Bezpečnost láhví

Bezpečnost láhví

Bezpečnost odběrných plynových zařízení

Tiskové zprávy Česká plynárenská unie: Bezpečnost odběrných plynových zařízení Plynárenské společnosti dodávají svým zákazníkům na území ČR plyn od roku 1847, tedy přes 160 let. Již přes 13 let se na území ČR dodává a využívá výhradně zemní plyn. Zahájení dodávek zemního plynu v r. 1966 vedlo k postupnému nahrazování dosud využívaného svítiplynu a zastavení jeho výroby a distribuce r. 1996. Zemní plyn se dlouhodobě osvědčil jako spolehlivý a bezpečný zdroj energie, který neselhal ani při živelných pohromách, jakými byly například velké povodně v letech 1997, 2002 či 2006 a dokonce ani v době tzv. „plynové krize“ v roce 2009.

Pro zužitkování všech výhod, které zemní plyn nabízí, je dobré znát jeho vlastnosti a především dodržovat všechna bezpečnostní opatření, kterými lze předcházet případným nehodám. Plynovým spotřebičům a celému plynovému rozvodu v objektu je nutno věnovat stejnou péči jako všem technickým předmětům a zařízením zajišťujícím komfort bydlení.

Plynárenství není odpovědné za technický stav vnitřních plynových rozvodů objektů a plynových spotřebičů zákazníků, má ale přirozeně mimořádný zájem na jejich bezproblémovém, spolehlivém a bezpečném provozování.

Odběrným plynovým zařízením jsou veškerá zařízení počínaje hlavním uzávěrem plynu a konče zařízením pro konečné využití plynu, tedy plynovými spotřebiči. Tato zařízení jsou ve vlastnictví a správě majitelů objektů a patří k nim zmíněný hlavní uzávěr, regulátor, plynové rozvody uvnitř objektů firem, domů, bytů a také plynové spotřebiče. Jejich provozuschopnost a bezpečnost si tedy zajišťuje jejich vlastník sám a je za ně odpovědný. Součástí popsaného odběrného plynového zařízení naopak není měřící zařízení - plynoměr, který je v majetku plynárenské distribuční společnosti.

Všechna plynová zařízení musejí být řádně kontrolována a udržována podle návodů jejich výrobců a dodavatelů. Prostor, kde je plynový spotřebič, musí mít zajištěn dostatečný přívod vzduchu, protože spalováním jakýchkoliv paliv se spotřebovává kyslík. Veškeré opravy a údržbu plynových zařízení může provádět pouze odborná firma s oprávněním pro provádění těchto prací. Seznamy takových firem jsou k dispozici na webu Institutu technické inspekce

Všeobecně jsou plynárenská a plynová zařízení zařazena do kategorie zařízení, podléhajících povinnosti pravidelných revizí. Náklady na revizi v běžném rodinném domku, kde je plynový sporák, plynový kotel a zařízení pro výrobu teplé užitkové vody se pohybují v řádu stokorun. V případě objednání i tlakové zkoušky celého systému je pak cena řádově vyšší. Zemní plyn je přírodní látka bez zápachu, proto jej plynárenské společnosti před dodáním zákazníkům tzv. odorizují, tedy přidávají do plynu silně zapáchající látku, která varuje v případě úniku plynu z plynového zařízení do okolí. Při zjištění charakteristického zápachu je nutné volat plynárenskou pohotovostní službu (tel. 1239).

Zemní plyn je vysoce efektivní a ekologicky šetrné palivo, spotřebiče lze výborně regulovat. Spolehlivě ale slouží jen dobře udržovaná zařízení a seřízené spotřebiče. Takto lze ušetřit energii a tím snížit výdaje. Markéta Schauhuberová , tel: 420 241 027 877, 724 947 778 tisknout poslat Tento článek patří do kategorie | Energetika, Suroviny Česká republika Online diskuse Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse . V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení Uživatelský e-mail Heslo Zapomněli jste heslo? Změňte si je.

Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Plyn v obytném autě bezpečněji

Sám mám z plynu v obytných autech docela respekt (nikoli strach), ale přitom mám dost známých, co to zrovna moc neřeší. A taky už jsem slyšel o autech, která vybuchla nebo shořela vinou špatného a nebezpečného zapojení. A ještě víc o lidech, kteří v autě usnuli a už se nevzbudili. No, tak se pojďme podívat, jak by to zhruba mělo vypadat, abyste nedopadli stejně.

POZOR: Článek je o rozvodu plynu z lahví. Všechny informace ber jen jako vodítko pro další hledání a zamyšlení. Pokud plynu rozumíš víc než já a uvidíš, že v článku něco zásadního chybí nebo přebývá, napiš mi prosím na článek upravím, ať ostatním co nejlíp poslouží. Článek se věnuje plynu čistě z hlediska používání, nikoli z hlediska nejnovějších norem, a má za cíl jen zamezit nejhoršímu, protože to nejhorší si lidi v autech pořád často vozí. Podrobněji se na téma můžeme kouknout v jiném článku.

Instalace a odvětrání plynových lahví

Lahve by měly být v prostoru neprodyšně odděleném od obyvatelné části auta. To znamená buď nějaký venkovní box, který je často k vidění na přívěsech, a nebo utěsněnou skříňku. Prostor pro lahve by měl mít odvětrání podlahou pryč z auta. To proto, že když propan-butan náhodou unikne z lahve, klesá dolů, protože je těžší než vzduch. Když máte větrací otvor v podlaze, plyn jím unikne do volného prostoru, a nic se nestane. Pokud lahev neodvětráte, hrozí, že se plyn kvůli špatnému těsnění skříňky dostane do obytného prostoru. Nebo se nahromadí ve skříňce s lahvemi, a k tragédii pak stačí jedna jiskra. Ve skříňce s lahvemi by pak nemělo být nic, co může hodit jiskru. Žádné elektrické vedení, žádná světla, baterie a podobné věci. Lahve by při jízdě měly být zajištěné proti pohybu a to tak, aby zůstaly na svém místě i v případě nárazu.

Ukázka řešení schránky na plynové lahve uvnitř obytného vozu.

Rozvody plynu – na hadice zapomeňte

Kromě lahví volně v obytném prostoru často vídám různé spotřebiče napojené na hadici přímo z lahve, což je hodně špatné řešení. Teď nemluvím o vařiči na krátké hadici z 2kg lahve, ale o kompletních hadicových rozvodech pro vaření, topení, bojlery apod., často spojené s jednou nebo dvěma 10 kg lahvemi. Hadice používejte jen v nejnutnější délce. Hadice může zpuchřet, prodřít se, propíchnout se, prasknout. A průser je na světě. Pro rozvod plynu a napojení ke spotřebičům se používají zásadně ocelové trubky. Dřív se používala měď, ale má své mouchy – ve spojení se ocelovými spojovacími prvky plynových rozvodů, což jsou dnes prakticky všechny, může utvořit galvanický článek, a spoj vyrezne.

Jediná hadice v rozvodu by měla být uzavřena s lahvemi v dobře utěsněné a spodkem odvětrané skříňce. Dál po autě vedou rozvody pouze trubkami.

Jednotlivé spotřebiče se napojují přes rychlouzavírací ventily. Jedna trubka od lahví vede k ventilům, a odtud se rozvod větví dál k jednotlivým spotřebičům.

Rychlouzavírací čtyřventil GOK. Fotka a odlesky na ní silně zkreslují, záhyby trubek samozřejmě nejsou zlomené tak, jak vypadají. Na posledním kohoutu je záslepka, je připravený na dodatečné připojení bojleru.

Jediná hadice, která by se v rozvodu měla nacházet, je ta, která vede od lahve přes regulátor k ocelovým rozvodům. V maximální délce cca 50 cm. Napojení hadicí by mělo být uzavřeno ve skříňce s lahvemi. To znamená, že ze skříňky dál už vede jen ocelová trubka k ventilům, a od ventilů trubky ke spotřebičům.

Detail napojení plynové trubky ke spotřebiči (chladničce) Detail připojení plynového vařiče Dometic HB 2325 (30 mbar) k rozvodové trubce.

Používejte spotřebiče určené pro stejný tlak

V celém systému používejte spotřebiče určené pro stejný tlak, typicky to u novějších spotřebičů bude 30 mbar, ale narazíte i na spotřebiče pro tlak 50 mbar, byť už se dnes tolik nevyrábějí. Informaci o tlaku najdete na spotřebiči. Pokud musíte kombinovat spotřebiče pro různý tlak, měli byste to řešit odpovídajícími regulátory na potrubí.

Používej spotřebiče určené do uzavřených prostor

Používat v karavanu různé plynové zářiče s otevřeným spalováním, které jednak spalují kyslík v interiéru a navíc do něj vypouští spaliny, je prostě pitomost a hazard se životem. A můžete si větrat jak chcete. Kdyby vám někdo podobné spotřebiče doporučoval se slovy “je to levný, používám to a ještě jsem to nezakápnul, takže to funguje”, pošlete ho tam, kam slunce nesvítí. Neriskujte, nepodstupujte dobrovolné sycení svého krevního oběhu COčkem.

Ne, podobné věci do auta nebo karavanu fakt nepatří.

Pro karavany se používají uzavřená plynová topidla a spotřebiče které sají vzduch zvenčí a mají odvod spalin komínkem. Samozřejmě se bavíme o spotřebičích jako jsou plynová topení, bojlery, chladničky, průtokové ohřívače a podobně – ne o vařičích, kde tohle nejde a prakticky nehraje roli. Takové spotřebiče nespalují kyslík z interiéru, ani do něj nevyfukují spaliny.

Tlaková zkouška jako nutnost

Pokud si stavíte obytňák sami, možná se rozhodnete, že nebudete řešit revizi plynu. To je na vás, povinnost ji v ČR řešit máte jen v případě, že máte karavan psaný na firmu. Určitě si ale nechte udělat minimálně tlakovou zkoušku, která prověří těsnost rozvodů. “Česká vyhláška 85/1978 § 7 ukládá povinnost provádět každou další Provozní revizi v intervalu 3 let a kontrolu po 1 roce. Tahle podmínka je povinná pro majitele karavanů, kteří mají vůz napsaný na firmu. Soukromý vlastníci tuhle povinnost nemají a jen se na ně vztahuje bezpečnostní doporučení o provádění pravidelných prohlídek a revizí ve stejných intervalech jako pro firmy. Situace se ale mění pokud vůz nebo přívěs provozujete v zahraničí. Tam mají povinnost revizi dělat všichni bez rozdílu a mnohdy i v kratším intervalu. Proto se také může stát, že některé kempy a trajekty z bezpečnostních důvodů budou platnou revizi vyžadovat i po vás.” – zdroj

Puštěný plyn za jízdy?

Některé plynové spotřebiče nejsou vůbec určeny k použití za jízdy. U jiných to při splnění určitých podmínek možné je. Info najdete v manuálu ke spotřebiči. Pokud ale chcete používat plynový spotřebič za jízdy, určitě byste měli použít speciální bezpečnostní regulátor, který v případě nárazu uzavře přívod plynu z lahve do rozvodu a tím zabrání nejhoršímu. V opačném případě před jízdou zavírejte ventil na lahvi. Kdyby se něco stalo a třeba prasklo vedení v autě, obsah lahve zůstane tam, kde zůstat má. Kamaráda dokonce jednou kontrolovali na rakouských hranicích – kromě toho, že mu zvážili obytňák jestli není přetížený také chtěli vidět, zda má zavřenou plynovou lahev.

Alarmy pro jistotu

Pro klidnější spaní a zvýšení jistoty, že se probudíte, se mohou hodit různé alarmy a detektory plynu. Především ty, které dokáží detekovat CO a propan-butan.

Zvaž, jestli to dělat svépomocí

Bezpečnost láhví

Hrdě se hlásíme ke značce Bezpečné láhve, která sdružuje spolehlivé dodavatele plynu v láhvích!

Propan-butanové láhve je možné plnit pouze ve specializovaných plnírnách a tedy nikdy ne na čerpací stanici, a to ani za asistence obsluhy. Plněním na čerpací stanici se vystavujete riziku nesprávného naplnění láhve, především jejího možného přeplnění, které může vést ke vzniku rizikových situací. Tento způsob plnění je navíc ze zákona a pod pokutou zakázán.


Leave a comment