší dětské kolo má zpravidla pouze jeden převod, se kterým se nedá nijak dále pracovat. Pro jízdu kolem domu, nebo po cyklostezce na první kilometry to však naprosto stačí. Větší dětská kola mají přehazovačku jen na zadním kole s několika málo převody a kola pro největší děti mohou mít plnohodnotnou přehazovačku, kdy se nechá přehazovat jak na zadním, tak i na předním ozubeném kolečku.

Pokud má dětské jízdní kolo od výrobce nějaké doplňky, jsou to nejčastěji blatníky na obou kolech, nebo bezpečnostní kryt řetězu. Dále může být jízdní kolo pro děti vybavenou držákem na sportovní lahev, nebo zvonkem. Samozřejmostí by měly být odrazky vepředu, vzadu a ve výpletu kol. Méně často se pak setkáme s nosičem, nebo s kompletním osvětlením, které je spolu s odrazkami důležitým bezpečnostním prvkem.


Leave a comment