Jak na osvětlení zrcadla, abyste byli co nejkrásnější

Jak na osvětlení zrcadla, abyste byli co nejkrásnější

Malá koupelna: zvětšete koupelnu opticky a využijte úložné prostory

Existují triky, díky kterým můžete koupelnu zvětšit alespoň na pohled. Jedním z nejznámějších je použití zrcadel. Nebojte se proto nad umyvadlo umístit velké ploché zrcadlo, jehož efekt můžete podpořit bodovým osvětlením.

„Světlo obecně je dalším z pomocníků malých koupelen. Čím více prostor prosvětlíte, tím bude působit vzdušněji. Nepříliš vhodné je však centrální osvětlení, použijte raději jasná bodová světla,“ radí Jana Soukup Líkařová, manažerka strategického nákupu a marketingu Keramiky Soukup.

Zajímavých efektů je možné dosáhnout také pomocí moderních LED osvětlení, například v podobě voděodolných pásků. Pokud v koupelně nemáte okno, zvažte jiný zdroj přirozeného světla, například luxfery.

Koupelnu zvetšíte světlými barvami

Také pomocí správného obkladu je možné docílit přirozeného zvětšení prostoru. „Dnešním trendem už není vybírat do malých koupelen malé formáty, mohou se použít i větší, ale volila bych světlejší odstíny. Dlažba by pak měla být o pár odstínů tmavší než je obklad. Z technického hlediska doporučuji kalibrované obklady se začištěnými spárami, aby se daly pokládat co nejblíže k sobě, tím se prostor sjednotí,“ vysvětluje Jana Soukup Líkařová.

Malým koupelnám neprospívají velké barevné kontrasty, dokonce si můžete dovolit použít na obklad i dlažbu stejný odstín barvy. Opticky koupelnu také zvětší tenké vodorovné proužky, které vytvoříte pomocí listel či mozaiky. V některých případech koupelně pomůže, když ji neobložíte až do stropu.

Pro obkládání obdélníkových tvarů platí, že horizontální umístění prostor opticky rozšíří, vertikální položení naopak oddálí strop.

Malá koupelna musí mít důmyslné úložné prostory

Prostory pro ukládání čisticích prostředků, ručníků, kosmetiky apod. jsou nezbytnou součástí každé koupelny. V té malé však musí být řešeny co nejpraktičtěji. „Ideální jsou různé závěsné hrazdy na pověšení ručníků, vestavěné koše na prádlo a především pro dámské nezbytnosti dělené šuplíky. Také prostor kolem zrcadla je možné osadit poličkami na přípravky denní potřeby,“ říká Jana Soukup Líkařová.

Optickému zvětšení koupelny napomůžete také čistým a střídmým stylem. Lehkost a vzdušnost zajistí třeba skleněné a drátěné programy. Rozhodně nic robustního. V malé koupelně platí více než jinde, že bychom měli udržovat pořádek a na očích ponechat opravdu jen ty nejpoužívanější věci, jinak vše ukrýt do skříněk.

5 plusů koupelny s oknem a 3 rady, na co si dávat pozor

Zdroj: Shutterstock

Okno dává koupelně úplně jiný rozměr. Najednou se z uzavřeného prostoru stává ještě příjemnější místo očisty. Ale výhod najdeme mnohem více. Abychom byli fér, přidáme i pár doporučení, na co myslet předem.

5 zaručených plusů

Budete se cítit lépe: Každý člověk potřebuje ke svému životu přirozené denní světlo. Podporuje zrakovou a psychickou pohodu, zlepšuje pracovní výkonnost a snižuje únavu. Jistě ne nadarmo se říká, že kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Víte, že prvních 15 minut je pro vaše biologické hodiny nejdůležitější? A kde jinde je trávíme...

Ušetříte za energie: Bude-li okno dostatečně velké, při ranní hygieně ani nemusíte svítit. Dámy díky němu zvládnou make-up a pánové zase holení. Během dne bohatě postačí k orientaci v prostoru.

Omezíte pocit izolace: Neméně důležité je rovněž spojení s okolím. Zejména pro lidi, kteří doma žijí i pracují, je tento fakt neopomenutelný. Je-li dům či byt situovaný v zeleni, budete mít přírodu na dosah ruky. A v koupelně v podkroví se třeba přímo z vany můžete dívat na nebe.

Vytvoříte zdravější prostředí: Kdykoliv bude potřeba, snadno vyvětráte. V koupelně se nebude držet vlhký vzduch, riziko vzniku plísní se významně snižuje.

Pořídíte si více hrnkovek: Nabídka rostlin v květináči vhodných do vlhkého prostředí je díky přístupu denního světla bohatší. Nemusíte tu mít třeba jen kapradiny, tchynin jazyk nebo lopatkovec, ale také například bambus, difenbachii, bromélii nebo ibišek, o kterém se lidově říká, že potřebuje mít „nohy ve vodě a hlavu na slunci".

Okno dokořán, zejména když nabídne pěkný výhled, svědčí také psychice Autor: Shutterstock

3 rady, na co myslet předem

Jak řešit parapet a ostění: Vnitřní parapet a ostění opatřete nenasákavým voděodolným, snadno udržovatelným materiálem, například keramickým nebo kamenným obkladem. „Dejte si pozor na správné vyspádování parapetu směrem od okna do interiéru, abyste od něj vodu či kondenzát co nejrychleji odvedli. Tohle dvojnásobně platí pro okno v blízkosti sprchového koutu nebo vany, pokud se v ní také sprchujete,“ uvádí architektka Martina Šimková z ateliéru CADFACE.

Přirozené větrání doplňte nuceným: Okno je super, ale větrat jen skrz něj nestačí. „Představte si, co se stane, když v zimě otevřete ve vyhřáté koupelně plné páry jen okno. Všechno bude mokré, protože pára zkondenzuje na ochlazených površích v interiéru, hrozí jejich degradace a rozvoj plísní. Proto okno vždy někde v koupelně doplňte nuceným větráním vzduchu do exteriéru, tedy ventilátorem. Zpravidla se umísťuje v blízkosti sprchy nebo vany,“ upřesňuje architektka.

Který okenní profil je nejlepší: Zdá se, že v prostředí se zvýšenou vzdušnou vlhkostí vítězí plast, ale možností je více. Může jít rovněž o hliníkové profily, které jsou velmi odolné. „A prakticky nezničitelné, takže se hodí i do tak náročného prostředí, jakým je právě koupelna. Zároveň poskytují dobré izolační vlastnosti a jednoduchou údržbu,“ říká Milena Tomčíková, produktová manažerka značky VEKRA. Nebo dokonce i dřevěná okna, pokud jsou ovšem z výroby ošetřená tak, aby dovnitř dřeva neproniklo příliš mnoho vlhkosti a současně aby se snáze odpařila ven.

Chcete okno nad vanou? Pak kromě jiného zvažte, zda se dá snadno otevřít, i když se nekoupete Autor: Shutterstock

S výběrem vhodných tepelně-izolačních parametrů vám jistě poradí každý zkušený prodejce oken.

Jak na osvětlení zrcadla, abyste byli co nejkrásnější

Zrcadlo, zrcadlo, kdo je na světě nejkrásnější? Ten, kdo má správně osvětlené zrcadlo. A nezáleží, jestli řešíte zrcadlo do koupelny s osvětlením nebo zrcadlo u kosmetického stolečku. Pokud se u něj nanáší make-up a jiná líčidla nebo se u něj holíte, je potřeba mít zrcadlo správně osvětlené. Přesněji tedy mít správně osvětlenou osobu, která se do zrcadla dívá.

Už jste určitě aspoň tisíckrát slyšeli, že nejlepší je denní světlo, ale pojďme se zahledět do světa zrcadel s osvětlením trošku víc.

Jaké světlo se hodí k zrcadlu a proč

Bohužel nestačí jen tak jakékoliv osvětlení do koupelny nad zrcadlo. Úplně nejvěrnější barvy uvidí všechny dámy (i pánové), když se s nanášením make-upu a holením přesunou na denní světlo. Ne vždy se jim to ale podaří. Proto je pro denní líčení potřeba vybrat umělé osvětlení, které se dennímu světlu blíží co nejvíce.

Každé světlo má jinou barvu. Ve fyzikálním světě se barvě světla říká teplota chromatičnosti a udává se v Kelvinech (K). Denní světlo má teplotu chromatičnosti = barvu = 5 000 až 12 000 Kelvinů. Za běžného poledne kolem 5 000 až 7 000 K.

A aby to nebylo tak jednoduché každé umělé osvětlení jinak ovlivňuje naše vnímání barev ve srovnání s tím, jak je vidíme na normálním denním světle. Hodnota tohoto zkreslení CRI (Color Rendering Index) se udává v rozmezí 0 až 100. Přičemž 100 hodnota pro denní světlo. Čím vyšší je tedy index tím více budou barvy na umělém světle podobnější pohledu na denním světle. Hodnoty nad 80 CRI jsou pro osvětlení zrcadel v domácnostech tak akorát. Pokud byste chtěli mít něco extra, vybírejte světla nad 90 CRI, ale to už je spíš pro opravdové fajnšmekry.

Shrnutí:

k zrcadlu pro denní líčení vybírejte světla okolo 4 500 K a CRI nad 80 k zrcadlu pro noční líčení vybírejte světla okolo 2 700 K a CRI nad 80 zrcadlo s LED osvětlením je naprosto ideální

Doporučujeme produkty k zrcadlům:

Led pásek ve variantě denní bílá na denní líčení a holení »

Led pásek ve variantě teplá bílá na noční líčení »

Led žárovka E14 ve variantě denní bílá na denní líčení »Led žárovka E27 ve variantě denní bílá na denní líčení »

Led žárovka E14 ve variantě teplá bílá na noční líčení »

Led žárovka E27 ve variantě teplá bílá na noční líčení »

Kde osvětlení umístit

Soustřeďte se, aby světlo osvětlovalo osobu, která před zrcadlem stojí, nikoliv zrcadlo. Možná se budete divit, ale toto je opravdu nejčastější chyba při osvětlení zrcadla.

Foto © marvelmozhko, Pixabay, 2017

Aby světlo „házelo” co nejméně stínů, doporučujeme ho umístit po stranách i ze shora. Stejně jako to dělají hollywoodské hvězdy.

Pokud si budete pořizovat osvětlení k zrcadlu, kdykoliv se na nás obraťte s jakýmkoliv dotazem.


Leave a comment