Jak uspořit za energie tady a teď: vytápění domácnosti a spotřeba teplé vody

Jak uspořit za energie tady a teď: vytápění domácnosti a spotřeba teplé vody

Jednoduché tipy na šetření energie a vody

Jednoduché tipy na šetření energie a vody

Voda a elektřina, to jsou základní komodity, přes které protéká v každé, i rekreační, domácnosti nejvíc peněz. Ale nemusí, pokud budeme k jejich spotřebě přistupovat s rozmyslem.

Každý z nás spotřebuje v průměru asi dvě stě litrů vody denně, přičemž pro základní přežití čili pro přípravu jídla a pití potřebujeme jenom pět až deset litrů. Zbytek připadá na mytí, praní a zalévání zahrady. Přibližně polovina vody dodávané do větších měst tak končí jako odpad.

V první řadě voda

Největší množství vody spotřebováváme nejčastěji v koupelně a na toaletě. Na mytí jí spotřebujeme asi šedesát litrů, z tohoto množství například na umytí rukou zhruba tři litry, plná vana pojme sto padesát litrů, na sprchování padne kolem šedesáti litrů. Už z tohoto výčtu je zřejmé, že výrazně můžeme ušetřit tehdy, když se budeme sprchovat než napouštět vanu.

Další možností, jak snížit spotřebu vody, je pořídit do kohoutků perlátory, které usměrněním a provzdušněním proudu redukují její průtok většinou na 6 litrů za minutu oproti běžné baterii, jíž může protéct 12 až 15 litrů. Samozřejmostí by mělo být uzavírání kohoutku během běžných činností, tedy mezi namydlením rukou a smytím mýdla, při čištění zubů nebo holení.

V rámci šetření vody je dobré pořídit si i na chatu nebo chalupu moderní pákové baterie. Úplně nejlepší jsou termostatické, které umožňují nastavení teploty vytékající vody.

Pokud si chcete uvařit šálek čaje nebo kávy jen pro sebe nebo pro dva, opravdu není třeba nalít vodu do celé konvice. Takové plýtvání vás totiž může stát i stovky korun zbytečně navíc.

Bezedná toaleta

Mějte na paměti, že při jednom spláchnutí může protéct až deset litrů vody. Šetřit při splachování můžete už i tím, že do záchodové mísy nebudete vyhazovat zbytky potravin, které stejně najdou lepší využití na kompostu.

Když byste do svého rekreačního domečku pořizovali nové WC, pořiďte moderní typ s dvojitým splachováním, kdy protečou buď jenom tři, nebo sedm litrů vody.

Další zbytečné úniky vody padají na vrub protékajícím nádržkám. Během jedné hodiny může takto poškozenou toaletou odtéci několik desítek litrů vody čili několik stovek korun!

Mytí nádobí, praní a úklid

Delší programy pro praní prádla i mytí nádobí v myčce mají větší spotřebu vody a energie. Proto volme vždycky vhodné programy podle obsahu myčky či pračky. Další zásadou úsporného používání je to, že oba spotřebiče mají být před spuštěním plné.

Vždy je vhodné využívat různé programy pro různé druhy prádla a různě znečištěné nádobí. Při pořizování nové pračky hledejte nejúspornější typ. Dívejte se na štítky, každý výrobce totiž uvádí jak spotřebu energie, tak spotřebu vody.

Při praní prádla je důležité také jeho správné třídění, a to nejen podle barvy, ale i podle materiálu. Jemné prádlo nebo svetry je vhodné prát jen na 30 stupňů a naopak ložnímu prádlu, ručníkům a utěrkám dopřejeme šedesát i devadesát stupňů podle zašpinění. Na chatě nebo chalupě pereme občas hodně špinavé oblečení, ve kterém pracujeme venku. I k tomu je třeba při praní spustit odpovídající program. Při praní prádla je také výhodné dodržovat maximální počet kilogramů prádla u daného typu programu.

Zalévání rostlin

Při zalévání rostlin a zavlažování trávníku spotřebujeme až dvacet procent z celkové spotřeby vody ve vaší rekreační domácnosti. Pokud napouštíme do nádoby vodu pro pokojové rostliny, je lepší ji nechat odstát než čekat na vodu pokojové teploty, která poteče z vodovodního kohoutku. Zalévat květiny v domácnosti je možné také vodou, která zbyla v rychlovarné konvici nebo v nádobce kávovaru.

Na zahradu je nejvhodnější pořídit sudy a chytat vodu dešťovou, a to nejen kvůli úsporám. Měkká dešťová voda je totiž pro rostliny vhodnější. Zaléváme ráno nebo večer, kdy se voda méně vypařuje a rostliny ji snáze a více využijí. Je také dobré občas zkontrolovat hadici včetně koncovky. Pokud by byla poškozená, mohou jí unikat litry vody.

Nižší účty za energie

Vybavení chat a chalup často sestává ze spotřebičů, které už mají svoji dobu v plné kondici za sebou. Jsou-li tedy spotřebiče staré a hůř funkční, nastal čas vyměnit je za novější a úspornější. Například trouba energetické třídy A+ spotřebuje o čtyřicet procent méně energie než trouba třídy B, což je dost podstatný rozdíl.

Dalším krokem je jejich nejvhodnější používání. Můžeme využívat takzvaný pohotovostní, tedy úsporný režim, ovšem nejlepším řešením je tyto přístroje úplně vypínat z elektrické sítě. Pomůže k tomu elektrická prodlužovačka s vypínačem. Pravda, je to trochu nepohodlné, ale ve výsledku můžete tímto způsobem dost ušetřit.

Nesvítit v místnostech, kde nikdo není, může být na chatě či chalupě jednou z prioritních zásad, a to i tehdy, pokud svítíte obyčejnými, či úspornými, nebo LED žárovkami. Každá energii spotřebovává, byť jedna víc a druhá méně. Každopádně výhoda úsporných žárovek, případně LED světel, spočívá v násobně nižší spotřebě elektrické energie. Například když vyměníme staré klasické žárovky za zářivky nebo za žárovky úsporné, zjistíme, že jsou obvykle až o 75 procent výkonnější než ty běžné.

Záleží i na maličkostech

Ty však ve finále, tedy v ročním vyúčtování, mají hodnotu mnoha stovek korun, Například by dno hrnce, ve kterém vaříte, mělo odpovídat velikosti plotýnky. Dáte-li ho na plotýnku, která je větší, zbytečně ji zahříváte, tudíž zbytečně spotřebováváte energii, kterou nezužitkujete. Rozpalování části plotýnky naprázdno neprospívá ani spotřebiči. Důležitý je také kontakt dna s varnou plochou, vyboulené dno přijímá méně tepelné energie, čímž se doba přípravy jídla prodlužuje, a tím se zvyšuje i spotřeba energie. Samozřejmostí by mělo být i vaření s pokličkou, která urychluje var a brání úniku tepla z hrnce do vzduchu.

Dobrá rada

Než vylijete vodu do odpadu, zamyslete se, jestli už pro ni nemáte žádné další využití.

Text: Táňa Pikartová

Foto: Archiv firem a Shutterstock

Jednoduché tipy na šetření energie a vody

Temelín přepustil vodu do jiné nádrže. Bezpečnost ani výrobu to neovlivnilo

Temelín přepustil vodu do jiné nádrže. Bezpečnost ani výrobu to neovlivnilo

V jaderné elektrárně Temelín přepustili pracovníci 7. září vodu do jiné nádrže, než kam měla voda natéci. Vše zůstalo v uzavřené technologii a událost tak nijak neovlivnila výrobu elektřiny, bezpečnost, zaměstnance ani životní prostředí, řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.

Temelín o chybě informoval Státní úřad pro jadernou bezpečnost a podle dohody z rakouského Melku dostanou zprávu i rakouské úřady. Chyba energetiků nikoho neohrozila, systémy zafungovaly, jak měly, řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Když technici čistili chladicí vodu, měli přepustit 12 metrů krychlových slabě aktivní vody do jednoho ze sběračů. Místo toho kapalina neplánovaně skončila ve sběrném prostoru čisticí stanice v jedné z pomocných budov.

„Jde o zcela uzavřenou technologii, která je pro takové případy připravená. Nikdo nebyl nijak ohrožen či omezen a není zde naprosto žádný dopad na životní prostředí,“ řekl mluvčí elektrárny. Energetici teď vodu upraví a elektrárna ji pak využije v jiných systémech.

České jádro jako priorita. Korejci zesilují lobbing v okolí Dukovan

Drábová řekla, že chyba se špatným přepuštěním radioaktivní vody nikoho neohrozila. „Je to provozní událost, nemá se to stát, ale nikoho to neohrozilo. Systémy na to byly připraveny, zareagovaly, jak měly. Nemá se to stávat, ale na druhou stranu, jsme ve fabrice, stát se to může a od toho jsou tam různé speciální kanalizace, to všechno zafungovalo, jak mělo. Ani zdání, že by to někoho ohrozilo,“ řekla Drábová.

Technologie je společná pro oba temelínské bloky a její pomocí čistí elektrárna chladicí vodu. Temelín ji pak přepouští do sběrných nádrží a pak znovu využívá třeba při odstávkách, když se vyměňuje palivo.

Druhý blok jaderné elektrárny Temelín byl letos od 29. června do 30. srpna plánovaně odstaven kvůli výměně paliva. Od začátku roku vyrobil Temelín 9,9 terawatthodin (TWh) elektřiny.

Jaderná elektrárna Temelín Temelín je největším výrobcem elektřiny v Česku, jeho produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobila 16,48 TWh elektřiny, což byla zatím nejvyšší roční výroba. Temelínská elektřina by vystačila všem českým domácnostem na 13 měsíců, jihočeským domácnostem na 13,5 roku.

Přečtěte si také:

Jak uspořit za energie tady a teď: vytápění domácnosti a spotřeba teplé vody

Jan Jonák 25.11.2021 17:02

Dobrý den, nejsem odborník na ekologii, ekonomii, mezilidské vztahy atd. Prostě nerozumím ničemu. Přesto napíšu pár drobností. Bydlím v bytovce.

Našich 12 partají dává komunální odpad do kontejneru. Před vyvezením odpadu je narvaný velkými plastovými pytli s PET lahvemi a dalšími plastovými obaly a krabicemi od čehokoliv. Kontejnery na plastový, papírový a skleněný odpad jsou přitom nedaleko. Nám s paní stačí do směsného odpadu 1-2x týdně vynést malý mikrotenový sáček (od rohlíků) se slupkami od ovoce a zeleniny. Až tu někdy bude kontejner na kompostování, tak nebudeme mít již co vyhazovat. A lidem je to jedno. Když je tiše napomenu, odpoví, že si za to platí, tak proč by oni měli něco třídit. Ať to dělají ti druzí, co na to mají čas. Je to o výchově. Naše děti žijící jinde v domcích také nechápou k čemu jsou popelnice, když téměř nic nevyhazují.

A můj druhý postřeh. V bytovce je centrální plynový ohřev vody na topení i na užitkovou vodu. Ročně nás to stálo přes 20.000,-Kč. Se souhlasem bytovky (SVJ) jsem si nechal odstřihnout teplou vodu, koupil jsem placatý bojler na 100 l, změnil jsem tarif elektřiny na dvojtarif a ušetřil jsem skoro polovinu dřívější platby. Za elektřinu platím díky "nočnímu" proudu stejně jako předtím. Nejsou to žádná kouzla nebo dokonce podvody. Voda je u mě ohřívána, když je elektřina levná a vysoce účinným způsobem, bytovce se voda ohřívá plynem s nižší účinností, cena plynu je stejná ráno, v poledne i večer. Navíc teplá voda neustále cirkuluje po všech patrech i bez spotřeby a tím se dost ochlazuje, takže se musí neustále dohřívat drahým plynem. Náklady se mě vrátily za 1,5 roku. Nerez.bojler snad vydrží dlouho.

Hloupé zákony tohoto státu mě navíc legálně trestají tím, že ač jsem od teplé vody zcela odpojen, přesto musím platit základní složku teplé vody cca 1.300,- Kč/rok na pokrytí tepelných ztát mých sousedů.

Ještě se divíte, že ničemu nerozumím ? Pokud jsem někoho inspiroval, jsem potěšen, ostatním se omlouvám za ztrátu času.

Odpovědět


Leave a comment